Jump to content

Montare geamuri electrice aftermarket


g-yeah
 Share

Postare recomandată

Salut.

Aveti idee cat costa sa pui geamuri electrice (2 sau 4) pe un Golf ?

Presupun ca nu o sa se integreze cu Central Convenience da' asta nu e o problema foarte mare.

Si-a pus cineva ?

Dupa parerea voastra merita operatiunea asta pentru o masina SH ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristip

    20

  • joky

    15

  • Piorel

    9

  • Laurentzuu

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu stiu de un pret orientativ de 200E / 2 geamuri.

Insa citeam (sau mi se spunea, nu mai stiu sursa deci luati-o ca pe o informatie neconfirmata) ca daca nu ai avut din fabrica mai bine renunti, pentru ca nu se vor monta/potrivi/echilibra/regla perfect si vei avea probleme ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am pe cineva care are 4motorase si comanda din partea stinga

ieftin

cauta-ma

0723.000.350

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, nu mai sunt interesat. Oricum intrebarea era ipotetica pentru ca ma gandeam daca merita sau nu sa cumpar o masina la mana a doua fara geamuri electrice. Concluzia pe care am tras-o eu este ca nu merita sa iei o masina care nu e cel putin TrendLine (care are geamuri electrice in standard) mai ales second hand.

Intre timp am luat aceasta masina (golf-ul negru din semnatura), asa ca personal nu sunt interesat.

Poate alti colegi de pe forum :)

Mersi oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e Basic si are geamuri electrice din fabrica :) Deci nu conteaza ca e Trendline sau ba... conteaza ca au fost comandate impreuna cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am vrut eu sa spun este ca difera destul de mult o masina cu echipare Basis (chiar daca are geamuri electrice, care sunt OPTIONALE la Basis, cum de altfel sunt si la TrendLine cele pe spate cred) de una care are TrendLine. Difera tapiteria, precum si alte mici "chestii".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am vrut eu sa spun este ca difera destul de mult o masina cu echipare Basis (chiar daca are geamuri electrice, care sunt OPTIONALE la Basis, cum de altfel sunt si la TrendLine cele pe spate cred) de una care are TrendLine. Difera tapiteria, precum si alte mici "chestii".
N-are importanta. Topicul e oricum despre geamuri electrice, asa ca sa nu deviem de la subiect.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am un G4 in 2 usi. As vrea sa-mi pun geamuri electrice, ce-mi recomandati ? A mai facut cineva asa ceva ?

PS : De fapt sa pun geamuri electrice la masina ... :)

Modificat de janvaljan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@janvaljan in Bacau este o firma specializata in asa ceva ,ea se afla undeva in spatele hotelului Decebal si te costa cam 100 de euroi geamul.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
am pe cineva care are 4motorase si comanda din partea stinga

ieftin

cauta-ma

0723.000.350

stiu ca a trecut un an si 2 luni dar mai e valabila treaba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 11 months later...

Am auzit de la unii si altii ca daca nu ai geamuri electrice din fabrica nu se pot pune cele originale.

Am posibilitatea sa iau doua usi de fata complet electrice (si oglinzile), acuma intrebarea e ca dac ale schimb pe ale mele cu astea o sa mearga geamurile electrice?

Si daca da, ce modificari tre sa fac... ma gandesc ca trebuie tras fir pt usa din dreapta pt comanda de la geam si oglinda ...

help pls! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificarea pe care o vrei tu e dificila,scumpa dar nu irealizabila

Am facut exact aceeasi modificare pe Octavia 1 din 2001

Cost final 1000 euro,piesele fiind procurate de client de pe o masina lovita(piese second hand)

Daca iei usile cu totul,iti mai trebuie calculator de confort si un nou instrument cluster(wake-up pentru confort e dat de cluster prin canbus)

Mult succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca vreau doar power windows si power mirrors fara ccm, e suficient, nu ?

Nu prea ma intereseaza sa imi ridice CCM geamurile cand inchid masina, face alarma chestia asta. Deci nu am nevoie de CCM si IM, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca teoretic daca iei mecanismul complet de pe una lovita tragi frumos un plus pui butoanele si cred ca le rezolvi. Nu cred ca iti trebuie Calculator de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu am calculator de bord ...

CCM = Comfort Control Module (nu e BC)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu am calculator de bord ...

CCM = Comfort Control Module (nu e BC)

Nu vreau sa te descurajez dar esti cam departe de realitate

Vezi elsawin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica?

Am neaparata nevoie de CCM ?

M-am uitat si pe vwvortex si ziceau ca pentru asta e CCM si ca daca vreau doar power windows se poate si fara CCM.

poti sa fii mai explicit te rog ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica?

Am neaparata nevoie de CCM ?

M-am uitat si pe vwvortex si ziceau ca pentru asta e CCM si ca daca vreau doar power windows se poate si fara CCM.

poti sa fii mai explicit te rog ?

acum sunt obosit si nu am chef de scris

suna-ma si ti explic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum sunt obosit si nu am chef de scris

suna-ma si ti explic

Pai atunci de ce ai mai postat aceasta "explicatie "? :))

una peste alta ai nevoie de calculatorul de comfort pentru ca motorasele din usi nu sunt doar niste simple motorase

au un controler care e comandat de calculatorul de comfort , ca sa faci geamurile sa se ridice doar din "plus " si motor

va trebui sa inlocuiesti motorasele cu contorler din usi cu unele de 12V si sa faci o adaptare a mecanismului pentru motorase de 12v curent continuu

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit si se pare ca trebuie CCM si IC daca vrei sa faci lucrul asta. Se pare ca nu merge tras fir de la usa din stanga la cea din dreapta doar ... operatia sare de 1000 euro si o saptamana de lucru .. :))

ma gandesc acuma la fetele originale si al un sistem aftermarket ca o solutie alternativa si ca look va fi aceasi datorita fetelor de usi.

gen: kit aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de acest kit aftermarket numai de atata ai nevoie?

Cum se monteaza? Ai fire de curent si loc unde sa-l pui ?

Desemenea nu mi-e foarte clar unde pui butoanele de ridicare a geamurilor

ca difera fata de usa.

Daca te apuci si reusesti asteptam poze si descriere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca butoanele se pun pe consola centrala din bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!