Jump to content

'18 Kodiaq Laser White


Marius82

Postare recomandată

Am comandat ornament reazem picior (cod 5E1064209) de la MyAuto. Sa vedem cum ne-om descurca la montaj. Doamne ajuta! :))

5E1064209-Ornament_reazem_picior_sport_original_Skoda_RS-2-700x700.jpg.405b5eb970641c2c1aad1f94b7a38f64.jpg

Link către comentariu

Acesta este chiar usor de montat, departezi doar putin plasticul pentru a intra clemele, cea mai mare bataie de cap, din experienta mea (montat pe Octavia si Ateca), o reprezinta pedala de acceleratie.

Spor la bricolat ;)

Link către comentariu

Multumesc.

Atasat produsului acesta am gasit schitele de montaj pentru O3 si sunt destul de multe de desfacut, clapeta deschidere capota, ornamentul din spatele clapetei si ornamentul longitudinal de la prag.

M-am uitat la a mea si pare ca trebuie desfacut doar ornamentul reazem picior existent din plastic dar nu stiu cum sa trag de el ca sa nu il rup.

Link către comentariu

Ai si pedalele sport? O sa tii piciorul la odihna pe acel ornament sau e doar de frumusețe? ?

Link către comentariu

Parbrizul incalzit cum s-a descurcat zilele astea?  L-ai folosit?

Eu nu mai am stare ...din motiv de Curtici ?

Link către comentariu

E uimitor. Se incalzeste foarte repede. In cateva minute incepi sa vezi cum siroiesc picaturile de zapada/gheata topite.

Care este statusul? Te-au anuntat ceva?

De Curtici nu scapi. Trebuie sa poposeasca acolo un pic. Acolo ii face si RAR-ul.

Modificat de Marius82
Link către comentariu
lambda_dryver

@Marius82 Cumva ai avut drum ieri, pe la pranz, la PBN1? Am trecut pe langa un Kodiaq Laser White cu numere rosii care astepta sa intre in parcare la PBN si m-am gandit direct la a ta :D .

In orice caz, nu cred ca ti-am zis si aici, dar masina arata bine bine, sa o stapanesti sanatos si sa aveti grija unul de celalalt! :beer: 

Link către comentariu

Job done.

Piesa vine cu o carticica de instructiuni dar daca le urmezi, demontezi juma' de masina :))

Cod piesa: 5E1064209

Am desfacut clapeta deschidere capota si am slabit putin ornamentul din spatele ei tragandu-l inspre mine, am scos reazemul vechi, a iesit un pic greu, apoi l-am pus pe cel nou foarte usor.

M-am chinuit ceva cand a trebuit sa trag de ornament peste marginea longitudinala din partea stanga a reazemului.

Nu am retinut cum era clapeta inainte de desfacere dar acum are un mic joc, fata-spate, inainte de actionarea ei pentru deschiderea capotei.

rsz_120180322_072627.thumb.jpg.618ef4ecf02666e17010b885998eb0a6.jpg

PS: scuze pentru mizerie, nu am mai avut timp sa spal si covorasul, totul s-a intamplat aseara la 9.

Link către comentariu

Clapeta are un mic joc by default (verificat la mine), asa ca nu ai stricat nimic pe acolo ;)

 

Link către comentariu

@Marius82: dupa cum...canta un clasic, "ma bucur cand vad obsesia mea, la altul, in alta forma" :lol: 

Bravo pentru rulaj, ma bucur ca ai si tu OCD-uri d'astea cu poze cu bordul la rulaje precise.

PS. Mai scoate-o si tu la plimbari, arata-i tara, marea, "altii", nu dam nume evident, in 62h de rulaj de cand au luat masina au bagat cel putin dublul rulajului tau :) 

Cu average-ul ala de consum se mai potolesc si aia de au senzatia ca "dieselul papa 5%" ;)

Link către comentariu

Felicitari pentru bifarea rodajului :)

La mine average a fost complet altul, insa si rodajul nu a avut acea medie de viteza.

