Jump to content

Bara Stabilizatoare


gribelu
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mihaitza83

    8

  • gribelu

    6

  • CT-12-VVV

    6

  • paul_ral

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Reinvii acest topic in speranta ca o sa imi rezolv problema. Dupa cum am scris si in alte topic-uri masina mea e instabila in curbe , colegul taz mi-a zis ca ar trebui sa am bara stabilizatoare. Am atasat cateva poze poate ma puteti lamuri daca am sau nu bara stabilizatoare si daca am de ce nu isi face treaba? Multumesc anticipat si scuze daca am pus intrebari tampite dar sunt incepator in domeniul mecanicii.

Asta e in fata :

1005539o.jpg

1005541z.jpg

1005540.jpg1005544.jpg

Iar in spate :

1005548e.jpg

1005549j.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai bară, dar asta nu

post-1353-1269540728_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alex_abd

Din ce am mai citit pe aici pe forum motorul de 1,4 nu ar avea bara stabilizatoare . Eu am . Poate si tu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam toate au bara stabilizatoare pe fata,iar pe spate de la GT in sus.Instabilitatea in curbe mai poate fi cauzata de bucsele duse de la puntea spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum nici nu stim la ce se refera prin instabilitate in curbe. Ca nu poti sa iei toate curbele cu 100km/h asta nu inseamna ca masina e instabila. Cred ca ar trebui sa dea mai multe detalii pentru ca sunt multe de discutat in legatura cu acest subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la 1.8 55kw inclusiv nu s-au montat bari stabilizatoare. Asta e raspunsul oficial VW. Totusi la 1.6 90 cai au pus bara.

Tot din raspunsul oficial citez din memorie: s-a considerat ca nu au (dezvolta) o putere periculoasa pentru a monta bara stab.

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=850164

Instabilitatea in curbe o da si o suspensie slaba, amortizoare curse, o anvelopa necorespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost recent intr-o plimbare pe drumurile patriei cu niste prieteni si ei luau curba cu 80km/h iar eu daca nu reduceam la 60 ieseam de pe drum. Cand abordez un viraj in special cele la stanga am senzatia ca masina ma trage in exteriorul curbei chiar daca nu am viteza mare. E ca si cum rotile ar sta pe loc dar sasiul s-ar duce inainte.

Amortizoarele pe fata sunt noi (Monroe pe gaz) cred ca o sa le schimb si pe spate, dar eu am facut urmatorul test: am impins masina din lateral si am observat ca fata de alt golf se "balangane" mult mai tare in partea din fata; si de asta am presupus ca problema e in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul se datoreaza amortizoarelor slabe si bucsilor de la punti. Cu amortizoare slabe, pe drumuri denivelate ai senzatia ca masina topaie si sare de pe drum, in lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca eu am bara stabilizatoare montata ulterior ?

exista motor de 1,6 90 cai ?

Pana la 1.8 55kw inclusiv nu s-au montat bari stabilizatoare. Asta e raspunsul oficial VW. Totusi la 1.6 90 cai au pus bara.

Tot din raspunsul oficial citez din memorie: s-a considerat ca nu au (dezvolta) o putere periculoasa pentru a monta bara stab.

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=850164

Instabilitatea in curbe o da si o suspensie slaba, amortizoare curse, o anvelopa necorespunzatoare.

post-10002-1269620021_thumb.jpg

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A gresit CVA G3 ,vroia sa zica 1.8 90 cp,cred ca de vina e ora tarzie la care a postat ^ ^

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vwrullz:

Mihai, ai inteles ce vroiam sa zic... nu fi mai catolic decat Papa.

TX sprite. :blah_:

Cred ca exista exceptii de la acest aspect in functie si de editii. Raspunsul VW a fost cel pe care l-am postat.

Din cate vad tu ai un New Orleans... eu am un CL (cea mai cheala echipare). Ati observat si voi cate diferente exista intre toate editiile si echiparile la golf 3: oglinzi, geamuri, etc, etc. Siteul cred ca il cunoasteti toti: http://www.doppel-wobber.de/wbb2/VW-Golf-3_Modelle.html

Modificat de CVA G3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am primit si eu cadou o bara stabilizatoare fata de golf 3. Cu tot cu bielete.

Problema e ca nu stiud e pe ce golf 3 sunt luate dar ma conving eu cand ams a incep sa montez in cel mai scurt timp.

Intrebarea mea este: cei care ati pus astfel de bara ati folosit tablite de alea care vin pe bucsele alea de pe centru? Aveti vreo poza cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu ajutorul tablitelor alea se prinde bara de punte. Poze vezi la postul 51 pe pag.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am vazut in Etka si in manualul de raparatie ca apare pe puntea spate bara antiruliu , are cineva pe masina ? sau numai GTI-ul si VR6 au ?

post-12008-0-24233500-1299157769_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si pe GT / GTD. Practic, poti sa pui pe orice golf, inlocuind puntea cu una rigidizata de pe un GT/GTI/VR6...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puntea e rigida de ce mai e nevoie si de bara stabilizatoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel, Puntile rigidizate au prin interiorul lor o bara cu rol de intarire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Fratele meu are un golf 3 rolling Stones 1.6 AEE din 1996 si nu are bara stabilizatoare... nu stiu care a fost regula, la care versiuni s-a pus asa ceva si la care nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil la motorizarile cu putere mai mare. De regula astea au si frane pe discuri pe spate iar pe fata ventilate.eu asa am pe gt.

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu are un golf 3 rolling Stones 1.6 AEE din 1996 si nu are bara stabilizatoare... nu stiu care a fost regula, la care versiuni s-a pus asa ceva si la care nu...

S-a pus de la 1.8 in sus. (NU stiu daca includem aici si 1.6-le de 101 cai). Vestea buna e ca se poate monta la cele care nu au. Merita !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Inteleg ca sunt doua modele de bara stabilizatoare pentru fata: una de 17 mm-comuna(motorizari mici) si una de 19 mm pentru GTI si VR6? Am pus mecanicul sa masoare cu sublerul bara din fata pentru ca am identificat niste zgomote surde ce vin de la bucsele de la bara si a zis 20mm....dar poate fi si 19, pt ca e rugina. Masina mea e 1,9 TDI.......asta inseamna ca dieselul a primit bara stabilizatoare de GTI si VR6?? Sa ma corecteze cineva daca gresesc pt ca as vrea sa comand piesele inclusiv bieletele anti-ruliu. O seara buna tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt 2 modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este de 19 mm si eu am aceeasi motorizare si tot de 19 este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa comand in cunostinta de cauza......multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!