Jump to content

'18 Kodiaq Laser White


Marius82

Postare recomandată

7 hours ago, andrei0241 said:

Jantele ca jantele, eu nu m'as fi riscat cu automata si roti de vara sa plec cu masina, azi un LR Discovery modelul nou invartea de zor rotile pe loc in zapada de vreo 20cm

Stai, ce?!

@Marius82 ai iesit cu masina pe vremea asta fara anvelope de iarna sau macar niste all-seasons-uri?!

Not ok, indiferent de situatie 

 

Link către comentariu

Pe o distanta scurta de 2km pana in hypermarket. Stiu, nu e o scuza dar am vrut sa profit un pic de zapada asta pe care cine stie cand o mai intalnim.

Modificat de Marius82
Link către comentariu

mda, ai fost destul de curajos, nu stiu ce intelegi prin a profita de zapada asta avand cauciucuri de vara :), poti sa te consideri norocos ca nu ai ramas intepenit pe undeva si sa mai rada chibitii de pe margine de tine ...in situatiile astea un FWD avand cauciucuri de iarna se descurca mult mai bine decat un AWD avand cauciucuri de vara. Take care ... !

Si apropo, frumos kodiaq-ul, sa te bucuri de el fara evenimente!

Link către comentariu

Cea mai mare problema, bine ca n'a fost cazul, era un accident in care sa fie implicate nu doar 2 masini (deja nu mai merge amiabila atunci) si se putea alege si cu amenda si cu refuz de plata din partea asiguratorului. Stiu, drobul de sare, dar sunt altii si mai patiti, deci nu e imposibil

Strict din punctul meu de vedere, de zapada nu prea te mai poti bucura cu cutie automata si frana de mana electrica.

Link către comentariu

@aureliandan multumesc frumos. Nu am ramas intepenit pe nicaieri, masina s-a descurcat foarte bine si cu anvelope de vara. Am mers incet pana la locul cu pricina. Ce inteleg prin a profita de zapada? Pai voiam sa vad cum este si cum se descurca o astfel de masina pe zapada. Plus un pic de joaca.

@andrei0241 repet, am mers cu grija, si da, te poti bucura din plin cu automata  chiar si cu frana de mana electromecanica. Masina asta are niste sisteme ce intra in actiune indiferent de anvelopele cu care este incaltata.

S-a mers ani de zile cu anvelope de vara in anotimpul rece pana sa se introduca legea asta si nu cred ca era un asa mare dezastru, asa ca nu mai faceti din tantar armasar pentru un drum de 2km.

Modificat de Marius82
Link către comentariu

Pentru un drum de 2 km, mers resonsabil, ai dreptate, nu e mare bai atata timp cat te asiguri ca poti sa oprești la timp sa eviti un accident. 

Link către comentariu
3 hours ago, Marius82 said:

 Masina asta are niste sisteme ce intra in actiune indiferent de anvelopele cu care este incaltata.

 

Era bun un sistem care sa atentioneze  soferul ca nu exista niciun sistem care sa elimine principiile fizicii, gen coeficientul de frecare pt anvelopele de vara in anotimpul rece.

In plus mi se pare ciudat sa dai o suma cosiderabila pe o masina si sa nu o echipezi corect cu cel mai semnificativ lucru...contactul cu solul.

Modificat de saibot
Link către comentariu

@Marius82 my 2 cents referitor la jantele pe 17" e ca sunt cel mai bun comprimis calitate/pret pt. iarna. Stiu ca ai scris cam peste tot ca latimea anvelopei ti se pare ciudata, insa ia in calcul practicul vs esteticul. Chiar am stat aseara sa ma uit la a mea sa vad cum naiba pare ca o bicicleta din spate si pe bune daca mi s-a parut ceva ciudat. :) 

Iti recomand OEM daca bugetul iti permite, la ursu` tau merge ceva pe negru. Eu am pus la a mea modelul Nanuq, pus pe mai toate pliantele pt. sezonul de iarna. Sunt extrem de multumit de achitizite.

kodiaq-winter.jpg

pic_565071497D_FL8.jpg

Link către comentariu

Nu cred ca e nevoie sa ma justific de ce nu am echipat-o inca cu roti de iarna. 

Si ca sa merg mai departe cu incapatanarea mea, va spun ca Meganul cu anvelope de iarna 195/65R15 se duce taras pe zapada pe sosea cu tot cu mama ABS-ului si anvelope de iarna.

