Jump to content

CASCO Fabia


GicuP
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee cat costa CASCO pentru Fabia noua?

Sunt interesat de mai multe companii, in special Allianz.

M-ar interesa in mod special diferenta de pret intre persoana fizica - persoana juridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    6

  • mihai_sarb

    4

  • ccc

    4

  • DanR

    3

Top Posters In This Topic

Eu am leasing persoana fizica, deci nu stiu care e diferenta fata de persoana juridica. Dar nu vad de ce ar fi deosebiri. Deci, la un 11.545 euro CIP (13.851 euro DDP), rata lunara la CASCO (Allianz Tiriac) este de 51,75 euro + TVA. Altfel spus, anual, 4,5 la suta. Cifrele sint exacte, ca le-am cotat din contract, nu din memorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel .. nu exista nici o diferenta, poti sa fii super persoana juridica, sau doar o pers fizica obisnuita cota CASCO si RCA se platesc la aceeasi valoare si anume : de persoana juridica, mai exact e vorba de cesiune in favoarea firmei de leasing, indiferent de situatie ... RCA-ul e facut pe firma de leasing (asadar cota de pers jur.) si CASCO la fel .. daca o fura, banii se duc la firma de asigurare si diferenta achitata de tine iti revine ..

eu am asig. la BCR si pana acum au fost ok (adica la incheierea actelor si formalitati), daaaaar totusi am tendinta sa recomand Allianz desi sunt 1 pic mai scumpi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi iau o Fabia Hatchback avantaj 1.2/64 cu ABS si geamuri electrice care ii vor creste un pic pretul.

Valoarea se calculeaza dupa factura sau dupa cataloagele lor?

Si eu sunt hotarat sa merg pe Allianz pentru ca am avut experiente CASCO neplacute cu Ardaful (de care va sfatuiesc sa va feriti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CASCO variaza si in functie de durata creditului (leasingului), iar pt. pers.jur. e mai scumpa. La credit pe 5 ani -p.fizica, CASCO - FARA NICI O FRANSIZA (nici pt.furt total, nici pt.vreun eveniment) = 4,18%/an din valoarea DDP, la Generali Asigurari (prin PBA, altfel, la liber - daca platesti masina integral, e mai scumpa, cam 5,5%). Daca nu poti plati toata suma la incheierea politei, poti sa o incluzi in credit, deci sa o platesti lunar, dar in cazul asta, desigur, platesti dobanda si la CASCO. Ratele CASCO pt.anii urmatori se calculeaza la o valoare a masinii redusa (fata de valoarea DDP) cu 10% in primul an, cu 20% in al doilea etc. Generali aplica sistemul bonus-malus. Polita include o tractare/transport pe platforma, o data pe an, din Romania, de oriunde ai pati-o. Eu nu am ales Allianz datorita unor experiente neplacute cu banca aceluiasi grup financiar.

Modificat de Skorrida Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca ofertele bune erau astfel:

- in jur de 4,5 - 4,7 % daca masina era asigurata la valoarea ddp (pers. fizica, achitata integral, etc.)

- in jur de 5 - 5,1 % daca masina este asigurata la valoarea cip (leasing pers. juridica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am CASCO la BCR la val DDP si cota e de 5.4 % - fara nici o clauza speciala, fransize sau alte minuni, si am asigurat si mp3-playerul, aditional, tot la contractul si valoarea asta .. sa inteleg ca mi-am luat tzeapa anului ? :)) daca am stabilit ca platesc trimestrial, si nu mai continui cu platile dupa primele 3 luni .. se poate anula contractul si imi fac unul nou cu alta firma?

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu se poate. Cum sa "anulezi" contractul? Nu e semnat pt.toata perioada creditului (leasingului)? Esti legat de el! A, daca platesti masina integral, anticipat, esti liber. Dar asta e alta poveste. Daca nu platesti CASCO la termen, banca iti va vira suma respectiva catre societatea de asigurari, din contul din care iti platesti ratele. Adica intai CASCO (si taxe,comisioane, dobanzi s.a.), dupa aceea rata. Daca nu ai destui bani in acel cont (nu ai depus suficienti) => rau platnic => scrisoare acasa => executare = te jupoaie ei, stai linistit! (intri in evidenta aia faimoasa si nu mai pupi credit!)

Full CASCO la Generali - fara fransiza - pt.credit pe un an=5,22%, pe 2=4,99%, pe 3=4,70%, pe 4=4,46%, pe 5=4,18%.... (pentru valoare DDP sub 50.000 euro)

Alliantz - fara fransiza - pe un an 5,25%, pe 2=5,05%, pe 3=4,90%, pe 4=4,80%, pe 5=4,70% (pentru valoarea DDP sub 17.000 euro). Pt.valoarea DDP intre 17-39.000 euro, pt.1 an=5,51%, 2=5,30%, 3=5,14%, 4=5,04%, 5=4,93%. Peste 39.000 euro - 1an=5,77%, 2=5,55%, 3=5,39%, 4=5,28%, 5=5,17% etc. etc. etc. In cazul pers.juridice cota se majoreaza cu 10%.

