Jump to content

Vopsitorie tinichigerie in cadrul dealerilor VAG


MOTANUL
 Share

Postare recomandată

la DAB am facut recent, a iesit relativ ok, mai trebuie polish ca au prins niste scame in lac.

la GTT am vopsit acum 2 ani o masina de munca, nota 7 pt ca am avut chedere gazate si scurgeri de lac. vopseaua banala, poate la ceva metalic se vad defectele mai bine.

 

recomand Porsche sau Brady.

daca faci pe asigurare (RCA-ul cuiva, nu? ) ce conteaza pretul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andREI

    7

  • rayn

    2

  • LauCalin

    2

  • megamotoreta

    2

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Am căutat pe site și am găsit povestea înlocuirii plafonului la un Golf 6 alb de la Rădăuți. Din păcate nu oferă multe informații și nici nu pare a mai fi de actualitate.

 

Mașina mea (VW Tiguan 2009) a suferit un șoc pe plafon, colțul dreapta față și reparația la plafon a fost făcută cam prost (adică mai mult chit decât îndreptare). Aș dori să evit înlocuirea plafonului din mai multe motive : cost, riscul ca noul plafon să nu pice suficient de bine (am o presimțire că stâlpul dreapta față a rămas ușor tensionat) șamd.

 

De asta caut un tinichigiu BUN în zona București (și pe o rază de maxim 200 km) care să poată îndrepta fără înlocuire cât s-o putea. Cunoașteți și îmi puteți recomanda pe cineva bun?

Din păcate fotografie cu beleaua inițială nu am iar acum tot ce pot fotografia este cum a crăpat chitul pus din belșug. Dar nu cred că e de vreo utilitate. Totuși dacă cineva îmi va cere, voi posta.

 

Poate ar fi util să facem o secțiune în site pentru recomandări de meșteri (tinichigii, vopsitori etc.).

 

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN și Midocar nu mi-au oferit decât soluția înlocuirii plafonului și o cotație de cam 3.000 EUR. De banii ăia...

Modificat de andREI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Inseamna ca este groasa treaba.

 

Negociaza, sigur obtii discount.

 

Tinichigii independenti cu platforma de tras sasiuri mai sunt, dar sa stie cat, cu ce forte si la ce cote trebuie sa ajunga nu este nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta

Am eu in zona tinichigii BUNI, lucreaza ieftin dar sunt super-aglomerati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ar fi nevoie să facă din niște vălurele ale plafonului o suprafață cât mai plană... Nu e treabă ușoară și chiar trebuie să fie cineva bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta

Pai asta e treaba standard, fara grad ridicat de dificultate. Asta le e meseria. La sfarsitul lucrarii nu se cunoaste unde au lucrat, bine, retuseaza toata zona...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retușarea mă interesează mai puțin. Ideea e să nu fie nevoie mai deloc de chit că altfel iar crapă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

E vechi topicul insa am zis sa nu mai deschid unul nou. Treaba este cam asa: am un prieten cu o Alfa Romeo Mito si pe care i-au zgaraiat-o destul de nasol cei de la spalatorie (OMV Baneasa). Totul a decurs ok, si-au recunoscut vina si i-au dat o ditamai lista cu service-urile unde se poate revopsi capota motorului.

Acestea ar fi: Radacini, S&M, Top Lac Auto, Turbo Car, Auto Car Grup, Midocar, Erebus, Autonet, Midocar, Avia Motors, Brady Trade, Erebus, Tiriac Auto... si alti dealei. Majoritatea sunt dealeri ai unei marci de masini.

Ideea este ca as prefera un service in sectorul 1 si nu prea as vrea la un dealer de marca. Din ce am citit si auzit de la multi care au avut de-a face cu ele au fost si nu prea multumiti.

Daca ati avut vreo tangenta cu cei din lista mea va rog sa-mi spuneti si mie o parere sau un sfat.

Stima! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brady, Avia, Midocar si Top lac sunt ok. De ceilalti nu ma pronunt.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de recomandari.

Altcineva nu a mai avut de-a face cu una din aceste firme? Chiar si parerile negative sunt binevenite. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA da, la AVIA am vopsit eu si sunt OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma la care lucrez are casco la uniqa si avind mai multe elemente de vopsit am ales Onedia service,nu stiu daca sint in lista lor cert este ca am facut la ei vopsitoria si 2 elemente inlocuite.personal am fost multumit de lucrare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva pareri de PBN Skoda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La avia am avut masina personala la tinichigerie-vopsitorie incident minor.Super multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,

A fost careva la exclusiv-auto din militari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am uitat sa scriu ca am rezolvat in Februarie. Am apelat la un tinichigiu profesionist, independent, specializat pe VW. Am inlocuit tot plafonul cu unul nou. 1000 EUR plafonul nou, 1000 EUR restul (manopera, tras suprafata stalpilor la linie, sudat, pregatit, vopsit, tot).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era mai ok sa cumperi cu 200 euro plafon de la dezmbrari? ideea fiind ca oricum s.a folosit sudura si la cel nou..

iar manopera... din alt film. adica foarte mult.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am gasit doar unul la 650 EUR dar era si ala dat. Apoi sudura s-a facut profesionist si doar la laturile transversale nu la cele longitudinale (unde aveam rugina la cel vechi). Manopera este din filmul numit realitate. Am vazut masina pas-cu-pas cum s-a lucrat, a fost o luna (treizeci de zile) munca.

 

Unde gasesti plafon de Tiguan la 200 EUR, apropos?

Modificat de andREI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Nu cred că îți trage nimeni tabla de pe stâlpi la cote, schimbat tot plafonul (cu dat jos, pus la loc parbriz), pregatit, vopsit etc sub, măcar 3000 lei. Și omul lucrează la PBN, știa toate cotele etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu un mic accident si trebuie sa imi schimb traggerul, capota, farul si aripa dreapta. Imi poate recomanda si mie cineva un service din Brasov care au tinichigerie/vopsitorie, sa lucreze bine si sa fie seriosi? (Masina e cea din semnatura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

S-a oprit un incepator in mine ... drept urmare pe langa spoiler spate am si locul in care sta roata de rezerva stramb si gaurit (vad afara)

Pentru o reparatie pe casco in Bucuresti ce recomandati dintre PBN, Bradi si Metrotehnica?

 

ps: am mai interactionat cu cei de la Metrotehnica si par super ok, dar nu stiu la tinichigerie cum stau ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!