Jump to content

My "Pure White" !


MariusPD

Postare recomandată

Unde ai vazut scrisa presiunea pt 2/5 persoane? Nu cred ca te referi la inscriptia de pe usita de la alimentare... Acolo e presiunea standard cred, nu ptr cauciucurile tale. 

Link către comentariu

pe stalp din fata la masina. e asa..2 persoane bagaj 2.5 bar..si  5 persoane si  bagaj 2.8(sunt desenati 2 omuleti.respectiv 5)..daia spun nu este exagerat? am sa fac poza cand am timp...

chiar si presiune standard nu e mult? ?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Malin C. Melinte

salut !

Si eu am avut aceeasi nedumerire.Pana la urma am hotarat sa merg cu 2.2 maxim.Mai sus de atat mi se parea foarte "rigida" masina.Pe drumurile noastre simteam fiecare denivelare si aveam zgomote nedorite.

Link către comentariu

Daca inginerii au zis 2,5 atunci asa ramane! La 2,2 iti va creste consumul si probabil o sa ai uzura prematura a cauciucului, distanta de franare mai mare etc.

Link către comentariu

da asa gandesc si eu. daca e scris 2.5.  asa o sa merg..doar ca si mie mi se pare exagerat..dar na..  ei sunt "expertii" ?

Link către comentariu

garajistul meu le umfla tot timpul la 2,5... a zis ca e standard. apoi am verificat si eu si avea dreptate :)

Link către comentariu

deci sa ne intelegem. eu vb de 225.40 r 18.. 

Modificat de MariusPD
Link către comentariu

Da e clar. Eu si la 225/45/17 sau 205/55/16 tot la fel pun. Nu e min, nu e max e middle. Nu o sa reglez presiunea zilnic in functie de cate persoane sunt in masina. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

a trecut o perioada si masina se comporta bine.. bine am facut doar 1000 km 80 %din acestia pe autostrada... ce  e ciudat sa spun asa ca pe bord consumul arata 5.6 , 5.8 acul la rezervor scade mult mai repede...? dar dupa cum am mai spus rezervorul este mai mic ca la cealalta masina si anume la g6... nu inteleg de ce...

in fine.. am decis sa pun niste aparatori pt a proteja pragurile..am dat comanda de asa ceva pe net...pt mine  sunt ok... 

 

20180310_145045.jpg

20180310_145101.jpg am mai pus si folie protectie pt discover media..vad ca e de f buna calitate. nu lasa urme deloc.. 

urmeaza sa pun si pe faruri pt protectie da nu gasesc ceva de calitate pe net..sau nu stiu eu unde sa caut...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu

Pentru faruri iti recomand sa merg la un atelier sa aplice ei folia, daca nu ai experienta sau foarte multa indemnare, pierzi timp si bani cu DIY.

Daca retin bine, e in jur de 100ron/pereche folia ptr faruri

Link către comentariu

Confirm ca este 100 lei pentru ambele faruri. In Bucuresti sunt multe ateliere ok printre care am luat contact cu 3 si experienta a fost ok, dar doar la una am pus folia de faruri pt ca era in drumul meu. FxAuto unde am pus si folia, este in stare excelenta de atunci, cateva poze am pus pe topicul meu,  Detail Protekt parca mai rafinati in toate dar departe de mine, o sa trec la ei pentru folie pe geamuri fata si parbriz in primavara si https://www.folieautollumar.ro/

Primii doi sunt si pe siteul ofical llumar listati ca parteneri.

Acum am vazut ca la oras ai Sinaia :)

Modificat de Mask001
Link către comentariu

au trecut 30 de zile de cand masina este la mn... masina se comporta bine ,ma bucur de ea zi de zi... intre timp am mai facut cate ceva la ea..si anume folie carbon deasupra..oglinzi negre si o dunga pe usi de pe fata pana in spate..  am sa atasez si niste poze...

20180320_084624.jpg

20180320_090946.jpg

20180320_105843.jpg

ps. as fi vrut sa pun mai multe poze dar vad ca sunt prea mari ca dimensiune..am sa le modific si voi revenii cu altele noi..?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu

masina asa arata intr.un final... ?IMG_20180321_184239_816.jpg

IMG_20180321_184147_841.jpg

20180320_134435.jpg

 

urneaza:am dat comanda de camera..o sa ajunga zilele acestea de pus in parbriz pt orice eventualitate... ?folie transparenta,protectie faruri... si mai vedem...?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu

dupa rodaj se schimba uleiul ?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu

Nu. Dar chestia asta ti-o va spune si cartea masinii, daca nu ma crezi. :)

Cat priveste "modificarile" aduse: folie "carbon", stickere pe usi... Aveai o masina absolut frumoasa, de ce ai simtit nevoia sa o strici? 

Link către comentariu

@cristi511 pt mine este  mai frumoasa asa... i.am dat un contrast..  sti tu vb aia gusturile nu se discuta..?

despre cartea masinii as intelege daca ar fi in Romana..?oricum ms de sfat..  apreciez si sinceritatea ?

@ShadoWzZa iesit perfect si nedat jos.. nu voiam sa risc ceva si sa stric pe acolo clema ceva... 

ma intrebasei cateva pagini in urma cum se impaca suspensia cu rotile pe 18 fara dcc... pai pana acum (poate ca si drumurile aici sunt cat de cat bune) nu simt mare diferenta la ce am avut inainte... este un pic mai rgida la denivelari.. dar nimic deosebit...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu

Nu se discuta, asa e. Exista topic aici pe forum de unde poti face rost de manualul masinii in lb romana. :)

 

Link către comentariu

Nu se discuta gusturile, dar se mai cizeleaza. Nu am mai vazut folie de carbon pusa pe plafon de vreo 10 cred. Atunci era "moda". Negru lucios era mult mai frumos ochiului.

Mai e masina noua

 

Link către comentariu

@The_Ego  nu am inteles nimic din ce spui.. 

tu vb in Romania de moda care suntem cu 100de ani in urma la tot? ? 

pt mine este perfecta asa ?

la ce ai pus tu acolo de pe youtube.. nu exista grad de comparatie...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu

Bun, acceptati-va parerile ca fiind diferite dar nu gresite. Nu de alta dar nu are rost sa incepem un flame pe un subiect pe cat de subiectiv pe atat de simplu. :)

Multumesc.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!