Jump to content

Golf 7 2.0 TDI Highline


Adyzds

Postare recomandată

Salutare tuturor,

Initial am vrut un Golf 5, febletea mea inca de cand eram mic (23 ani btw). Apoi am zis ca mai pot astepta sa imi iau un Golf6 si asa am ajuns la 7 :))

Dupa multe cautari pe Olx si telefoane unde aflam tot felul de aspecte dubioase, am decis ca ar fi mai bine sa caut o masina pe afara.

Intr-un final, cu ceva noroc, am gasit-o in Germania si am reusit sa o rezerv pana venea un prieten sa o vada, dupa care a fost si cumparata :D

Masina avea 128.000km, cu revizii facute la Volkswagen. Ulterior am verificat la o reprezentanta si erau aceleasi date.

Motorizarea  2.0 TDI 150 cp, echipare highline cu urmatoarele dotari:

  • Bixenon, Cornering, Coming home
  • Oglinzi pliabile electric
  • Senzori parcare, lumina, ploaie
  • Park Assist 
  • Camera video Rear Assist
  • Scaune sport
  • Cruise Control
  • Navigatie Composition Media
  • Piele Alcantara
  • Jante Originale 17"

 

Ce simt ca lipseste: scaune incalzite, Discovery Media/Pro.

Ce imbunatatiri planific pe viitor:

  • ornamente cromate pentru pedale, toba
  • schimbarea display-ului de la 6.5" la 8" (posibil sa imi dea ceva batai de cap)
  • posibil stage1, desi momentan nu simt nevoia de mai multa putere.
  • schimbarea suspensiei (hope that's possible). Este varianta sport si nu prea se impaca cu drumurile noastre

 

Acestea fiind spuse, va prezint masina mea:

asd.jpg.31e8fb84f36aaec3561e2e57745116c5.jpg

Aceste 2 poze sunt din anunt.

5a3a54d2135dd__3.jpg.b5a8be7b3abda3fd8dbabe1714043446.jpg

Acum pozele din RO:

25590310_2074451589453562_638667599_o.jpg.eca90b7fec730b8ea14f92351e438616.jpg

25590180_2074451592786895_2024343597_o.jpg.0a390269a8e43dbbc2cb39358dd04b9d.jpg

Venind iarna, a trebuit sa o echipez corespunzator. Asa ca am mers pe Nokian WR D4, cu jante de tabla pe 16". Iarna viitoare mi-am promis sa iau ceva de aliaj :D

25579260_2074451549453566_1716213990_o.jpg.3ab2cf46618515fa15e7df5cf99074f7.jpg

Si o poza din interior (voi reveni cu mai multe)

25634996_2074451539453567_178628126_o.jpg.9d9842e6d4e3bf581d395e08ecabe213.jpg

Am vrut foarte mult culoarea albastra, insa si actuala este un compromis destul de bun. Consider ca m-am hazardat putin (mai mult), fiind prima masina si neavand prea multa experienta de condus. 

Am facut 2000 de km pana acum si o absolut consider excelenta.

 

Bine v-am gasit!

Modificat de Adyzds
Link către comentariu

E foarte faina! Inclusiv culoarea... Cu jantele de tabla nu ma împac eu, chiar dc e iarna... 

Sa o stăpânești sănătos! 

Link către comentariu

Foarte misto da culoarea pe G7

Incearca sa te obisnuiesti cu suspensia, cea oem sport e o combinatie foarte faina intre confort si tinuta de drum.

Link către comentariu

Un MUST HAVE ar fi scaunele încălzite. Nu m-as cmplica sa schimb diaplay-ul, e f ok si asa, daca tot ai bani de retrofituri, ti-as recomanda niste jante de aliaj pt iarna si eventual niste stopuri cu led.

Vezi ce retrofit iti face cu ochii mai mult si spor la treaba.

Masina e f frumoasa, sa te poarte in siguranță!

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos ! Daca vrei ti-as putea face eu visul sa devina realitate...am un Golf 5, 2.0 TDI 140 cp ( apropiat de ceea ce ai acum ca si performanta ), si avand in vedere ca tot suntem in prag de sarbatori daca vrei putem face schimb fara sa iti cer diferenta ; plus ca, are deja soft stage 1, pedale cromate si jante aliaj pt iarna. Cat despre suspensie..dupa cum a spus si mad kat, incearca sa te obisnuiesti, sau mergi o zi cu o masina cu suspensie sport Ta-technix :)))) este o combinatie ideala intre sportivitate si confort ; din pacate si a mea e sportline..dar daca vrei fac un efort avand in vedere trocul cu ceva mai nou si iti iau o suspensie cu PDG :)))

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

Va multumesc! 

Apreciez sfaturile. 

Legat de retrofituri, jante sigur imi iau iarna viitoare. Si stopurile led ma tenteaza, foarte posibil sa ajung si acolo. De asemenea si folie pe geamurile din spate.

Astept sa refac bugetul mai intai :D

 

Referitor la troc, ma mai gandesc :))

 

Modificat de Adyzds
Link către comentariu

Culoarea masinii ca a mea, poza de profil ca a mea :))Fix astea am si eu de gand la masina mea, grija la ornamentele cromate pentru pedale, le gasesti usor dar ai grija ca sunt si fakeuri din china care cica ruginesc usor.

Sa o stapanesti sanatos si sa fie sanatoasa! :)

Link către comentariu

Bine ai spus "cica". Am montate pe masina ornamente "china" de 2 ani si arata in continuare perfect.

Avand in vedere ca am dat pe ele 80 lei inclusiv footrest, fata de 400 lei cat sunt cele originale, eu zic ca sunt o "investitie" foarte buna daca luam in calcul ca cele originale ar trebui sa tina de 5 ori mai mult ca sa merite banii.

Link către comentariu

si eu la fel, i-am vandut unui prieten o fosta masina si de 3 ani le are, arata la fel ; pusesem si pe leon si acum si pe golf..par foarte ok dupa parerea mea si nici eu nu as da 100e+ pe un set " oem ".

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!