CASCO e una din putinele situatii in care dau bani si nu vreau absolut nimic in schimb. Va urez tuturor sa nu aveti nevoie!

Modificat de Skorrida Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o Skoda Fabia din anul 2000 cat poate sa fie casco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ratele CASCO pt.anii urmatori se calculeaza la o valoare a masinii redusa (fata de valoarea DDP) cu 10% in primul an, cu 20% in al doilea etc.

Ratele CASCO sunt EGALE pe intreaga durata a contractului de leasing (cel putin asa este la contractul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRAPAR - depinde de contract. Nu e obligatoriu. In GENERAL, la Leasing, rata este aceeasi, chiar daca anul urmator scade valoarea masinii, nu ai pagube, etc, etc. La credit bancar auto, esti OBLIGAT sa inchei polita de asigurare CASCO, nu ti se impune una sau mai multe societati, si se face pe cate 1 an, beneficiind de reduceri, in cazul in care nu ai daunne, etc. Dar nici la acest credit auto nu e la fel la toate societatile de credit (banci sau alte forme). Fiecare Marie, cu alta palarie. Cel mai bine este sa intrebi la mai multe societati de asigurare, banci, etc. E un pic de alergatura, dar poti gasi variante bune.

zonkkk - totul depinde de valoarea de catalog a masinii. Dar la 6 ani vechime, deja valoarea ei scade (in catalog) cu aproximativ 60 %. Pentru un calcul estimativ, iei valoarea de nou *0.6. Eeee ,acum e frumos, ca fiecare societate de Asigurari stabileste prima anuala la un anumit procent din valoarea estimata a masinii. Dar acest procent incepe si creste pe masura ce masina se invecheste. Adica la o masina noua ai de ex 4.75%, anul urmator e 5%, apoi dupa 2 ani 5.1%, s.a.m.d. Deci o valoare fixa nu-ti putem da, iar un pret estimativ poti sa calculezi cum ti-am spus. Acu ramane procentul de stabilit, dar la 6 ani, nu cred ca depaseste 5.5 - 6%.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o masina din 2000 (mai putin importanta marca) am primit oferte de incheiere polita asigurare Casco la procente variind intre 6,5% si 8% din suma asigurata (si aceasta variind), societatile respective fiind Allianz, Asirom, Asiban, si inca una. Aceasta se intampla anul trecut.

Cel mai bine este sa faci 2-3 vizite la cateva din societatile mai importante de asigurare, bine documentat cu datele masinii (nivel echipare,dotari,etc.), chiar daca presupune alocarea unor resurse de timp.

In cazul contractului meu de leasing pt Fabia, in ceea ce priveste polita Casco, valoarea acesteia este aceiasi pt fiecare an de contract, iar procentul a fost de 5,05% din pretul Cip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o Skoda Fabia Junior si casco prin Generali Asigurari este la pretul DDP de 7831 euro , 4,18% din DDP undeva la 328 euro iar pe luna 33 euro cu dobanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am CASCO la BCR si mi s-a calculat la valoarea trecuta in factura (am achitat masina integral) adica 9.640 EUR. Pentru un an (2005-2006) am platit 396 EUR iar anul asta va fi mai ieftin cu vreo 60 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco este acelasi si pentru persoana fizica si pentru juridica. Chestia cu Generali cum ca iti tracteaza masina pe platforma in caz de accident este un bluf. La orice firma de asigurari se intampla acelasi lucru : adica tu angajezi orice companie de tractari auto pentru a duce masina accidentata , oriunde in tara, iar compania de asigurari e obligata sa plateasca si transportul Asa ca nu numai la Generali e posibil !!!

Eu abia acum astept masina, o skoda fabia elite, dat m-am rezolvat cu casco : 2,5 % pe an la Astra Asigurari ! ( apropo fratele meu lucreaza acolo , de acea ) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco este acelasi si pentru persoana fizica si pentru juridica. Chestia cu Generali cum ca iti tracteaza masina pe platforma in caz de accident este un bluf. La orice firma de asigurari se intampla acelasi lucru : adica tu angajezi orice companie de tractari auto pentru a duce masina accidentata , oriunde in tara, iar compania de asigurari e obligata sa plateasca si transportul Asa ca nu numai la Generali e posibil !!!

Eu abia acum astept masina, o skoda fabia elite, dat m-am rezolvat cu casco : 2,5 % pe an la Astra Asigurari ! ( apropo fratele meu lucreaza acolo , de acea ) :huh:

Nu chiar. Ideea e ca aia de la Generali au propria lor companie de tractat si nu mai trebuie sa scoti tu bani din buzunar si dupa aia sa alegi sa-i recuperezi. In plus de asta, din cate am auzit, ei iti deconteaza in limita a 150-200E si transportul persoanelor acasa, in cazul in care ai probleme cand esti plecat din orasul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt chiar asa de sigur in legatura cu "propria lor companie de tractat". Citat de pe site-ul Generali:

" Ajutor rutier prin plata cheltuielilor de remorcare a autovehiculului avariat la cel mai apropiat

atelier de reparatii." Ce sens ar mai avea atunci sa scrie de "plata cheltuielilor" daca ar avea firma lor pentru tractare?

