Jump to content

Bandouri


P_C_D
 Share

Postare recomandată

Buna ziua.As dorii sa ma ajutati si pe mine intr-o problema delicata.Bandourile laterale de pe usile din spate au picat .. s-au rupt 3 picioruse de prindere,si nu mai stau deloc.Cu ce as putea sa le prind ? Cum ? Am incercat cu banda dublu adeziva si nu tine , super glue nu tine , poxipol nu tine,ce sa fac ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu adeziv de parbriz, sau demonteaza fata de usa si prinde din interior cu un surub mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu suruburi da, cu adeziv de parbriz mai greu (nu am)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta acele cleme de plastic (verzi, portocalii sau albe) care intra prin translatie in partea interioara a sinei bandoului. Sunt pe marimi diverse, in functie de latimea bandoului. Sint pe bani marunti, dar probabil nu se gasesc decit pe la dealeri VW. Eu am incercat si cu lipitul, nu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca au cleme la VOLKSPARTS si costa in jur de 60.000 bucata daca nu gresesc.

Si eu am avut aceasta problema, am schimbat clemele si nu am mai avut treaba cu ele.

Bafta

L.E. scuze acuma am vazut ca esti din oradea :Driver:! ca sa rezolvi problema gaseste aceste cleme.

Modificat de Ahiile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri,voi cauta acele cleme dar tare imi este teama ca nu le voi gasi in Oradea.

Daca cineva din Oradea stie de existenta unui astfel de magazin ( cu cleme ) in Oradea i-as fi recunoscator.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la magazinul de suruburi de pe Vladimirescu(dupa banc post pe dreapta) ca s-ar putea sa aibe.Eu le-am prins pe ale mele cu banda dublu adeziva si cu cate un surubel la fiecare capat.Acuma nu mai am probleme cu ele.Cred ca o sa poti face si tu la fel la usa din spate(eu am doar 2 usi :) ).Arata f nasol fara bandou,am remarcat masina,ii aproape aceeasi culoare ca mea :( .Iti pun si niste poze facute acuma in graba,sper sa te ajute.Ar fi bine sa pui totusi si banda dublu adeziva ca sa nu se desprinda la mijloc.O sa ai nevoie si de o masina de gaurit cu burghiu mic dar macar nu tre sa desfaci fata de usa.Vezi ca la capatul de la bandoul unde prinzi surubul din interiorul usii sa pui o clema rupta in care sa intre surubul.

La partea dintre usi:

La capatul usii:

Sper sa iti fie de folos si sa te descurci ca ii simplu si tine.Sa pui suruburi negre.Sper la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi.. dar mai degraba as prefera clemele.. daca le gasesc undeva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice magazin de piese ti le poate aduce, pretul lor este foarte mic. Nu te complica cu improvizatii, lipituri etc. Ce faci daca esti nevoit sa le dai jos temporar?

Daca mie mi-au venit in aproximativ o sapatamana, in Bistrita, de ce n-ar putea veni si in Oradea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prelungi discutia daca nu ai nimic de spus.

Clemele pot fi gasite la orice magazin de piese auto care accepta comenzi de piese. De regula, aducerea lor dureaza intre 7-10 zile. Ai nevoie doar de codul piesei sau de un magazin care are un astfel de catalog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la service-ul SEAT de vizavi de Metro. Un clip costa cam 20000lei dar vezi ca sunt modele diferite. Dute pana acolo si vorbeste cu Marcel de la piese. (Ti le aduce cam in 3 zile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema.Am gasit acele cleme la un dealer Volkswagen din oradea..D&C pentru oradeani.Multumesc pentru ajutor.

P.S. Acele cleme trebuie sa aiba ceva ca un fel de dopuri pe ele ? Bandoul meu avea asa ceva pe el .. ma gandesc ca ii ceva improvizatie facuta de proprietarul anterior ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dopurile (ca un fel de capisoane) "is" pentru gaurile din tabla usii. S-ar putea ca alea vechi sa fie turtite sau rupte. Improvizezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am prins fara alea .. sta perfect .. oare nu va tine ? Daca trag de el nici nu se sclinteste.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clemele de tapiterie de care m-ai intrebat costa cam 21.000 lei / buc. Sunt de doua tipuri (in functie de seria de caroserie :) )

MIHAI

Suna-ma dac vrei 0745-702086

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu bandourile de pe usi sunt de 53 si 63 mm latime.

In functie de asta clipsurile de prindere pot sa difere.

La mine bandoul e de 63 mm latime si atunci clipurile sunt 1H0 853 585 iar ''dopurile'' de cauciuc sunt universale 1H0 853 586.

10 bucati din fiecare reper m-au costat 330000 lei la dealerul Skoda din Deva pentru ca ceilalti vanzatori de piese nu au binevoit.

Comanda a ajuns in 4 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!