Jump to content

Golf VII 1.8T 170CP...


tdi_ca

Postare recomandată

Buna tuturor 

Am descoperit situl acesta acum cativa ani cand inca mai aveam un golf 4 tdi. Am postat despre masina aici

Iata ca nu mult dupa ce am postat atunci, vandusem masina ca avea prea multe probleme si am cumpart un 2005 honda civic coupe... o fost faina masina si nu mi-a dat nicio problema, dar am zis ca trebuie iara sa iau un VW... si iata ca in Noiembrie 2017 am luat un Golf 7 comfortline,  manuala (5 trepte) 1.8 TSI cu 170CP cu 45000km. Din ce stiu, acest motor nu fost oferit in Golf 7 niciodata in Europa, iar motorul de 1.8T 170CP din ce stiu o venit cu 6 trepte in modele care au primit acel motor. Inca o chestie la Golfuri din Nord America, find construite in Mexic, din ceva motive au frana de mana normala si nu ce electronica care se gaseste in restul lumii... nu pot sa inteleg de ce dar pe undeva mai bine ca ii asa. 

Iar acuma la niste poze....

Prima zi cind am luat-o

20171113_153811_resized.jpg
20171113_153821_resized.jpg
20171113_153845_resized.jpg

dupa ce am dat jos emblemele

20171116_130223.jpg

dupa ce mi-am luat "chrome exhaust tips"

20171203_141330_resized.jpg
20171203_141355_resized.jpg
20171203_141404_resized.jpg
20171203_141429_resized.jpg

si dupa am zis ca nu ii destul si am pus evacuarea de la GTI :D

20180126_175006_resized.jpg
20180129_214739_resized2.jpg
20180129_214731_resized2.jpg
20180129_221022_resized2.jpg
20180129_221028_resized2.jpg

Volanul incepe sa se decoloreze sus si am zis ca o sa aduag un wrap de piele... o iesit chair foarte bine, nici nu ma asteptam si fie usor dar uite ca cusutul nu fost greu de loc.

20171230_124445_resized_1.jpg
20171230_144114_resized_1.jpg

Si am luat si niste jante de 17' pentru vara pentru ca 16 erau un pic prea mici...

20180121_161909_resized.jpg
20180121_161917_resized.jpg

iar ultima chestie care am facut is niste pedale GTI/R... scuzati mizeria dar la noi o fost iarna grea...

20180206_165507_resized.jpg
20180206_164732_resized.jpg

si cam atat pentru acum... masina este absolut superba, desi as fi vrut un TDI, conduc prea putin sa merite si TDIul este foarte greu de gasit si extrem de scump de cumparat acum din cauza ca masinile trebuie modificate din cauza scandalului...

 

Modificat de loghy
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, modificari frumoase mai putin volanul ala e horror, se poate reconditiona sau altul nou!

Are Ac sau clima? Spor la km!

Link către comentariu

Mulțumesc, iar volanul im place foarte mult... Dar fiecare cu gusturile lor :)

Clima și AC... În nord America nu prea exista mașini fără AC, doar Jetta imi vine în gând dar nimeni nu le prea cumpăra fără AC.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Pacat de cutia in 5 trepte pentru ca motorul e foarte laudat de jurnalisti. Daca nu este secret, cat a costat?

Presupun ca intrebarea colegului se referea daca masina are sistem de climatizare clasic, cu "robineti", sau climatronic.

Link către comentariu

Este climatronic :)

Prețul, cu geamuri fumurii, cauciucuri de iarna, și garanție extinsă pana în 2020 sau 120000km o fost 19120 CAD + 13% taxe. Dobânda este 2.9% peste 4 ani, deci 978 în total peste 4 ani. Deci cu taxe și dobânda o ieșit la 22583.6 CAD

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astăzi am completat LEDs, am adăugat în torpedou și portbagaj 

20180311_195416.jpg
20180311_195339.jpg

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi am schimbat jantele de iarna cu cele de vara (17 inch), si din punctul meu de vedere, jantele de mk6 jetta highline arata superb pe golf 7. Numele jantelor este VW queensland.

20180321_182016_resized.jpg
20180321_181958_resized.jpg
 

Modificat de loghy
Link către comentariu
  • 2 months later...

Astazi am primit un "tun" pentru spalatorul cu presiune ca sa pot sa face o spalare cu "snow foam". Rezultatele sunt superbe! 