Pun si eu aceeasi intrebare de mai sus la care inca nu am gasit un raspuns concludent: Ce firma de asigurare (CASCO) recomandati / nu recomandati? (asta bazat pe experientele pe care le-ai avut pana acum cu diferite firme...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU RECOMAND din proprie experienta plus experienta unor prieteni mecanici care au service si lucreaza cu asigurari ARDAF. Eu am avut o dauna totala la ei si a trebuit sa umblu cu scandal si cu amenintari la CSA si cu dat in judecata pana sa imi recuperez banii. Era sa nu-mi pot achita Fabia, pentru ca ma bazam pe banii aia.

RECOMAND din experienta acelorasi prieteni cu service, dar si a altora, Allianz si BT Asigurari. Sunt mai scumpi, dar platesc la timp. Pe langa asta, cand am facut constatarea la Ardaf pentru dauna totala, aia voiau sa-mi indrepte tot, in loc sa inlocuiasca. Se pare ca la Allianz si BT Asigurari nu e cazul.

Si inca ceva: nu va faceti neaparat cel mai ieftin CASCO. Sunt atatea criterii mai importante decat pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate firmele de asigurari asigura transportul masinii in caz de accident, mai exact achitarea ulterioara a costului de transport.

In ceea ce priveste alegerea firmei la care sa se faca casco , asta depinde : am vazut si firme serioase care greu scoteau banii din buzunar, se uitau la orice lucru cat de mic, plata se facea foarte tarziu etc. Oricum e de preferat o firma mai mare , chiar daca e putin mai scumpa , in dauna alteia mai mici dar ieftine. Eu personal sunt foarte multumit de Astra , dar cum am mai zis am motivele mele

Ceea ce foarte important e de vazut in prelabil exact ce contine contractul casco si mai ales chestiile marunte, dar care se vad ulterior : exemplu franciza in caz de furt, ce se asigura de pe masina ( jante, cdplayer , etc )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta am spus si eu. De-aia e avantajos Generali, ca nu mai platesti din buzunar si dupa aia recuperezi, ci iti asigura ei direct transportul gratis. Asta o stiu de la un prieten broker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi Generali avantajos ca fac ei transportul masinii, dar depinde si de alte costuri suplimentare , mai ales cat de repede se misca cu plata restului de bani pentru daunele colaterale

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As avea si eu cateva completari la cele deja discutate:

1) Acum 1 an am avut o dauna totala la Asirom. Un lucru sa fie clar: TRANSPORTUL NU ESTE GRATUIT!!! Acesta este dedus din suma pe care Asiguratorul trebuie sa o dea Asiguratului dupa constatarea daunei totale. Transportul poate fi gratuit numai daca masina nu poate fi adusa pe propriilei roti dar SA NU DEPASEASCA SUMA LA CARE ESTE ASIGURATA.

2)Generali nu cred ca au propria firma de tractari si chiar daca ar avea tot ar trebui sa manance si oamenii aia ceva. Dar probabil din aceasta cauza prima de asigurare este asa de mare la ei.

3) Plata daunei totale mi s-a facut la 1 luna de la constatare cu oarece interventii si amenintari, pt ca agentul constatator , un gras jegos de la service-ul din strada Venerei, ala Daewoo, nu la interesat ca inca mai aveam cioburi si taieturi pe fata si spunea sa-i las lui masina asa cum e si mai vedem noi.

4) Vineri am facut Casco la Fabia mea. Prima anuala a fost cu tot cu reducerea de plata integrala si cu reducerea maxima pe care mi-o putea da agentul, 610EURO. Am facut-o la Asiban. Suma la care este asigurata este de 12550 Euro. Mentionez ca masina are 3 ani si ca valoarea DDP a fost de 17530EUro.

O zi buna !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sunt interesat si eu de CASCO , am o Avantaj cu ceva dotari pret de 10 00 euro , am fost sa ma interesez imediat ce am luat-o adica prin august cat ma costa si mi s-a zis de 660 si ceva de euro ,prima rata ajungandu-ma undeva in jur de 300 ron apoi m-am interesat si la alte societati de asigurare si cel mai ieftin am gasin in jur la 1800 ron pe tot anul , e ceva mai ieftin? Asta luand in calcul ca m-a interesat casco de baza +vandalism,nu full.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general, prima de asigurare pt FULL CASCO este intre 4-6% din valoarea masini, in functie de vechime. Pt cei care platesc integral se ofera o reducere de 10%.

Nu te uita la 50 euro diferenta intre de exemplu Tiriac si Asirom pt ca dupa aia o sa alergi ( desi speram cu toti sa nu se intample nimic ) de iti vine rau pt constatare si bani daca ai avea polita la Asirom.

Exista pe aici pe forum chiar si un top al firmelor de asigurari. Ar fi cam asa:

1) Allianz - Tiriac

2) Generali

3) Asiban

Bafta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!