Jump to content

Golf MATCH Allstar 1,4 TSI 125cp DSG 7


zorro79

Postare recomandată

+1 pentru setup ul de iarnă, poate ai vazut pe forum in Romania se poarta niște jante de iarna de-a dreptul oribile din orice unghi ar fi privite.

Sticker'ul de pe bara imi mare prea mare si e din alt film dar tipsurile si accesoriile dau foarte bine.

Sa o stăpâniți sănătoși!

Modificat de B_U_T
Link către comentariu

@B_U_T sa stii ca  si eu am indoilei cu stickerul vietii... e violent ... vedem cum evoluam.

3 hours ago, Liviu_sbn said:

Calin, spoilere-le alea verticale au vreun effect vizibil sau sesizabil? Sau sunt doar ornamentale?

@Liviu_sbn ambele variante sunt corecte ;)

Link către comentariu

Aseara am dat o tura prin munti si serpentine. Bixenonul Dinamic isi merita toti bani, Servotronicul e de vis la fel si sasiul sport si suspensia independenta pe spate. 

Link către comentariu

So pantru ca cei de la fabrica VW Mosel s-au zgaricit la cateva leduri, mi-a sosit Kitul complet pt Golf 7 de la frații noștri bulgari.

20171205_124241-1920x1080.jpg

20171205_124304-1920x1080.jpg

20171205_124516-1920x1080.jpg

Link către comentariu

Poti sa-mi dai si mie te rog un PM cu un link sau ceva cu ce ai comandat si de unde? Eu vreau sa pun led la oglinzi si nu stiu exact dimensiunea lor si de care sunt...

Link către comentariu

Pentru oglinzi ar trebui să fie un T10 / W5W clasic. Kitul meu e doar pt interior, deși am pus două led -uri si la luminile pt placa de înmatriculare chiar W5W. ca la picioare nu am lampi.

Link către comentariu

@zorro79 aici discutam despre masina din titlu.

Pentru impresii de la test drive-ul cu tiguan exista topic dedicat in aria tehnica.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu

Masina a plecat la dealer sa ii facem o revizie si niste surprize. Pentru cateva zile inclusiv acest weekend Golful s-a transformat in Tiguan, DSG 150cp R-line etc. care ... dar nu pot ca sa va spun. 

Am vazut ca desi e fab in Martie si inmatriculata in Aprilie si are 7 luni si ~ 12.000 km, am remarcat ca cere servicu de revizie in 3.000 km. Adica reviza la 15.000km! :unsure:.  Dealer-ul mi-a spus initial prima revizie se face la 2 ani sau 30k. Asa stiam si eu, dar se pare ca nu e batut in cuie sau cand s-a facut punerea in circulatie, au dat aia cu mucii-n fasole.

Asadar si prin urmare dealer-ul VW a luat masina inapoi cu scuzele de rigoare (am facut un mini scandal) si o sa schimbe uleiuri, filtre, stergatori si alte suruburi.  Printre scuze am primit un set de stopuri LED tip R. Luni tre sa vina masina inapoi. De abia astept, dar pana atunci... rolling on 20" cu noul Tiguan. 

Modificat de zorro79
Link către comentariu

Nu inteleg care e problema... Masina avea km dati inapoi de cerea revizia sau a fost setata pe interval fix de 15.000km si tu ai fost informat de altceva? 

Link către comentariu

a fost setata pe interval 15.000. Iar eu cand am luat-o mi-au zis ca e la 30k... dupa o sapt am realizat problema si le-am zis ca nu sunt de acord sa o fac revizia pe banii mei... si ca ma simt tepuit.

Modificat de zorro79
Link către comentariu

Si pe viitor, un schimb la 15000 îl platesti tu si celalalt dealerul? Sau doar acum?

Oricum, la noi in tara probabil plateai tu schimbul.

Faza asta cu schimbul la 30k a fost in scris pe mail ceva sau doar ai fost informat verbal? Ca daca doar verbal, jos pălăria pentru acel dealer.

Link către comentariu

Acum se va face schimbul de 15000...  platit de dealer, deși suntem undeva putin peste 12.000km. Următorul il voi face eu pe costurile mele dupa 30k sau 2 ani.

M-a informat verbal... Nu in scris sau contract, iar eu am fost foarte convingător cand am facut reclamația. 

Asta e agregatul pe care l-am primit la schimb.

received_1776071729364680.jpeg

Link către comentariu

Deci, daca am inteles eu bine: in Franta te superi putin pe dealer si faci un "mini scandal" si primesti servisare gratuita (cam 3-400 Euro, piese plus manopera) SI o pereche de stopuri R-Line cu led (alte 7-800 euro, fara montaj)? Deci all in all, cadou 1.200 Euro doar fiindca intervalul de service era setat gresit? Pai, foarte elegant si generos din partea flamanzilor :) ma mir ca aia mai fac ceva bani daca-s asa darnici cu clientii.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu

Felicitari pt achizitie. Imi place ca e cu bordul clasic, analog. Arata mai bine decit cel virtual.

Referitor culoare ulei, daca dupa citeva mii de km devine intunecat e foarte bine, inseamna ca isi indeplineste una dintre functii, anume cea de curatare, in afara de ungere.

Link către comentariu

@B_o_g_d_a_n prima revizie la TSI nu depaseste 200€, iar stopurile sunt 500€. Astea sunt preturile pentru client... All in all poate il costa vro 400 €. Am inteles ca KIT-ul de stopuri LED tip R il aveau pe stock deja, eu am cerut GTI si au zis NU... dezamăgit am acceptat R ?

La reclamație am adăugat lipsa carnetului de întreținere, 2 pete pe scaune, pe care am cerut să le scoată si nu au facut-o, niste urme de răsină sau lipici pe partea negru glossy a ușii din dreapta (care nu a fost scoasa), 3x puncte unde e sărită vopseaua la usa șofer si faptul ca agentul de vânzări nu a mai răspuns la telefon, iar secretara din showroom era "angajată pe pile". Atunci am sunat la serviciu relații cu clienții si dupa care am fost resunat de către directorul de vânzări si apoi de către directorul regional, care mi-a vândut prima masina (el la data respectivă fiind agent de sales show room) luată de la ei... fiind un client serios si toate cele de mai sus am reusit sa beneficiez de acest tratament, zic eu corect. Cam asta e diferența dintre un dealer serios si un dealer de Teleorman :P

@stamir Multumesc.  Si mie imi place faptul are instrumente de bord analogice. La Tiguanul de curtoazie sunt digitale si nu ma încântă deși imi plac gadget-urile. Plus ca digitalele au foarte multă informație care ma zapaceste (poate e o chestie de obișnuință). Uleiul nu e chiar ca nou, dar fata de un diesel e curat ca lacrima. 

Link către comentariu

Merci Liviu. 

After & Before

1513251196365.thumb.jpg.11dca4ea70745f852cf2ca83c2b17a0c.jpg

Cam asa arata ziua

Modificat de zorro79
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Azi am schimbat filtrul de habitaclu... cunoscut ca si filtru de polen. ? Am găsit ceva cu cărbune, se pare ca si cel original de la Valeo e tot cu cărbune.

Pret 15 €. Cel stas era la 10€, Varianta premium de la Valeo cu antialergeni, microbi, cocalari, acarieni etc era 21€

Cam asa arata un filtru dupa aproape 13.000km sau 8 luni de utilizare.

 

20180104_143612-1280x720.jpg

20180104_143934-1280x720.jpg

20180104_144804-1280x720.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!