Jump to content

Reglaj consum


cristivw
 Share

Postare recomandată

salut! se poate regla consumul, dar nu in detrimentul puterii, la sistemul de injectie tip DIGIFANT de pe motorul de pe golf 2 gti tip PB? (1.8, 8valve, 82kw)

problema este ca am vagi impresii ca masina nu trage cum ar trebui (pare cam lenesa) si imi consuma mai mult decat ar fi normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica in cazul tau cit consuma? Motoarele vw pe benzina sint setate din constructie in zona amestecurilor sarace, implicit lenese. M-am dat cu modele mai noi si tot asa sint. Reglaje la digifant nu se fac, se pot pacali citiva parametri, cu implicatii asupra celorlalti. Vrei putere ii mai dai benzina, vrei consum mic, pierzi din demaraj. Eu am incercat s-o fac mai economica, am cistigat 100-150g/100km, dar sub 3000 rpm nu prea mai tragea, iar iarna nu avea efect. Asa am considerat ca nu merita. Ideea e ca se pot face mici ajustari, fara modificari importante (injectoare marite, regulator de presiune sau alte alea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai initial imi lua cam 12-13% in oras, dupa calculele mele relativ imprecise... foloseam benzina euro standard fara pb, de 93.

acum ii pun numai euro super plus fara plumb, de 98, parca se simte o foarte mica diferenta la pedala, si consumul mi-a mai scazut la 10-11-12% in functie de cum merg. totusi cunosc pe cineva cu un motor identic, dar pe un vw passat din '90, si ii consuma 8-9%...

referitor la a doua problema, faptul ca am impresia ca "nu trage", n-am apucat inca sa-mi dau seama cum functioneaza motorul de pe passat in comparatie cu al meu. oricum passatul acela este o masina mult mai grea si mai mare...

intrebam de toate aceste chestii si reglaje, deoarece tot motorul meu a fost dezasamblat, inlocuit aproape tot in afara de bloc motor, sistem injectie si alte cateva chestii, si ma gandeam ca asta ar putea avea efecte negative asupra performantei/consumului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10-11% e consum normal in oras pentru motoarele astea(pe timp de vara). Nu stiu cum a masurat amicul tau cu passatul dar imi vine cam greu sa cred...gindeste-te ca un cielo cu motor de 1.5 tot in jur de 11 ia in oras.

Si parca am inteles ca ai digifant. Daca tii la injectoarele alea, mergi cu benzina fara Pb...e cam 100 euro un injector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tin la injectoare :) si de aceea am precizat mai sus ca alimentez numai cu benzina fara plumb, euro super plus, cu cifra octanica 98 :rolleyes: adevarul e ca si 39.000/litru e cam mult... dar... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu detin acelasi motor PB de 82 kw si COMANESTI BUCURESTI si retur mia luat 58 de litri si ca numar de km insemnand 830 km cu tot cu plimbarile prin bucuresti si viteza maxima cu care am circulat a fost de 140 km/h pe europeana

Cred ca la el are vreo pierdere pe instalatie , trage pe undeva aer fals , sau sunt pe duca injectoarele

O legatura cu consumul o are si modul de utilizare a motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!