Jump to content

VW Passat B7


Muale

Postare recomandată

Da, asa ma gandeam si eu sa curat clapeta aia la 2 ani .

Link către comentariu

Deja m-ai starnit si pe mine. Nu puteai sa stai linistit ? :):):)

 

Link către comentariu

Cand mai trec prin Sighisoara, aduc si trusa de scule?

Link către comentariu

Scule am si eu destule, cu timpul stau mai prost. Inca nu am reusit sa fac montajul definitiv pentru camera :mellow:.

Link către comentariu
identitate78
On 5/19/2019 at 10:03 AM, Muale said:

@identitate78 Ca pași de lucru:

Pt curățare am folosit un spray dedicat de la Liqui Molly, un spray de frâne și o periuța de dinți. Ah, și multa răbdare... 

La final, adaptare. Din ce am auzit I se da comanda sa facă 2 curse compete și tine câteva sec la capete sa vadă poziția. 

 

De unde ai cumparat spray-ul si indruma-ma te rog si catre procedura de adaptare dupa curatare.

Merci.

Link către comentariu

La Passatul meu nu am facut niciodata. Acum trebuie sa astept sa ajunga Muale prin Sighisoara cu trusa de scule :biggrin:

 

Link către comentariu

Am folosit spray Liqui Molly, luat de la eMAG. 35 lei 400ml.

Mai este și Sonax și Wurth parca. 

Cred ca o sa mai iau unul, când au văzut 2 prieteni cum arata clapeta mea, s-au pus la rand la curățare :))

Eu nu am găsit panoul din clipul de mai sus, pt adaptare. Am făcut din alta parte, dintr-un meniu drop-down (apare la min 3).

In adaptări parca, nu sunt asa priceput în ale vagcom dar cu el deschis ma descurc. 

Link către comentariu
On 5/19/2019 at 7:32 PM, bysus said:

Tocmai ca este o solutie data de fabrica, dupa ce a vazut ce se intampla in viata reala cu acea clapeta. 

exista un TSB pt asta? 

Link către comentariu

Ca spray recomand spray pt curatat carburatoare si clapete de acceleratie. Au putere de dizolvare a gumelor mult mai puternica decat spray-urile de curatat frana, astfel incat suprafata nu mai trebuie frecata. Desi solutiile de la firmele de top sunt scumpe, peste 50 lei spray-ul, am gasit pe un site de vanzari arhicunoscut la noi, cu doar 15 lei de la Mannol, denumirea Carburetor Cleaner. Nu am diesel, am benzina, insa tot la fel se murdareste de la gazele egr-ului iar sprayul si-a facut treaba excelent. 

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu

nici eu nu am spus ca se curata cu spray de frane.

in cazul meu, doar pulverizat nu a dat rezultate. sau poate dadea daca lasam cateva ore solutia sa actioneze...

cred ca clapeta de la benzina nu se murdareste la fel. fumul nu e la fel.

Link către comentariu

Atentie la spray-urile care curata carburatoare, sunt asa de puternice ca in timp strica orice plastic pe care ajung, de evitat acestea, va bucurati astazi, dar peste scurt timp nu mai este buna piesa curatata (o multime de cazuri de EGR curatate asa la care s-a dus membrana in cateva luni, doar de la vaporii spray-ului).

Modificat de Dolfin
Link către comentariu

Asa @Dolfin , de preferat cel pt frane si insistat fizic cu diverse scule din plactic mai dur...

Link către comentariu

Va rog sa nu ignorati topicul asta 

 

Link către comentariu

De acord ca ataca plasticul si cauciucul, insa si la benzina deounerile chiar daca nu sunt asa grosiere tot greu se duc. Iar referitor strict la clapeta, personal nu am vazut nimic de plastic in corpul clapetei. Egr-ul e altceva, acolo posibil sa aiba si plastic, desi in cazul meu e tot de metal. Dar ideea era, cu un spray pt carburatoare nu trebuie sa freci, astfel incat nu zgarii deloc suprafata aripioarei clapetei sau a corpului acesteia, plus se vor dizolva perfect depunerile unde sunt lagarele aripioarei. Eu folosesc astfel de sprayuri de 10 ani si clapeta nu are nimic nici in ziua de azi.

Link către comentariu

Am avut o încercare de a modifica lumina din proiectoare/cornering.

Din păcate ledurile folosite dau eroare. 

Pe ceata lumina este galben-portocaliu, potrivit mai mult pt semnalizare. 

IMG_20190521_194635-01-1152x956.thumb.jpeg.a9b2170fb5ce988087001305d64f6daa.jpeg

Mai caut alte variante... 

Și o poza cu mașina proaspăt spălată (după atâtea zile ploioase). 

IMG_20190526_172914-01-1152x864.thumb.jpeg.8f9e8a672039178ed4dadcf27eb7b320.jpeg

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu stiu de ce te tot chinui cu bluratul/ascunsul numarului...?

Apare in toata splendoarea AICI :)) Nu te-a putut ajuta nici un coleg cu ascunderea postului?daca tot vrei sa stai in umbra?

 

Link către comentariu

Apare si pe topicul asta, de mai multe ori.

Nu e chin, nu stau in umbra. Doar ma joc pe cifrele alea.

Am ascuns intentionat doar la inceput, cand avea placutele vechiului proprietar.

Link către comentariu

Atunci cand am pus poza am verificat si eu, in prealabil si am vazut pe pagina 4 numerele la vedere. Altfel, bluram numarul.

Link către comentariu

Nu e panica. Si VIN-ul este disponibil daca va apropiati de parbriz :P

Mai nou ma gandeam daca unitatea media suporta camera video pe marsarier. Si ce semnal trebuie, nu dau atatia bani pe camera originala in emblema asa ca ma uitam la cele cu lampa de numar.

Link către comentariu

Pentru ca trebuia, ieri am făcut și ITP. 

Totul ok, nicio problema. ;)

IMG_20190531_191741-1152x864.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Noutăți? 

Un alt încărcător, mai scurt. Acum pot închide capacul cu el montat. 

IMG_20190614_182151-864x1152.thumb.jpg.e6249c7dd42e2752ecf73bc84bfc8bca.jpg

La fel ca și cel precedent, are încărcare rapida. Doar ca un singur port USB. 

Am schimbat și becurile de semnalizare fata. 

Ma gândesc dacă sa montez o camera dvr și pe spate, pe luneta?

IMG_20190613_235056-864x1152.thumb.jpg.c73716e233ae7e5f3be295b107e6bbf5.jpg

Link către comentariu

Mi-e silă sa trag fir din panoul de siguranțe.

Varianta mai urata ar fi sa o leg la bricheta din portbagaj. 

Link către comentariu

daca o ai cumparata, monteaz-o

daca ai bugetul sa o cumperi , cumpar-o si monteaz-o

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!