Jump to content

'18 Kodiaq Laser White


Marius82

Postare recomandată

Mai este un pic :P si apoi happyness.

Am sunat astazi la 24gsm pentru folie ecran Amundsen si cica nu mai au pe stoc, trebuie sa mai astept fo' saptamana.

Link către comentariu
7 hours ago, 75NOR said:

@Marius82: Din cate stiu Cassiopeia sunt 8Jx18, iar cele de Ateca OEM - care sunt tot la ToniM la vanzare - sunt 7Jx18. Amandoua au acelasi design.

De asta iti spusesem, vezi care ti se potriveste. 

@75NOR da, CASSIOPEIA sunt 8Jx18 ET44 si sunt de la Superb III,            iar de la Seat sunt PERFORMANCE 7Jx18" ET45.

rsz_3v0071498_jx2.jpg.d4959e53d4f72dfeb7823aa04176871c.jpg            felgeXL.jpg.png.45b5b16cc3592796f9c1ef93c5c17944.png

Dintre acestea 2, inclin spre CASSIOPEIA pentru rotile de vara.

Diferentele intre ELBRUS (actual) si CASSIOPEIA ar fi latimea 7J - 8J si ET 43 - 44. Comparativul spune ca este ok.

Untitled.thumb.jpg.5b21cd8e146d7a365a51e5d25aca7a61.jpg

Singura chestie la care ma gandesc ar fi cum va pica aceasta margine a anvelopei de vara (Pirelli Scorpion Verde) pe janta mai lata.

rsz_111.jpg.aab58c4487a0f614e670195c108a475c.jpgrsz_222.jpg.c77c9e2d42db0e37ba62f243a688071c.jpg

si mai este si Mak-ul pe care am pus ochii ...

Care da mai bine? :scratch:

                                  MAK Koln black mirror                                    vs.                                     Cassiopeia

rsz_1rsz_1mak-koln-black-mirror.jpg.dec1f89fc47d8b58177b4e92d367994f.jpgrsz_3v0071498_jx2.jpg.d4959e53d4f72dfeb7823aa04176871c.jpg

Modificat de Marius82
Link către comentariu

Eu am luat MAK pt rotile de iarna dar alt model. Încerc sa îți pun o poza mai târziu. 

Pentru protecție janta sunt pneuri speciale. Din design au o zona speciala. 

Link către comentariu

@Marius82: doar cat sa inchidem discutia de jante - pentru ca suntem OT aici, avem zona speciala de jante si anvelope pe forum - un 8J ET 44, comparat cu 7J ET43, inseamna o latime cu 2.54cm mai mare, adica iti va fi mai "in afara" cu 1.25cm, din care scazi 1mm de la ET, deci va fi mai "in afara" cu 1.15cm si "mai catre amortizor" cu 1.25cm.

Nu vei avea nicio problema, stai linistit

In ceea ce priveste gumele, te stresezi inutil cu protectia jantei data de anvelopa. Ca sa te convingi, vezi la mine pe topic cum arata un 235 pus pe janta de 8J. Ai protectie pentru janta destula. Totusi, daca insisti, vezi zgaria janta in bordura, daca esti aproape de bordura si virezi maxim, nici mama protectiei nu te ajuta. Ca sa ai o idee, am luat o piatra triunghiulara cu umarul anvelopei stanga fata, la iesirea din tunelul de sub calea ferata, la statia de taxare Fetesti, pe A2. Am crezut ca am o sa am dauna si guma si janta. Cand colo anvelopa s-a mulat pe janta si atat. Nu galma, nu janta lovita. A ramas o urma neagra de la guma pe janta, am curatat cu un servetel umed in 5 min si totul e perfect. Astea sunt fazele la care te ajuta protectia de janta a anvelopei, asta ca sa inchidem si cu stresul asta :) 

In ceea ce priveste MAK vs OEM, mergi pe OEM. Rezistenta mai mare a jantelor OEM la socuri nu e doar un mit ;)

Link către comentariu

De greutatea jantei tineti cont in alegere? Faptul ca una are cu 1 - 2 kg mai putin decat alta?

Link către comentariu

Ma bag si eu ca musca-n rahat :))

Si eu as merge tot timpul OEM daca permite bugetul, insa desigur depinde mult si de gusturile fiecaruia si de "banutii" care este dispus.

Sunt ferm convins ca nu vei avea problema cu Cassiopeia, se vor potrivi sigur.

Link către comentariu

@HKHK multumesc.

@75NOR multumesc fumos pentru sfaturi. Gata, m-am linistit cu anvelopa.

@ToniM culmea, Cassiopeia este usor mai ieftina decat Mak.

Voi merge pe OEM.

 

Link către comentariu

Vezi, cel putin la un dealer din Cluj, au oferta la Skoda 3+1 la jante, probabil este in toata tara ;)

De ex:

JMlMUk4.png

Link către comentariu

@ToniM Multumesc. Vad ca au pret destul de bun la Cassiopeia dar sunt cele Silver. Cele Black Gloss sunt un pic mai scumpe. Am cerut oferta de pret la Avia Motor, sa vedem cu ce ma "lovesc".

Link către comentariu

@Marius82Daca cautai si pneuri impacam si capra si varza, asa nu cred ca ai ce face cu 2 seturi de pneuri de vara pe 18 + ale mele negre am zgarieturi fine :P de la "offroad" parcour prin parcuri nationale :)) , sunt insa curios de oferta primita de la dealer, din pacate superskoda nu mai are pe stoc modele dragute pe '18

Succes la alegere si decizie ;)

LE: Macar la pretul ala primesti oferta de 3+1?

