Jump to content

Golf MATCH Allstar 1,4 TSI 125cp DSG 7


zorro79

Postare recomandată

Revin cu update pentru Drive Mode

La consum nu ma pot pronunta inca, dar pe eco mode se pare ca scade cu 0.3 - 0,4... ramane de vazut. Au aparut chestii noi prin bord :P

Bineinteles ca toata munca mea cu VCDS s-a dus pe apa sambetei. L-am rugat pe tehnicianul de la VW sa rezolve macar codarea pt LED de la nr de înmatriculare. 

20180215_174551-1080x1920.jpg

20180215_184927-1920x1080.jpg

20180215_184934-1920x1080.jpg

20180215_184444-1080x1920.jpg

Modificat de zorro79
Link către comentariu

Bravo, un retrofit util, mai ales pt setarea sport zic eu.

Doua intrebari:

- masina nu are dcc, nu? e ciudata aparitia optiunii comfort, retinusem ca e doar pt dcc. ce parametri seteaza diferut fata de eco/ normal?

- daca tot ai butonul de esp...urmeaza ceva? :)

 

Link către comentariu

Optiunile mari sunt aceleasi indiferent de ce are sau nu masina pe ea. Doar in meniu apar sau nu lucruri daca sunt sau nu disponibile pe masina - ACC, DCC, DSG etc

Link către comentariu

@zorro79 frumos retrofit. As spune ca e vorba de o greseala si ti-a facut codarea pentru masina cu DCC, mai ales ca si in poza pe care ai pus-o initial modul Comfort lipseste. 

Totusi, poti sa dai mai multe detalii despre el? Ai facut totul oficial, garantia e afectata? Ai cumparat piesele de la VW? (inteleg ca manopera ai facut-o la ei).  Butonul pentru ASR Off e inclus in pachet sau l-ai comandat si pe ala? Estimarea de 200 EUR s-a pastrat? 

Este una dintre optiunile pe care am ratat-o si imi pare rau, o sa intreb daca se baga si romanii la asa ceva. 

Multumesc. 

Link către comentariu

Masina nu are DCC si nu e obligatoriu ca sa fie dotata pentru a se instala butonul+softul drive mode.

Limitarile se pot vedea in print screen.

Screenshot_20180216-204130.jpg.9a20691327812d622845f26a3d059f23.jpg

Codarea e corecta, si nu apare DCC in meniu. 

Cand am facut comanda nu scria niciunde de ASR off !:) Deci era sa avortez de bucurie cand l-am vazut.  Cu butonul nu stiu ce sa fac ca a venit ca un fulger in viata mea.

Sotia nu a fost impresionată deloc. Azi a facut un drum de 70km si nici nu a intrat in meniul drive. 

O sa mai fac o poza la modul confort. Aseara am luat-o tarziu din service si nu am apucat mare lucru.

Piesa am comandat-o de la reprezentanta si montajul tot la ei. Puteam sa o iau de pe net, dar tot acolo ajungeam cu pretul, daca puneam si transportul din Germania.

Cei de la VW mi-au facut un discount de 10% la piesa. Total piesa, montaj resoftare 216 €. Am garanția ca nu pierd garanția :P si tot e profesional facut. 

 

 

Link către comentariu

Foarte bun pretul, similar cu echiparea din fabrica.

Tip de utilizare: pe individual iti pui setarile de normal si astfel ai 2 clickuri pe buton ca sa treci in sport si inca 2 click ca sa ajungi inapoi in normal (altfel trebuie sa dai 4 clickuri si sa iei ochii de pe drum) :)  

Normal ca nu trebuie DCC pt DMS, doar ca optiunea de Comfort cred ca e doar pt DCC. Oricum nu conteaza foarte mult, ai facut o treaba buna.

 

 

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Hmmm.. not a bad ideea :rolleyes:. O sa fac un test maine dimineata. 

Offtopic. Azi am fost incercuit de elvetieni cu GTI. Inca nu mi-am revenit.

 

20180216_203453.jpg

Link către comentariu

Multumesc. Asteptam poza cu modul Comfort. 

Se pare ca s-a schimbat ceva, descrierea din configuratorul RO spune in acest moment "Permite configurarea de catre sofer a directiei, acceleratiei, sistemului de climatizare si, daca sunt alese, a sistemului Adaptive Cruise Control si a suspensiei cu reglare adaptiva. In plus, ofera si 4 configuatii prestabilite: Confort, Normal, Sport sau Eco." 

Am citit si eu limitarile pe ahw, dar nu prea inteleg ce legatura are instalarea ulterioara a DMS cu DSG. Are cineva vreo idee daca/de ce apare dependenta asta?

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu

Nu stiu ce sa zic de legatura cu DSG... Cand pun in sport mode, cutia trece in modul sport.

In Eco mode combinat cu ACC, pleaca mai incet de pe loc si in Sport accelerat. Toate setarile merg bine in ombinatia ACC+DSG, dat fiind faptul ca masina practic se conduce singura (mai putin directia).  

 

20180217_180314-1920x1080.jpg

20180217_180323-1920x1080.jpg

20180217_180331-1920x1080.jpg

Modificat de zorro79
alzheimer disease :)
Link către comentariu

Ca sa fac o gluma :

Nu îmi dau seama ce ai schimbat?  Ce e cu poza asta? 

PS: o schimba...pffff 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Azi am riscat si am trecut la încălțămintea de vara. Ceva mai multi decibeli in rulaj, dar se merită :wub:

 

20180325_122238-1920x1080.jpg

20180325_125407-1920x1080.jpg

20180325_125435-1920x1080.jpg

20180325_125423-1920x1080.jpg

Modificat de zorro79
Link către comentariu

Pe lângă sunetul de rulaj de GTI (SIC!), directia e parca mai grea si masina mai stabila.

Am riscat si nu prea, deoarece mai am o mașină cu cauciucuri de iarna Pirelli SottoZero 3, care raman de siguranță pana pe 1 mai cand se deschide sezonul la Bidi :P.

PS Nu. E altul in poza

 

Link către comentariu

Ce este echiparea asta AllStar? Am vazut ca la noi nu este, e ceva ca un Confortline sa un Highline?

Link către comentariu

E echipare/ediție MATCH - Allstar. Ceva hibrid / intermediar intre Confortline si Highline.  E o serie limitata făcuta inainte sau odata cu facelift. Masina e produsa in Martie 2017 cand deja a aparut si faceliftul.

Fata de Confortline are bixenon directional, led de zi, spalator de faruri, scaune mai confortabile cu design mai drăguț, colorit de bord highline, camera de recul, keyless, privacy glass mai inchis, sasiu sport, roti 17", servotronic, ACC, trapa panoramica si cam atat cred. 

Link către comentariu

Probabil...

Eu am luat un Allstar BTM din Oct 2016, insa nu are multe din ce spui tu. Fara xenon, fara keyless, camera, fara trapa, insa cu Navigatie, un pachet de pedale cu decoratiuni cromate si alte nimicuri... 

Inca nu mi-a ajuns, sunt curios sa o vad cand ajunge la mine, cam ce mai gasesc important la acest AllStar BTM.

 

Merci pentru raspuns, 

masina ta arata cool!

Link către comentariu

Pai si a mea are navigatie si pedale metalice. Navigatie au standard toate de Confortline in sus. Da si tu un link cu ce ti-ai luat.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!