Jump to content

Consum (Tiguan AD1)


catanus
 Share

Postare recomandată

Azi dimineața, trafic superaglomerat, rulat 20 km in București, viteza medie 17km/h, consum 11.9%.

 

seara, același nr de km rulați in direcție inversa, vit medie 23 km/h, consum 9.3%.

2.0 TDI 4Motion, 190 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De dimineata in Bucuresti rulat 9 km, vit medie 15km/h, consum 14%

1.4 TSI 125 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dimineața, aceeași 20 km, vit medie 21 km/h, consum 11

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan 1,4 TSI ACT DSG...Vineri am adus-o acasă.Prima impresie...pare ca este electrică ,confort la superlativ suspensie/insonorizare,tehnologie la bord top !!!Consum A2 București/Constanta 120/130 km/h ,7,6l/100km...

IMG_1917.JPG

IMG_1918.JPG

IMG_1922.JPG

Modificat de Toli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,  de curand  am  achizitionat  un tiguan nou model   highline 2.0 tdi 4 mot dsg 150 cp ,  in bord  am  21000 km  ,  problema  este  consumul  ,  un drum romania -italia consum 9% ,  oras  cam 11%  ,    mi  se  pare  consumul  cam  mare , Mai  are  cineva  aceasta  problema  legata  de  consum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
12 hours ago, catarad said:

O masina grozava. Motorul nu este chiar spectaculos, nu te astepta la o masina de curse in ciuda celor 150 de cai. La fiecare 10km/h, cutia schimba in treapta superioara, astfel incat la 75 de km/h esti in treapta a 7-a. Deci undeva sub 2.000 de ture, probabil 1.600 sau pe acolo.

Dar exista si avantaje. Motorul este silentios si consum redus. Uite consum dupa un drum pe autostrada de 600 de km (dus-intors, deci n-a fost la vale).

IMG_20170225_153224740.jpgupload gambar

La ce vad in poza, cu motorul meu (190cp, dsg 4x4) nu cred ca as putea scoate mai putin de 7-7.5%, dar variaza mult in functie de conditiile de trafic; daca ai mers constant cu 100-110 km/h, si eu as putea scoate in 6.5% poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan Bitdi 240 cp dsg 7 4 motion

Cluj-Ocolire Brasov- inceput de urcare spre Predeal.

Mentionez ca am mers dimineata si am mers destul de tare tinand cont ca vorbim de drumuri din Romania.

Masina e fantastica din toate punctele de vedere.

 

IMG_1609.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Medie 96km/h pe Cluj - Brasov ? WOW, ca sa zic asa, chiar daca ai plecat la 6 dimineata :)  Am facut si eu drumul ala in 3h in cateva ocazii, "destul de tare" e elegant spus... :) 

E si asta un fel de a roda dieselul...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

O super masina.O am din august (deja 21000km) si sunt foarte multumit.Consumul mixt pe termen lung nu sare de 6,2l si cat de curand o sa adaug inca 40CP , lucru care va scadea considerabil consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos. Doar ca remapul ala de +40CP nu iti va scadea consumul asa cum crezi tu :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sub 7 nu scad, la 190 cp 4x4 DSG, nu stiu ce motor si cutie ai tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

190 cp DSG 4x4, nimic de reprosat, merge impecabil, uneori in accelerari ai senzatia ca esti intr-un Hot Hatch. Consumul  in jur de 6,9 in afara, 9 in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, CristiALF said:

Sa o stapanesti sanatos. Doar ca remapul ala de +40CP nu iti va scadea consumul asa cum crezi tu :)

 

Mulțumesc.Se poate sa ai dreptate,in sensul  ca alta o sa fie "abordarea" accelerației.Dupa modificare , o sa revin cu păreri.

Va salut,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Mirceake said:

190 cp DSG 4x4, nimic de reprosat, merge impecabil, uneori in accelerari ai senzatia ca esti intr-un Hot Hatch. Consumul  in jur de 6,9 in afara, 9 in Bucuresti.

9 in Bucuresti... mergi doar noaptea? ca eu, din Dr. Taberei pana in Baneasa, plecat la 7:30, fac cca 45-50 min. si intre 10 si 14 consum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar nu am traseul asta :), eu merg pe un traffic moderat zona Casa Presei -  Buc Noi  - Chitila, pe traffic intens si eu am avut in jur de 12-14. Apropos, noaptea am un consum de 7,5 :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, drumul ala e boierie maxima! :D Oricum, eu am talpa cam grea... daca cu golful mergeam cam cu xx prin oras, acum ajung la xxx fara sa imi dau seama...

Si sa pun si eu niscai poze...

 

Modificat de vdragos
Discutii despre viteze ilegale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi mentin parerea ca Negru + R-line nu prea merg pe Tiguan..nu se vede deloc contrastul dintre elementele negru lucios din bara fata/spate si vopsea. Desigur, e chestie de preferinte.

Legat de consum, al meu ia 6.5-7 in afara, 9 prin Bucuresti (nu prea merg la orele de varf), si 7.7 media conform Spritmonitor de cand am luat-o.

PS: Abia astept sa imi pun si eu jantele de vara inapoi pe ea, arata asa bine :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pana acum:

1800 km din care 1400 km pe A2 restul in Bucuresti

50 km/h media

comsum 10 l/100 km

incarcare 2 persoane

o sa mai astept si sa vedem daca scade, daca nu contactez reprezentanta.

opinia publica ce zice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca e bine, spre decent. ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

1.800 km, facuti cam 50-50 afara-urban (poate 60-40 max) si media se mentine la 10.9 l/100 km.

Eu chiar sunt multumit... La 1830 kg cat are masina, eram pregatit psihologic pentru un consum de 15 l /100 urban :)). Chiar mi se pare un consum super ok! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@avenirv Cred ca la benzinare au obtinut consumul ala oficial in panta sau cine stie ce conditii perfecte. 

Consumption:  9,00 l/100km      9.632 km

Asta in conditiile in care din cei aproape 10.000 km maxim 100 au fost in mers bara la bara .

Modificat de p0cait
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata un consum extern la un Tiguan Rline 2.0TDI 150CP DSG 4Motion. ?

8EB44E94-C3BD-4661-AA33-9A8D29932674.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce se poate spune (din experienta reala) despre modul/profilul ECO ? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!