Va multumesc pentru sfaturi si va asigur ca nu sunt atat de inconstient precum par.

 

Link către comentariu

Alea din prima poza sunt pe 20” sau pe 21”?! Oricum, arata a copie de Range cu jantele alea... :)) 

Link către comentariu

Cred ca sunt 19 sau 20. Nu stiu sigur. Jantele sunt Mak Koln Black Mirror

mak-highlands-black-mirror-800x769.thumb.jpg.4888dadfd50438ec09ddabd3ef1e90a0.jpg

Link către comentariu

când mergeam cu dacia cu anvelope montana, le foloseam până ieșeau sârmele din ele indiferent că era vară sau iarnă. din punctul meu de vedere niciun risc pentru 2 km.

referitor la jante, nu rotor look. eu le detest. 

ultima propunere, un mare DA

Modificat de bobalex18
Link către comentariu

Multe valuri am facut cu anvelopele astea de vara :biggrin: ploua cu downvote-uri.

Link către comentariu

Asa, si?! Cainii latra si tu mergi in continuare cu anvelope de vara. :)) 

Link către comentariu

Am bagat-o la garaj din seara cu pricina  :biggrin:. Am scos Meganul la terfeleala, asa ca pot sta linistiti oamenii.

Link către comentariu

@Marius82: intr-un fel te inteleg, am fost fix in situatia ta. Mi-a sosit Superbul cand inca mai era ceva iarna in Brasov. Asa ca a stat la dealer si l-am platit exact cand a venit prima "pala de primavara" si l-am scos in prima zi cu 10-12 grade :) 

Dupa cateva zile a revenit iarna, asa ca l-am lasat la garaj si am circulat cu  masina cu anvelope de iarna :) 

1 an mai tarziu, ghici ce: in continuare nu are roti de iarna, dar nici nu am circulat cu el in sezon, am folosit masina adecvata. Deci...nu e musai sa iei cauciucuri de iarna la Kodiak :lol: 

P.S. Big like pentru MAK-urile alea cu care e echipat ala alb din showroom. Doar ca poti sa uiti orice altceva in afara de asfalt, daca vrei sa le tii impecabile.

Link către comentariu

Deci moda e sa se cumpere SUV 4x4 pt a se folosi doar vara sau cate un supermarket iarna dar si ala cu parcare subterana si sa nu ninga ....interesant :))

LE: Marius nu sunt carcotas, imi expun parerea. Fiecare face cum crede ca e mai bine pt el. Sa o stapanesti santos, iarna,vara...cand vrei tu :)

Eu dc as lua/cand am luat masina noua vroiam sa o folosesc cat mai repede/mult...de aici si parerea respectiva.

Modificat de saibot
Link către comentariu

@75NOR Multumesc pentru intelegere. Atata timp cat este a doua masina disponibila si iarna a fost mai mult primavara, nu m-am grabit deloc cu rotile de iarna.

Cat despre jante, cea alba din showroom cred ca are 19" sau 20", la 18" cat vreau eu sa iau, ma gansesc ca nu sunt foarte expuse.

 Plus ca sunt maniac la capitolul jante si le bibilesc mereu.

As dori un sfat, te rog.

Mak sunt cu 8J, GMP sunt cu 7.5J.

Anvelopele de iarna vor fi 235/55R18.

Kodiaq vine cu Elbrus 7J si cauciucul face o buza, cumva pentru protectie, datorita latimii mai mici a jantei.

Daca aleg Mak adio buza, la GMP ar fi un pic.

Jante de 7.5 ... cam rarutz.

Ce sa aleg? :scratch:

 

 

@saibot hai sa nu mai fim carcotasi, aceste cazuri sunt izolate :)

Modificat de Marius82
Link către comentariu

@cristi511 mersi de pont.

De la ATS ar fi asta dar tot pe 8J 

20180302_173032.thumb.jpg.0faaba321d223899d7f5a874aff3f59b.jpg

Ronal ... nada

BBS sunt minunate dar nu mi se par potrivite pentru un SUV si mai ales pentru iarna.

Link către comentariu

Pai atunci faci altfel, lasi jantele originale cu pneurile de iarna si iei ceva frumos ptr vara.

Mie astea in 2 culori mi se par foarte pretentioase si sigur iarna nu va fi prea blanda cu ele

Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!