Jump to content

VW Passat B7


Muale

Postare recomandată

Frumoasa treaba. Am reusit si eu sa o spal in seara asta dar la interior e dezastru. Am planificat pe maine.

Link către comentariu

La interior nu era chiar dezastru pt ca iarna e mai puțin praf. Pe geamuri era ceva "mazga" depusa. 

In schimb tot de la iarna am văzut pe scaune niște pete mici (zăpadă căzută). 

Link către comentariu

Vazut acum la lidl morarilor. Sigur proaspat spalat, mult mai curat decat Tiguanul meu?. Ai trecut si pe langa mine personal, dar probabil nu m-ai recunoscut. Super masinuta ??

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Hahaha Salut  chiar vroiam sa scriu ca te am văzut cu Tiguan in intersecție (scriai postarea asta și te claxon lumea). 

La lidl nu te-am văzut și nici nu am stat ca era aglomerat. 

Am spălat pe 3 mașina. 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

De o vreme aveam un zgomot ciudat la ridicarea geamului asa ca am pus aparatul de aburi la treaba... 

IMG_20190302_182246-864x1152.thumb.jpg.f1dfc6a66c5eef226f6722f3ceb262d1.jpg

IMG_20190302_183838-1152x864.thumb.jpg.54f39aa8b27ab42466fd54211dd7e4b9.jpg

Ușor-ușor scăpăm de frig și curățatul masinii devine o placere. 

Link către comentariu

Ce noroc pe masina ta, sa aiba pe cineva priceput in detailing sa o bibileasca :)

Link către comentariu

Da, da... cred ca trebuie sa trag o fuga pana in Bucuresti. Pe la noi nu prea sunt meseriasi.

Link către comentariu
On 5/18/2018 at 9:38 PM, Muale said:

Mulțumesc, @Hayate.

O sa trag fir din lampa dreapta din portbagaj sa montez una in stânga. Din păcate suprafața capitonajului nu are acea înclinație și lumina se va duce în jos. Mai este varianta sa nu pun lampa in acea adancitura și sa o montez pe peretele lateral mai in spate, în felul asta luminând mai larg spre dreapta. 

Și o poza pe inserat cu lumina

PhotoGrid_1526668286240-768x768.thumb.jpg.9ffcd9a21003f2b39240f6569a218450.jpg

 

Între timp am luat alte becuri pt marșarier, mai puternice. 

IMG_20190308_190453-01-1152x864.thumb.jpeg.cc4e9f10f22b33c40449415a76e40350.jpeg

Astea vechi o sa le vând, în alta parte nu știu unde le-aș putea folosi (în plafoniera sunt prea puternice). 

Link către comentariu
On 6/4/2018 at 6:21 PM, Muale said:

A mai ajuns un colet. 

Mai greu cu montajul... IMG_20180604_181820-1152x864.thumb.jpg.54e9ffe8df44f06c2c22d40292cdf371.jpg

ce sint alea? nu toti ne pricepem :)

On 6/15/2018 at 10:38 AM, Muale said:

Am descoperit 2 minusuri la Passat:

-Cand ploua nu merge sa stau cu geamul deschis nici 2cm, intra apa din cauza formei caroseriei. Si la curbe curge de pe plafon masiv.

-In torpedou nu sufla calumea AC, nu pot sa ma bucur de o sticla de apa rece nici la drum lung.

- eu caut sa montez paravanturi, imi plac mult si ca aspect si le consider si f utile, te-ai gandit la varianta asta?

- despre torpedou: e oricum f mic. La megane 2 2004 aveam un torpedou dublu/tripul. Nu inteleg ce a fost in capul lor.

On 3/22/2018 at 8:13 PM, Muale said:

Nu vad legătură între detailing și greierasi dar cine știe cum s-a lucrat la ea... 

Poze nu am asa multe nici eu. 

IMG_20180318_131729-1152x864.jpg

poti sa imi spui te rog, acel suport magnetic cat a costat, si daca are lamelele suficient de subtiri cum sa permita lasarea in jos a fantei?

dupa cum arata in poza ta, pare ca sint ridicate, probabil tocmai din acest motiv, sau ma insel?

de ce tii ventilatia inchisa? :)

Link către comentariu

Lămpi cu led de sub oglinzi. Puddle light se cheamă. Inițial aveam bec clasic și am schimbat cu astea. Vezi poza/diferența câteva pagini în urma. 