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu

@ToniM da, n-as avea ce face cu 2 seturi :P Vreau sa iau pentru iarna Nokian wr3 suv.

Te anunt dupa ce primesc oferta.

Multumesc.

Link către comentariu

@ToniM am primit oferta de pret pentru Cassiopeia black gloss 18" de la Avia, 1228 lei/buc fata de 938 lei/buc cat e pe Skoda E-shop :banghead:

Cam asa ar arata :):)

2017_skoda_kodiaq_43_1920x1080.thumb.jpg.0ceb0e358ed84a072c70545521e5e1f1.jpg

Modificat de Marius82
Link către comentariu

Cu ce te ajuta sa compari preturile de pe skoda e-shop daca aia nu livreaza in tara?

La Avia e la oferta, primesti 4, platesti 4+1 ;)

Link către comentariu

Pentru ca vad exagerarile de pret.

La Triton imi dadusera pret cam "pe-acolo" cu skoda e-shop dar la Cassiopeia au sarit calul rau.

Si tot sper ca reusesc o combinatie sa le comand de acolo.

Modificat de Marius82
Link către comentariu

Daca te uiti rapid pe Ebay, la un set de jante Cassiopeia, transportul specificat in pagina, din De in Ro este 139 Eur/set 4 bucati.... Ca sa-ti faci o idee de cost transport.

Link către comentariu

Ele sunt foarte frumoase cat sunt noi. Personal n-as merge pe un SUV pe jante diamond cut. Cand se zgarie sunt aproape imposibil de refacut. Zic imposibil pt ca doar in Cluj este centru care reface aceasta suprafata cu masina cnc, iar pretul este considerabil mai mare vs doar sablat si vopsit ca la majoritatea jantelor. Arata foarte bine, este de mare efect suprafata reflectorizanta..dar zgariata e cam trist. Fiind si SUV care se presupune ca mai iese si in offroad, suprafata foarte sensibila a jantelor nu e cea mai potrivita. 

Eu vorbesc din prisma omului patit cu 2 seturi de jante diamond cut. 

Link către comentariu

@The_Ego Ai si tu dreptate. Eu ma arunc cumva cu capul inainte vrajit de frumusetea lor si nestiind cum se comporta in timp din cauza ca nu am mai avut asa ceva. Ms de sfat.

Link către comentariu

Ca idee, o janta diamond cut, ce m-am interesat eu in toamna 2017, pe 18 cu marimi la fel fata/spate (nu diferite, gen jante bmw), daca nu ma lasa memoria, era undeva peste 300ron janta, sub 350 ron, insa nu m-am lungit la discutii, eram doar curios sa vad cat m-ar costa refacutul lor.

Insa da, ca si design, arata bine - sunt subiectiv insa incerc sa ma exprim aferent :P

Link către comentariu

Guys, no offense, masina e frumoasa, e ceva fresh pe forum, de aceea m'am si abonat la topic, dar de 3 pagini discutati doar despre jante. :rolleyes:

Sa curga minusurile :) 

Link către comentariu

@Marius82 +1 @The_Ego: daca ai SUV, macar un forestier, un drum cu pietris, sau macar pana la Sfanta Ana la lac sa mergi.

Crede-ma, cu jante 18'' diamond cut nu ai ce cauta pe drumul catre Sfanta Ana.

Mergi pe unele "vopsite clasic". Daca e sa le zgarii, costa doar 590Ron refacutul lor integral (sablat+vopsit electrostatic) la TopWheels in Bucuresti. 

Link către comentariu
54 minutes ago, tudy_cnu said:

dar de 3 pagini discutati doar despre jante

Da, se cam pierde farmecul acestui topic.

Marius, nu-ti luat diamond cut ca se zgârie, nu-ti lua automata ca aia pica si costa, nu-ti lua nevasta frumoasă ca.... 

O viata ai, si nu e dracul chiar asa de negru.

Link către comentariu

@tudy_cnu multumesc.

Sa te fericesc cu cateva minusuri:

- consum urias in oras in sezonul rece (datorat rodajului, aglomeratiei si temperaturilor scazute, parerea mea);

- consum mare de lichid de parbriz;

- nu-mi gasesc pozitia confortabila in scaunul soferului;

- senzorul pentru ACC si Front Assist da eroare cand este acoperit cu zapada in mers (aspectul acesta apare si in manual);

- lag-ul aferent cutiei DSG asociat cu diesel la accelerari bruste (nu stiu cum este la benzina + DSG);

- SS enervant, o fi fost gandit el pentru consum dar nu ma prea pot acomoda cu el, de cele mai multe ori il dezactivez.

Plusuri:

- masina este senzationala;

- spatiu urias (si portbagaj, si pasageri spate, si pasageri fata)

- vizibilitate foarte buna;

- directia precisa;

- suspensia, chiar daca nu are DCC, se simte foarte bine, la denivelari si gropi preia foarte bine socul si se simte ca masina este "legata" bine;

- ACC+DSG este un deliciu, am incercat si in trafic si la drum lung;

- sistemul AirCare;

- functia Rest, la oprirea motorului, preia caldura degajata de acesta si o introduce in habitaclu;

- pedala virtuala la hayon, very usefull;

- anvelopele de 18" sunt confortabile;

In 4-6km, la temperaturi -1⁰C ÷ -5⁰C, temp.ulei ajunge intre 70⁰-80⁰.

Nu stiu ce sa mai scriu acum, voi mai adauga pe parcurs.

Modificat de Marius82
Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!