Jump to content

Skoda Octavia 3 FL 1.6 TDI DSG 7 Style


MiuDan

Postare recomandată

Salutare!
    
Dupa mai bine de 3 luni de la achizitionarea masinii, mi-a gasit timp sa postez pe forum.
Am urmarit aceasta rubrica "Masina mea" si nu am vazut postata combinatia descrisa in randurile de mai jos.
Cautarile au inceput in urma cu mai bine de 1 an, pe forumuri, parerile prietenilor, tot felul de recenzii si articole din reviste/site-uri de specialitate.
Fiind foarte multumit de fostul Renault Megane 1 1.9 dci avut de nou in familie, cautarile s-au concentrat pe grupul Renault. Din pacate, pe cat de mult m-a atras exteriorul noului Megane, pe atat de mult am fost respins de interior, de calitatea materialelor la interior, spatiu, motorizari, etc, etc.
Asadar, nefiind un mare fan al masinilor Japoneze, Coreeene, aria cautarilor s-a concentrat pe grupul VAG.
Cerinte mari, buget limitat + 1 Dacie veche de care vroiam sa scap = 1 Skoda Octavia 1.6 TDI DSG .
Ca si echipare am ales varianta Style, se incadra cel mai bine cerintelor mele ( farurile LED au constituit elementul definitoriu ). Nu enumar toate dotarile, sunt standard, am ales o masina deja configurata in echiparea Style, o masina de pe stoc.
    - Blocuri optice spate TOP LED
    - Faruri cu tehnologie LED cu functie AFS
    - Jante aliaj usor Ilias 16'
    - Radio-MP3-player Bolero, MIB2
    - Kessy
    - Senzori parcare spate
    - Smartlink
Trecerea este destul de mare fata de vechiul Megane, am sa enumar cateva aspecte atat pozitive cat si negative pe care le-am observat in cei aproape 8000 km :
    Plusuri:
    - cutia DSG merita toti banii, in combinatie cu motorul de 1.6 tdi creste semnificativ calitatea oricarui drum ( o sa vad pe viitor din punct de vedere al fiabilitatii)
    - farurire LED sunt o incantare pe timp de noapte, mai ales pe drumurile din afara orasului unde se poate merge si cu faza lunga
    - motorul este surprinzator de silentios si elastic pentru un diesel
    - spatiul este excelent pentru o masina din aceasta clasa
    - consumul : 7-9 l / 100 km in Bucuresti la ore de varf, ~5 l / 100 km in afara orasului
    - incalzirea din scaune este geniala dimineata

    Minusuri
    - suspensia este groaznica, se simte orice denivelare
    - scaunele sunt putin cam tari dupa gustul meu, chiar daca nu sunt scaune sport
    - pe autostrada se simte vantul lateral, am citit acest aspect pe forum, m-am gandit ca poate unii sunt prea sensibili; nu este un capat de tara, dar ma asteptam sa fie mai stabila atunci cand intampina un vant lateral, spre exemplu, in Megane nu simteam nimic
    
In mare, cam acestea sunt primele impresii :)

20180127_142358.jpg

20180127_142416.jpg

20180127_142430.jpg

Link către comentariu

Bine ai venit si felicitari pentru achizitie! Nu pot sa ma abtin dar intotdeauna ma fac sa zambesc oamenii care zic despre Skode ca sunt dure pe suspensii pentru ca pot sa-mi dau seama ca vin de pe o masina frantuzeasca chiar daca ei nu zic asta. Mai toti oamenii care au condus inainte nemtesti zic despre Skode ca sunt moi pe suspensii si cam barci, asa... :)) 

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie cati mai multi km fara problem cu ea . Si eu inainte am avut Renault Megane 2  la minusuri trec si eu la Octavia suspensia mult mai rigida dar la plus este stabilitatea mai mare fata de Megane . :)  

Link către comentariu

Felicitari! Drumuri mii fara probleme!

Iti confirm si eu problema cu vantul lateral, din aceasta cauza sunt nevoit sa tin volanul drept tot timpul; eu am avut un Opel Astra inainte si o simt la fel, ca o barca, cand trec cu viteza mai mare peste denivelari. Una peste alta sunt super incantat de roscata! :wub:

Link către comentariu
  • 9 months later...

1 an de la achizitia masinii si aproape 30.000 km fara nici o problema, in afara de o mica ciobitura in parbriz reparata fara inlocuirea acestuia.

Sunt multumit de masina, de spatiul pe care il ofera, de confortul cutiei DSG, de consum.

Culoarea este foarte pretentioasa mai ales intr-un oras plin de praf precum Bucurestiul, dar merita fiecare efort. Incerc pe cat posibil sa o spal saptamanal si sa ii aplic un sealant la maxim 6 luni.

Suspensiile mi se par in continuare rigide ( presiune 2.2 anvelope ), parca cu cele de iarna ofera un feeling mai soft.

IMG_20180722_211650.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!