Jump to content

Pete de ulei sub masina


P_C_D
 Share

Postare recomandată

Buna ziua.Acum 2 zile am observat ca-mi curge ulei sub masina.Chestia interesanta este ca imi apar 3 pete sub masina .. petele sunt pe aceeasi linie.Undeva in partea stanga a masinii cum te uiti din fata.Stie cineva de unde pot fi ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai filtrul de aer, cumva tot in partea stanga?

La mine acolo e (cum te uiti din fata masinii spre masina) si cand o forjez (adica wot pentru 10-15 secunde, sa zicem) imi ajunge ulei pe filtrul de aer, apoi picura sub masina.

Daca fac un drum in afara localitatii si ii dau WOT mai mult, atunci picaturile se inmultesc, ultima data am facut o mica balta (20-30 ml probabil) sub filtrul de aer :unsure:

Unii spun ca motorul ar trebui segmentat, altii spun ca epuratorul ar avea probleme. Inclin sa cred ca trebuie segmentat motorul (192k km).

Sunt curios daca problema e asemanatoare la tine, cred ca tot acolo ai si tu filtrul de aer la Golf III. Deschide capacul filtrului de aer si verifica daca a ajuns ulei pe el si posteaza.

Daca nu e asta, atunci probabil simeringul de la arborele cotit sau cel de la axa cu came scapa ulei, ar trebui sa fie vizibil. Si astea sunt tot in partea stanga a masinii privind din fata sunt la tine, ca motorul e transversal si cureaua de distributie in acea parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de aer se afla in partea dreapta cum te uiti la motor. In stanga ar fi pompa de frana, servo si vasul de expansiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el s-a exprimat ciudat.. se refera la stanga cum te uiti la ea..

ADICA DREAPTA MASINII :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa masina pe un loc curat si dimineata deschizi capota la motor si vezi carui punct ii corespunde pata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el s-a exprimat ciudat.. se refera la stanga cum te uiti la ea..

ADICA DREAPTA MASINII :D

Exact, de aceea am precizat si eu de fiecare data "cand te uiti din fata masinii spre masina" sau "privind din fata", pentru ca exact asa a spus si el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.Am rezolvat.Un colier desprins , se pare.Mecanicul a zis ca-i antigel , nu ulei .A strans ieri colierul si nu am mai vazut pete.Azi nu am putut sa urmaresc fenomenul deoarece la Oradea ploua de rupe.Multumesc.

P.S. Filtrul meu de aer este in partea stanga a masinii,daca o privesti din afara ( fata ) iar vasul de expansiune si restu sunt in dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta ai avut noroc. Ma bucur pentru tine ca nu e ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!