Jump to content

'18 Kodiaq Laser White


Marius82

Postare recomandată

Este o idee buna si asta. Multumesc @andrei0241 dar acum vine intrebarea, jante negre pe rotile de vara? Cum ar da?

 

Link către comentariu

Pai Mak'urile le ai deja in poze, daca'ti placeau ca roti de iarna, de ce nu si ca roti de vara? Mergand pe 18" ambele sezoane, le poti schimba usor .

La Kodiak intr'adevar, talonul de 55 la pneu de 235 face ca 18" sa para mai mic, dar la 19" deja dai ~100ron in plus per cauciuc

Link către comentariu

Confortul tau nu este important? Este un user cu roti de "22 pe kodiaq ce spune in mod explicit ca nu mai exista confort cu asemenea dimensiuni...eu nu o sa  pun niciodata imaginea inaintea utilitatii si a confortului. O sa o folosesc de cate ori o sa am ocazia si pe drumuri neprietenoase si nu as face un asemenea compromis.

FB_IMG_1520006948254.jpg

Link către comentariu

Deci nu e de la jante, ci de la pasajele rotilor de face ca orice dimensiune sa para mica, iar in cazul lui 22"  alea si discurile de frana fac o imagine hazlie, ai zice photoshop'ata, chiar

Link către comentariu

Jante negre pe o masina alba, care mai e si SUV din punctul meu de vedere de la ceva distanta nici nu s-ar vedea ca sunt roti. Unde mai pui ca pe aripa sunt si acele ornamente din plastic negru si aripa nu e un arc de cerc.

Eu cred ca 18 vara si iarna sunt ce trebuie si ca look, utilitate, costuri.

In poza de mai sus..arata putin a break inaltat si cu acele roti cu talon minuscul in raport cu gabaritul masinii, aduc a roti de caruta.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Usurel guys, nu a pomenit nimeni de diametru mai mare de 18", desi astazi am vazut un Kodiaq brown cu jante oem de 19" si Nokian wr 3 suv, nu era nimic iesit din comun.

Pentru confort am ales din start roti de 18" cand am comandat masina si tot pe 18" vreau sa merg si pentru iarna.

M-am gandit la jante negre pentru iarna pentru ca se aduna destul de multa mizerie in anotimpul rece si nu prea stai sa le speli des.

Am zis sa fie totusi si ceva insertii de argintiu ca sa se observe cat de cat modelul jantei. Plus ca masina este toata un contrast intre alb si negru. Zic eu ca Mak-urile astea ar fi o completare.

Modificat de Marius82
Link către comentariu

Eu am jante de iarna negru mat si te asigur ca nu ascund mizeria mai mult decat unele argintii, macar unele argintii fac contrast mai mult cu pneul si distrage atentia

IMG_20160122_162440.jpg

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

Frumoase jante.

In cuvantul mizerie precizat anterior se incadreaza si negreala de la placutele de frana care adera la suprafata jantei. Daca vara mai bagi o spalatorie sau un furtun plus burete in curte, iarna mai rarutz.

Link către comentariu

Iarna mai rarut doar daca vrei asta... Eu tot spal masina la maxim o luna si iarna chiar daca se face la fel in fix 2-3 ore.

Link către comentariu

Eu sunt abonat la self'wash'uri (MOL - 6 ron/1fisa sau OMV - 10 ron/2 fise) si incerc macar saptamanal sa spal masinile la exterior, la interior mai rarut, de obicei cand las masina la spalatorii

Impotriva murdariei pe jante functioneaza aplicarea de ceara, eu folosesc FK1000p (am luat o cutie mica si tot trag sa o termin de ceva timp, ca am si o cutie mare, cu care probabil duc masinile la casat :D) si ofera protectie destul de buna

Ideea e ca se pot intretine jantele si pe timp de iarna, mai important e sa nu le lasi murdare pe perioada depozitarii

Link către comentariu

Nu conteaza atat de mult diametrul jantei cat talonul la anvelopa.

Cu 35 mergi cu fundul pe asfalt. La polul opus e 65, barca.

Link către comentariu

Schimbi putin bara fata si colanțezi stalpul din spate. Nobody will know ?

Link către comentariu

@Marius82: Marius, ce vrei tu e cumva..."si cu pita unsa si cu slana in pod" cum se spune prin Ardeal :) 

Din start Skoda a gandit un combo de jante + anvelope care sa permita un comportament mai bun in afara soselei.

Guma de 235 pe janta de 7'' sta "trapezoidal", janta e prea ingusta pentru guma aia.

Eu la 235 am janta de 8'', cam asta e standardul pentru 235.

In ceea ce priveste dimensiunea jantei...din ce am condus Kodiak-uri, cu 19'' arata cel mai bine dar o penalizeaza sesizabil la confort. Fundamental masina nu e de alergat pe viraje, setup-ul suspensiei reactionaza ciudat la limita, asa ca, dincolo de aspect, nu prea ai ce beneficiu sa primesti. Daca tot vrei un 19'', vezi ca e oferta la Triglav in reteaua Skoda. Iti puno poza cum ar da pe masina.

Daca vrei 18...poti la fel de bine sa pui ori OEM, ori altceva. Apropos, colegul @ToniM are un set de Cassiopeia 18'' OEM care-i prisoseste si/sau varianta lor OEM Seat, care sunt cu 7J daca nu ma insel. 

2017-skoda-kodiaq.jpg

Link către comentariu

Nu vreau sa merg pe alt diametru, raman numai la 18", tocmai pentru aspectul acesta, confortul.

Cassiopeia, desi erau chiar sub nasul meu la ToniM nu le-am remarcat, au 8J si chiar imi plac.

Multumesc pentru sugestii @75NOR.

Cred ca imi raman 2 variante:

1. Jante OEM 7J pentru iarna si anume Triton

2. Jante after market 7.5J sau 8J(majoritatea modelelor)  pe care sa transfer anvelopele de vara iar pe Elbrus actual sa pun anvelopele de iarna. (idee venita de la @andrei0241 :))

 

1 hour ago, andrei0241 said:

Nu neaparat, baza la Velar e 2.0 diesel 180CP ;)

@andrei0241 ai dreptate, este 2.0 diesel 180CP dar cu 430Nm.

Modificat de Marius82
Link către comentariu

@Marius82: Din cate stiu Cassiopeia sunt 8Jx18, iar cele de Ateca OEM - care sunt tot la ToniM la vanzare - sunt 7Jx18. Amandoua au acelasi design.

De asta iti spusesem, vezi care ti se potriveste. 

Link către comentariu

7Jx18 ET45 ar trebui sa aiba cele de 18" de pe Ateca

Link către comentariu

Apărători de noroi nu ai montate? Eu credeam ca vin standard la Style ?

Link către comentariu

Nici nu mi-a trecut prin cap acest aspect. :P Nu are nicio aparatoare dar nici nu regret.

Link către comentariu

Cu ele montate poate nu s-ar mai murdari asa pregnant partea inferioara a portierelor ca in poza ta de mai sus.

Link către comentariu

Probabil ca este cum zici tu dar eu sunt de parere ca sunt inestetice.

Daca te bate vreun gand, tocmai le-am vazut in catalog la Skoda, 76lei/fata si 74lei/spate.

Link către comentariu

Acolo le vazusem si eu si m-am uitat repede daca tu le ai ?

Sa soseasca intai jucaria ...inca o luna de asteptare.

Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!