20180522_152814_resized.jpg

20180522_152831_resized.jpg

20180522_160218_resized1.jpg

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Dupa multa cautare, am gasit insfarsit niste faruri pe spate LED. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

 

Mai trebuie sa instalez cablajul pentru dynamic turn signal si sa fac coding in OBDeleven 

In afara de LEDuri nu am mai facut nimica la masina... are momentan 59000km, merge fara probleme, si am reusit sa scot niste consumuri superbe in ultimele zile

 

34.jpg

Asta a fost la un drum extra urban dar nu pe autostrada...limita de viteza era 80 km/h majoritatea din timp, dar am si prins destul trafic plecand din oras si venind inapoi in care miscam la pas foarte incet 

 

Urmatoarele consumuri au fost de azi. Drum numai pe autostrada, inafara de vro 3km inainte sa intru pe autostrada si dupa ce am iesit...nu mio venit sa cred ca motorul de 1.8T poate se scoata un consum de genu ...este in teritoriul de diesel.  La mers am avut vant din spate si mai multa panta in jos care a ajutat mult

20180806_122731_resized.jpg

Iar la intors o fost unpic mai rau consumul, care iera de asteptat

20180806_133131_resized.jpg

Modificat de tdi_ca
Link către comentariu
  • 1 month later...

Acum cateva zile am fost la service cu masina find ca descoperisem acum o saptamana ca etrierul din spate stinga ii blocat... Se pare ca numa cind frana de mana ii folosita, se blocheaza parghia care actioneaza pistonul, altfel etrierul functioneaza cum trebuie. Masina are garantie extinsa care am cumpart cind am luot masina deci norcul ca nu trebuie sa platesc. Apropo, la Golf 7 din Nord America etrieul arata asa din cauza ca este cu frana de mana simpla si nu electronic ca in restul lumii... cam dezamăgitor ca deja so blocat, masina are numa 60000km 

s-l1600.jpg

 

Modificat de tdi_ca
Link către comentariu

Este mai sanatoasa frana de mana old school decat cea pe buton...sunt curios cand se strica butonul si frana e cuplata, ce se intampla, ca la generatia de passat b6.

imi pare rau ca nu se ofera motorizarea aceasta si in europa

brgds

Link către comentariu

Din toamna asta si in SUA/Canada vor renunta la 1.8TSI si vor baga 1.4TSI 150CP: https://www.thecarconnection.com/news/1118532_2019-vw-golf-downsizes-engine-in-fuel-economy-bid

Vor baga in schimb noua cutie de viteze in 8 rapoarte.

Ca si prin Europa, 1.8TSI o sa fie doar pe Golf Alltrack. 

 

@tdi_ca ti-au schimbat etrierul sau ce au facut? au verificat etrierul si pe cealalta parte?

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Vali, intradevar din multe puncte de vedere frana de mane vechie este mai buna, dar din pacate se pare ca inca sufera de probleme de genu casi cum am avut eu. La electronic cind se blocheaza parca este o metoda de a decupla motorasul manual dar nu sunt sigur suta la suta

Iulian asa este, 1.8t ramane numai pe all track si pe sportwagen 4motion. Iar de schimbat etrierul nu inca...astept sa ma sune cind primesc piesa in stock. De verifact partea drepta dealerul nu so uitat dar asta nu ma mira... Nu stiu cum sunt in Romania reprezentantele, dar in Canada si sua sunt niste dezastre... Nu or primtit porecla "stealership" degeaba... 

Dar, am norcul ca am invatat sa repar multe chestii singur la fostul mk4 si am multe scule deci am verificat eu etrierul din spate drepta inainte sa merg la dealer si este ok :)

Modificat de tdi_ca
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Masina se pare ca a developat o problema noua.... nu stiu de cind, dar am observat cind conduc ca face "click click click" peste 40km/h si devine mai pronuntat cu interval mai rapid cu cit creste viteza... am decis sa pun masina pe "jack stands" (standuri li se spun in romana?) si sa vad daca aud "click click click"... ce am auzit a fost mult mai rau... ceva clancane in viteza a 3ea, 4ea, si a 5ea cu clancanitul progesiv mai rau in vitezele mai mari... prima data am pus masina pe standuri pe punctul de sprijin normal de cric, iar dupa am pus pe bratul de control ca se emulez cum ar fi daca masina ar fi pe pemant cu toate 4 roti (incodata nu stiu cum ii se spune la termen in romana, in engleza ii control arm). Jos sunt niste clipuri care la-mi facut. Ce pareri aveti? Masina merge la reprezentanta saptamana asta oricum fiind in garantie.

video cu standuri pe punctul de sprijin

video cu standuri pe bratul de control

 

 

zgomutul este mai pronuntat cind standurile sunt pe punctul de sprijin normal, cum se si audea in videouri

Modificat de tdi_ca
Link către comentariu

Daca face cu ambele roti ridicate (indiferent de ce roata este ridicata) posibil sa fie ceva din transmisie (cutia de viteza)? sau din ambreiaj-volant.