Paravanturile sunt utile dar nu sunt convins cât de țărănești sunt și cât dăunează geamului/chederului. 

Torpedou e decent, ma deranjează ca nu sufla aer rece în el. 

Suportul magnetic a fost vreo 15-20 lei. Tine f bine telefonul. 

Stau cu ventilația închisă pentru ca iarna nu vreau aer cald pe telefon. Și vara... De obicei nu folosesc direcția centrala la ventilație. Pot deschide cu suportul montat, da. 

Link către comentariu

m-a derutat faptul ca ai luat puddle lights cu totul, nu se putea schimba doar becul in cele existente?

torpedoul e socant de mic, crede-ma... pe langa mapa masinii mai intra doar cateva maruntisuri. La B5 mapa masinii avea un loc al ei f cool sub volan, iar in torpedou intrau si sticle mari... au trecut vreo 10 ani de atunci si nu vreau sa mint, dar era mai mare. Insa mai recent la Megane, bagam in torpedou de vreo 3 ori mai multe ca la B7

O sa testez si la a mea cat de bine raceste, tocmai i-am facut revizia la AC.

42 minutes ago, Muale said:

Pot deschide cu suportul montat, da. 

M-am exprimat gresit, ce m-ar interesa este daca poti lasa in jos la maxim grilele, mie imi place sa le tin tot timpul lasate in jos la maxim, dar din cauza suportilor cu montare pe grile, acestea nu mai pot fi coborate la maxim. Totusi am vazut recent ceva suporti mai moderni care au lamelele f subtiri si cu un decupaj care ar sugera ca ar permite mai multa miscare grilelor, chiar daca poate nu de 100%

In poza ta, grilele par ca bat putin in sus (si aranjate frumos amandoua la aceeasi inaltime, desigur, ca orice sofer cu OCD care se respecta). Sint 99% sigur ca nici suportul tau nu permite coborarea grilelor la maxim dar intreb totusi cu speranta :)

De pe unde ai luat suportul magnetic? la asa pret merita o incercare

PS: vad ca simpaticii de colegi au dat doua sageti in jos postarii mele de mai sus... de ce oare nu se stie :)

Link către comentariu

Se poate schimba și becul în ele dar trebuie ceva sa bata în jos. Majoritatea sunt cu lumina 360° sau cele cu led pe o singura parte nu băteau destul (astea le-am pus în torpedou și portbagaj).

Daca dau grilele în jos, nu mai pot pune telefonul. Ceva mișcare este, dar pt mine nu este importanta. 

Suportul are niște piciorușe cauciucate care prind lamela. Mai sunt unele mai lungi cu un buton de fixare. 

Link către comentariu

Pentru ca am scăpat de frig (sper), am schimbat anvelopele. 

PhotoGrid_1552897087130-960x960.thumb.jpg.032e4f3b75a045a19e5fa7a375082779.jpg

PhotoGrid_1552897328206-960x960.thumb.jpg.3fd39929ebaa832f5132b29ac4f6cdd8.jpg

Rotile de vara erau cam murdare, nu le-am curățat în toamna, asa ca le-am curățat puțin. La final am spălat și mașina, deși în 2 zile praful se pune la loc. 

Am verificat rotile de iarna, 3 ok și una a necesitat la echilibrare 10g plumb. 

Dar cum am verificat singur, nu sunt convins... Trebuie sa învăț sa folosesc mașina de echilibrat. 

La final o plimbare mica înspre Urziceni. Consum 6%

IMG_20190316_114348-01-1152x864.thumb.jpeg.3b471926d4ca8e48cc6ca1487fb545cf.jpeg

Link către comentariu

Super tare LED-ul pe semnalizare, acum ai triplele full LED. Ce o fi fost in capul lor nu pot sa imi dau seama sa le faca doar "half LED"

Link către comentariu

eh cum? costuri.

pozitii, frana si ceata e led. semnal si marsarier e(ra) bec.

din pacate nu am ceata pe ambele stopuri, dar nu cred ca voi schimba asta.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

xerapol sau similar pentru geamul de la ceasuri?

arata fain detaliile de genul asta

Link către comentariu

Am folosit pasta de la Menzerna. 

Rezultatul e mulțumitor însă plasticul de la display nu a ieșit cum ma așteptam. Este un plastic f sensibil și se zgârie chiar și când ștergeam cu laveta. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!