Jump to content

galerie de admisie


valinuta
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Salutare, stie cineva cu ce se poate curata galeria de admisie la un cbab?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dețin si eu un passat b6 - 2010 , cod motor CBAB, mi’a aparut o eroare , am pus testeru si mi’a dat senzor clapeta de admisie. La aceasta problema se poate schimba doar senzoru sau trebuie schombata toata admisia ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai posta si eroarea asa cum apare pe tester .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna tuturor! 

Am un Passat 2010, 2.0 L, CBAB, cu cateva săptămâni in urma s-a aprins martorul de bord “ check engine”, la un tester a apărut codul P2015.

La service mi-au spus ca trebuie verificate cablurile (.?) sa vadă daca nu e intrerupt vreunul ( cost ~300 lei, si daca nu sunt, trebuie înlocuit galeria de admisie ( 1600+ manopera) . In afara de faptul ca martorul respectiv sta aprins, motorul pare sa funcționeze “normal” , sau cel putin nu simt eu diferența. 

 Căutând informatii, am văzut aici pe forum, ca e posibil ca problema sa fie rezolvată cu acel adaptor de la diselgeek. 

Stie cumva cineva care din cele trei variante oferite de cei de la diselgeek e compatibil cu acest tip de motor?

 

Este cumva vreun coleg aici pe forum din Cluj sau Tg. Mures care a făcut asa ceva? 

 

Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce văd pe dieselgeek, ai aşa: pentru V6, pentru L4 cu galerie din aluminiu şi pentru L4 cu galerie din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
svg_gabriel10

Hristos a inviat! Stimati colegi, la al meu CBAB din 2009 am demontat galeria de admisie, am schimbat garniturile (oringurile) injectoarelor, curatat egr si cut-off, am pus preventiv si bracketul impotriva erorii P2015.

Toate bune si frumoase pret de 50 km (timp in care s-a facut si regenerarea DPF), dupa care s-a aprins check engine.

Ajuns acasa, am pus VCDS si mi-a aparut tocmai P2015?.

In diagnoza au aparut initial 2 erori:

P2015 - intake manifold flap position sensor

P2004 - intake manifold flap stuck open

Inainte de a demonta galeria, voltajul pe canalul 121, cu contactul pus si motorul oprit era 4.2 V, iar astazi, 3.04.

Dupa ce sterg eroarea, martorul check engine nu mai apare, masina trage foarte bine, dar daca intru din nou la coduri de eroare, P2015 e tot acolo.

Ce ma sfătuiti sa fac in continuare?

Screenshot_20190501-203926_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Revin cu update: am "simulat" o demontare a admisiei, adica am decuplat bornele bateriei si mufa de la motoras, le-am cuplat inapoi si am intrat la Engine- Basic settings si am dat adaptare la motoras. Pret de cateva secunde isi ia valoarea 3.8 V, dupa care scade brusc la 3.04 V.

Am decuplat din nou mufa, cuplat si iar basic settings, doar ca ultima data am lasat procesul activ doar 3 secunde si apoi voltajul a ramas stabil la 3.724.

In mers, la relanti, 3.724 V, iar pe masura ce accelerez scade voltajul pana la 0.600 V. E normal?

In fine, am scapat de eroare, nu mai apare... sa vedem pana cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Si eu am o problema identical passat cc 2010..cod cbab... Am montat limitator.. eroare a apare si dupa.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scapa nici cu BS, nu e limitatorul executat corect, am intalnit si eu asemenea cazuri.

Trebuie sa se uite dupa valorile de tensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cristian Enache

ai găsit problemproblema a urmă?...întreb pt ca am văzut și eu problema ta și am avut exact aceeași probl la Passat-ul meu cod BMR,...cât am umblat de colo-colo cu mașina mi s-a înfundat și FdP-ul...asa că după o perioadă un electronist mi-a zis că am clapetele de la admisie defecte și dacă s-a înfundat și FdP să -l tot elimina ceea ce am si facut și acum îmi pare nespus de rău...in primul rând pt ca in spatele mașinii nu se mai poate sta din cauza noxelor inecacioase și mai mult de-atat la 1 lună după eliminarea FdP a părut și legea care duce la verificare mașinilor care nu au FdP și obligația de a se remontape mașină  ?

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-a aparut si mie P2015 pe CBAB. Ce reputatie au adaptoarele de la noi din tara? Sa comand mai bine direct la producatorul original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reputație.... Unele merg, altele nu. Rezolvarea garantata a problemei, schimbarea galeriei, din păcate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma simt dator sa incerc improvizatia. Daca nu da roade cumpar o galerie noua originala...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin, astazi am facut montajul la un baiat care a mai montat in trecut si la altii. Pana acum merge bine, fara erori. Pentru cine e interesat, service langa Eden (Constanta), axat mai mult pe electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus un asemena adaptor la galerie si s-a stins eroarea singura dar, după cca 50 km făcuți. Mergeam sa imi iau galerie noua dar, pe drum s-a rezolvat treaba singura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce il montezi se face Setare de Baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alt tester compatibil, dacă nu ai vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin... Am facut setare de baza si stergere erori si dupa cativa km a revenit eroarea. Ori limitatorul nu a fost bun ori e alta problema la mine :(

Voi fi nevoit sa caut o galerie noua se pare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!