Daca ai senzatia ca zgomotul provine din partea dreapta (partea pasagerului)mai accentuat posibil sa fie fulia centrala daca este modelul cu insertie de cauciuc.

Mergi cu ea la ganantie.

Link către comentariu

Gabi, mulțumesc pentru sfat. Mie mi se pare ca zgomotul este mai accentuat din partea șoferului, dar oricum ii bine sa am o ideie ce ar putea sa fie înainte sa o duc la reprezentanță. Am sa va anunți cind aflu care ei problema, și cam cit timp sa ma aștept sa fiu fără mașina probabil... :(

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Deci dupa 3 zile in service, reprezentanta a facut numai un "test drive" sa auda zgomutul din video de mai sus, dar bine inteles ca nu au auzit nimic. Cand conduci, singurul zgomot este un "clic clic clic" când geamul este deschis... dar din păcate, clicul este intermitent și foarte greu de auzit.

Seful reprezentantei a zis dacă nu se aude un zgomot în timpul testării pe șosea, încercarea pe platforma de ridcat mașina (ca in video de sus) nu ar înseamna nimic. A mai spus că, fără nici o încărcătură a anvelopei (deci indiferent ca masina este ținuta pe stand pe punctele de cric sau brațele de control cu anvelopele pe masina sau fara), zgomotul ar putea fi legat de mișcarea de viteze (in engleza a descris chestia a find "gear lash) sau ceva de genul asta, si asta se intimpla pentru că mașina mea este manuală...

Deci cica asta e un zgomot normal? Nu cred. Am dus masina la dealer cu clipurile video pe care le-am postat aici pentru a simula acelasi zgomot aratat, dar se pare ca ei nu pot fi deranjati sa recreieze zgomotul, pentru ca nu inseamna nimic daca nu se aude zgomot in timpul condusului (chiar si cu dovada ca este un zgomot în toate clipurile mele). Cel puțin nu mi-au cerut bani pentru diagnosticarea si masina de închiriat pe care am avut-o la mine timp de 4 zile, ceea ce este frumos din partea lor...

Modificat de loghy
Limba romana
Link către comentariu
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

O mica noutate, am schimbat farurile pentru un set stil Golf R cu DRL LED si lumini HID de varianta 6000k. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Voi mai aduaga si niste poze mai clare din timpu zilei

Link către comentariu

Foarte faina masina, mie imi pare rau ca din ce in ce mai multi producatori incep sa renunte la frana de mana manuala in detrimentul celei electrice.

 

Chiar sunt curios de la ce poate provine zgomotul respectiv dar nu pare normal..

Link către comentariu

m am uitat si eu pe filmutele tale si am cateva idei....

1. cap planetara sau tripoda

2. grup satelit cutie ( poate vreun rulment )

3. suport motor cutie sau antibalans

de ce? am obs ca se distinge cel mai bine pe decelerare sau plecare de pe loc cu " capra " sub roata - adica cat mai aproape de pozitia de lucru --- capetele de planetara pot avea astfel de simptome chiar daca nu bat in curbe.

Eu as verifica in prima faza ULEIUL LA CUTIE "

Link către comentariu

@ShadoWzZ

Nu Ed's, RFB de la uspotorsports. Eram sa cumpăr un set de eds din Montreal dar acest am intimplat sa le găsesc local și au fost același preț, sunt folosite da asta nu no deranjat, fiind ca prețul a fost foarte bun :)

@dragosp92 și @cascadoru

De cind am postat videourile n-am mai stat sa im bat capul... Am dus-o la reprezentanță, nu vor sa verifice nimic și cu videourile care le-am dat. Am documentat ca a fost la reprezentanță deci dacă am probleme în viitor și după ce expira garanția, am dovada... M-am gândit sa escalez cu vw Canada dar nu are rost pentru ca am mai încercat cu ei pentru alte probleme și mi-au zis ca nu contează dacă eu am dovada, trebuie mecanicii sa duplicheze problema... ?

Modificat de loghy
Limba romana
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!