Jump to content

Montare geamuri electrice aftermarket


g-yeah
 Share

Postare recomandată

Salutare

Nu am geamuri electrice, dar as vrea :icon_thumright:

Daca a mai facut cineva sau stiti vreun DiY va rog sa ma ajutati. Masina este un Glof IV cu 2 usi, din 2000.

Sa detaliez un pic:

Am motorasele si modulele de comanda ale acestora. Marea dilema este cum sa procedez in continuare, cum sa montez/demontez, nu cred ca exista cabluri preinstalate in usa, de unde iau curent, etc.

A doua problema ar fi butoanele, ar fi ideal sa gasesc 2 fete de usi dar poate renteaza ma mult sa pun 2 butoane pe bord pe undeva.

Nu as vrea sa cumpar un kit special.

Multumesc pentru orice raspuns, chiar si pentru cele care spun ca nu stiu sa foloses "search"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristip

    20

  • joky

    15

  • Piorel

    9

  • Laurentzuu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci!

Sa le luam in ordine. Mai ai nevoie de urmatoarele piese:

- centrala de confort

- fete usi (varianta cu geamuri electrice)

- motorase oglinzi electrice

- panou comanda usa sofer + comanda oglinzi electrice + comanda geam usa pasager

- cablaje

Problema e urmatoarea: TREBUIE sa gasesti pe cineva care a mai facut acest lucru, altfe,l daca faci pionierat pe masina ta vei face un curs de stins incendii cand iti va fi lumea mai draga. Mare atentie nu e de glumit.

Totul e sa fii rabdator ( Roma nu s-a construit intr-o zi) ... Eu am avut rabdare 2 ani pana am gasit setul (Ideal e sa la iei pe tate de pe o masina - astfel te asiguri de functionalitatea intregului sistem)

Rabdare si succes stimabile!!!

PS: Nu cunosc pe nimeni care sa te ajute. Daca aflu te anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurt reply:

-de calculator confort cred 99% ca nu e nevoie, ajung modulele de comanda ale motoarelor (o sa stiu 100% saptamana asta)

- fete de usi tot caut

Acum caut pe cineva care sa stie ce are masina in usa, si unde se leaga diverse sarme.(de unde sa iau 12v...)

PS: lucrez oarecum in domeniu, si mai stiu cate ceva pe partea electronica.

PS2: am mai gasit un topic pe forum, dar concluzia era kitul cu butoane amplasate pe consola si mai ales, fara functie de retragere a geamului daca "prinde" ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie neaparat fete de usi. Eu in locul manivelelor, am butoanele de comanda la geamuri. O sa revin cu o poza, sau daca nu ma insel, am una in aria Masina Mea. Chiar crezi ca merita investitia cu fetele de la usi? Uite aici poza cu geamurile mele

Modificat de Be
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca merge fara centrala confort. Insa ce nu inteleg este de ce vrei sa te complici? Ia legatura cu ricuss de pe forum pentru ca si-a cumparat un kit de conversie after-market care l-a dus la 400 ron daca nu ma insel si nu iti mai trebuie nici fete de usi nici module confort, nimic.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum se vede, exista deja un topic. le-am unit eu. sper daca viitoare sa cautati mai atent.

o zi buna.

PS: Sergiu nu iti pot raspunde la Mesaj Privat. ai ales optiunea sa nu poti fi contactat prin mesaje private.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei un numar de telefon, te ajut cu cea mai mare placere. Tot eu i-am dat numarul de telefon si lui RICUSs. Mi se pare ca tipul asta cu instaltiile de geamuri este din arat. Da-mi un PM daca vrei numarul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Tot pe scurt (poate mai este cineva curios):

NU trebuie "centrala confort", modulul de comanda care se monteaza pe motor stie sa faca de toate, inclusiv comunicarea cu celelate module din usile pasagerilor, sau in fuctie de model poate sa controleze si oglinzile.