La mine s-a "linistit" in ~7% autostrazi cu 2/4 persoane+bagaje, ~8% autostrazi cu 2/4 persoane+bagaje+jetbag.

DN poti scoate la 3/400km si 6,x l/100km, insa factorul de zambet nu e acolo :P

Spor acuma si in celelalte moduri din DMS cat si trecerea pe Manual/ S

Link către comentariu

@75NOR multumesc :)  Am si eu OCD-uri garla :))

Am scos-o la un singur drum mai lung (480km) cand a fost vremea frumoasa, in rest oras si w.end centura. Nu m-am incumetat prea mult din cauza lipsei anvelopelor de iarna. Asteptam cu nerabdare vremea frumoasa sa iesim la plimbari lungi.

Tre' sa fie :screwy: sa creada ca o astfel de masina va scoate 5%.

@ToniM multumesc :)

Sa inteleg ca la tine a fost mai mic average-ul si cu o viteza medie mai mare?

Pe A1+DN-uri a scos un 7.4%, 2 adulti si puradeii, + o mica graba la intoarcere.

Jetbag-ul acela este moartea pasiunii pentru consum :))dar si foarte folositor.

Pe DN1 poti merge frumos dar pe alte DNuri si DJ-uri mai prinzi adormiti si cam papa.

Factorul de zambet eu il regasesc pe DN-uri cu serpentine unde ii simti cuplul, pe autostrazile din Ro te umpli de nervi cu acesti B2 lovers.

Cu Manual m-am mai jucat din cand in cand, se poate face trecerea si direct din padele, fara a mai muta pozitia levierului inspre dreapta, dar inapoi trebuie din DMS.

Te ajuta la depasiri din scurt pentru ca in modul D retrogradeaza destul de tarziu.

Cat despre S l-as mai amana un pic pana la 2-3k km, desi, destul de rar, mi-a mai scapat in modul D in 3.500rpm :(

 

Modificat de Marius82
Link către comentariu

Ramasesem dator cu niste poze.

Au trecut mai bine de iarna decat ma asteptam.

Am varianta pe 17"

Mak 01.jpg

Mak 02.jpg

Link către comentariu

Referitor la depasiri, si retrogradarea cutiei, daca faci kick-down, intra by default in mod sport. Nu ai nevoie sa dai tu retrogradare din padele ...

Eu prefer kick-down-ul vs. padele ...

 

 

nu sunt exfoliate, sunt pozele din ziua montarii, erau murdare de la adezivul folosit pt pneu :D

Link către comentariu

@HKHK multumesc. Arata foarte bine. M-am hotarat sa montez pe anvelopele de vara, in fct. de ce model ma hotarasc, ori Mak Koln ori Cassiopeia.

Kick-down mai incolo, deocamdata nu.

Link către comentariu

Ieri s-a facut intuneric dupa ce am spalat masina si nu am avut cum sa ii fac o inspectie vizuala.

Am reusit acum de dimineata.

Pe usile fata stanga si dreapta sunt multe puncte maro, parca ar fi de rugina. Nu-mi dau seama de unde ar fi. In prima faza, cu un servetel umed se curata dar cred ca mai bine incerc cu o carpa moale si un pic de polish.

Pe jante adera praful rezultat de la uzura placutelor si se transforma in puncte negre ce se curata destul de greu. Trebuie sa cumpar niste solutii profi pentru curatarea lor ca in baza spalatoriilor ajung sa se faca urate.

20180331_091642.thumb.jpg.dc348829f72b13067c0469ba6664a08c.jpg

Modificat de Marius82
Link către comentariu

Cel mai probabil. Gasesti solutii speciale pentru asta. Le dizolva, apoi stergi si clatesti. :beerchug:

Link către comentariu

Ptr jante: Sonax Full Effect Wheel Cleaner. E super bun si eficient.

Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!