Dupa ce voi gasi butoane si solutia optima sa le montez, daca doreste cineva, pot sa revin cu detalii despre "am facut".

Si o rugaminte (care sper sa nu duca topicul la sectia de vanzari-cumparari): cine are de vanzare sa spuna!

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept si eu cu nerabdare sa vedem ce ai rezolvat

posteaza te rog cum ai procedat, ce piese ai avut nevoie si evident preturile

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cristip, daca mergeai la Schrott-ul din Vinga gaseai instalatia cu 100 euro/bucata geam si fetele de usi le primeai gratis de la om cu tot cu comenzi. Am fost eu si am intrebat acolo si aveau, insa au fost oamenii simtiti si mi-au zis ca nu mi le vad pana nu ma interesez daca sunt compatibile cu al meu GOLF care e chel si el de asemenea ca ale voastre. Cred ca oricum cel mai usor pentru toti cei interesati ar fi sa cautati un inginer electrician de la VW si cred ca pentru un suc si o cafea va poate lamuri daca se pot pune de pe unele pe altele, ce ar fi nevoie pentru asta si cam cat v-ar costa manopera (asta in cazul in care nu vreti sa faceti vreun curs de stins incendii pe masina voastra cum mai spunea cineva pe-aici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wottan ai spus " daca mergeai la Schrott-ul din Vinga ... "

Unde vine asta? Nu de alta dar sunt interesat sa-mi pun si eu geamuri electrice pe fata la golf, si la 100 e/bucata cu tot cu fete + comenzi, e convenabil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat kit universal aftermarket

scor 280 RON

sunt destul de multumit de ele

am facut si un DYI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat kit universal aftermarket

scor 280 RON

sunt destul de multumit de ele

am facut si un DYI

Şi cu m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nice one! Wns tu ce kit ai pus? Tot aşa, aftermarket? Poţi da nişte detalii cu privire la preţ, firmă, de unde se poate cumpăra etc? Mulţumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza nu imi apartine, masina mea are geamuri electrice din fabrica.

Eu am postat fotografia ca model.

Bineinteles ca sunt si alte kit-uri, ce au butoanele amplasate pe consola centrala.

Sunt colegi care si-au montat, pe acest topic gasesti cu cateva pagini in urma, detaliile necesare.

Bani sa fie ca optiuni poti pune dupa ... aproape tot ce-ti doreste inima.

Numai bine. Bafta.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usa sofer

ideal ar fi si asa vreau si eu sa fac

sa schimb fetele de usi cu unele cu comenzi pe ele

poate ai sansa sa iti aduci si fete din germania

bafta

kitul e cumparat de pe www.autozvon.ro

post-9400-1214505480_thumb.jpg

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-aş zice că arată rău. Să

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineanteles ca exista buton si pt usa pasager care se monteaza la fel ca si pe usa sofer

nu am poza cu usa pasager cu butonul pe ea

in poza cu usa sofer se vede 2 butoane

cel din fata e pt geam sofer iar cel din spate e pt geam pasager

eu m-am grabit la montaj si nu am fost atent cand am gaurit fata de usa si s-au tras fire din materialul textil

trebuia doar sa infiletez pe interior fara sa mai dau gauri cu burghiul, ca doar e de pluta panoul si imbracat cu panza textila

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelent, cred că

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am centralizata din fabrica

in schimb mi-am montat modulu ala de alarma cu cheie briceag

am legat nodulu la centralizata si am si alarma si inchidere pe cheie briceag fiindca nu am avut decat o cheie simpla cand am primit masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vede urat rau.....mai bine cumperi o fata de usa cu butonasele de la geamuri...si legi firele......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adus maşina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucreaza bine macaralele de pe autozvon

intradevar solutia cea mai buna e cu fete de usi originale cu comenzi pe ele

dar unde se gasesc din astea? in afara de dezmembrari goppo_cristi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!