Jump to content

Iluminat Bord Golf IV


Alin Todoran
 Share

Postare recomandată

Poate seat, ca la audi sunt albe. Desfaci ceasurile si inlocuiesti led-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 312
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    54

  • hremus

    27

  • Al Bundy

    19

  • doyyaru

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

m-ar interesa si pe mine opertiunea asta de schimbare a ledurilor din bord! de scos bodul afara ...am mai facut...dar nu exista un filmulet cum se scot ledurile de pe placa? ...cu pistolul de lipit...ceva de genul asta? ...

as vrea si eu sa schimb ledurile albastre

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca e nevoie de leduri SMD pentru cele din bord la golf IV. Am demontat bordul si am vazut in mare cam ce e de facut. Am o singura problema, nu gasesc in oradea leduri SMD...un site sau un magazin care livreaza ar ajuta foarte mult.Multumesc.

Modificat de bogdannho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi pe site la ZEXSTAR..au preturi mai mari dar in schimb din cate am inteles sunt seriosi(a nu fi considerata reclama).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt site zebrocksky. Am gasit in cele din urma si la noi. Am sa le montez saptamana viitoare.Sunt curios ce o sa iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un golf IV din 2000 acum cateva zile a plouat si ma-m trezit cu apa pe presul din partea dreapta.Va rog spunetimi de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva mai multe detalii despre ledurile din bord ? AMP , marime , cod , voltaj etc? pls post. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

este cineva care se ocupa cu schimbat ledurile din bord....as vrea sa pun leduri albe?

ms bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. vreau sa`mi fac acele din bord .. cele 4...albastre .. momentan am bordul alb cu rosu (audi style) - e prea comun. singura problema de care ma lovesc sunt aceste 4 ace. ele vin vopsite cu o vopsea semitransparenta rosie. cum as putea sa le fac albastre? ideea e ca vreau bord ca la Golf VI R :D alb cu albastru. Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Chiar nu are nimeni idee cum se fac acele albastre la golf 4?? Intreb pentru ca si eu sunt interesat de acceasta modificare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schhimbi ledurile de pe placa cu circuite...ai 4 si 4...alta varianta...nu prea stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Eu am modificat un maxidot de Passat b5.5, caruia i-am facut acele albastre. LA al meu, i-am schimbat ledurile la afisaje si i-am inversat foliile polarizatoare. Uite DIY-ul facut de mine, sa te orientezi unde sunt ledurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa leduri, poti schimba si limbile, pui modele care au vopseaua alba nu rosie(ex octavia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e cel mai frumos, ca altfel iese lumina violet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok am inteles, poate gasesc pe cineva cu octavia care sa vrea iluminatul acelor cu rosu, pentru a face schimb cu el de ace! Daca aude cineva, rog un pm. multumesc! si :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

habar n'am unde sa intreb asa ca imi incerc norocul aici.Daca incomodez pe cineva imi cer scuze de pe acum.

Intrebarea:se poate monta PE ceasurile de golf 4(modelul fara contur arginitiu,e modelul clasic) folia de pe Passat,cea cu conturul argintiu?Sau se inlocuiesc ceasurile complet?

post-71704-0-77810800-1296242571_thumb.j

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia fii atent aici: http://vwforum.vwfor...ost__p__1380187 sa fii atent ce bord ai ca difera folia si nu se potriveste exact. Daca ai VDO folia de passat sa fie tot VDO. Ia si acele si vopseste-le mijlocul cu vopsea argintie... arata de vis. Vezi in topicul de la masina mea ca ai detalii acolo.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar la ace nu m'am gandit.Intr'adevar....NICEEEE!!! :) .

Deci,CONDITII:daca am bord VDO(intamplator chiar am) sa caut folie de bord VDO de Passat.

folia sa aiba 7000rpm si 260kmh(si in mile arata interesant :P )

acele de pe un bord de golf cu ceasuri cu contur argintiu.

Daca folia kilometrajului de Passat nu are 130km/h fix la ora 12(perfect vertical) pot sa le adaptez cu vagcom'ul sa arate corect?

PS:de unde ai luat folia?dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia am luat-o de pe ebay. La dezmembrari nu dau folii separat, numai cu tot cu ceasuri.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiu ca nu postez in locul care trebuie, dar, intreb poate ati avut si voi aceeasi problema si rezolvarea, banuiesc ca e identica.

De vreo luna, a scazut brusc intensitatea iluminatului din bord spre minim, iar pe computerul de bord nu puteam citi nimic. Nu mi-am dat seama ce s-a intamplat, am crezut ca 'a murit' displayul computerul de bord, modificarea in intensitate nu am observat-o. Mai tarziu am vazut ca, daca am pozitia pusa, iluminatul bordului e puternic, iar cu contacul pus, scade drastic, inclusiv celelalte becuri din masina carora poti regla intensitatea, cum ar fi afisajul climatronicului.

Acum vreo doua zile, lucrul asta nu s-a mai intamplat. Aveam iluminat frumos si clar in toata masina. Mi-am dat seama ca ceva nu e in regula. Dubiile mele au fost sfarmate cand bordul si displayul computerului faceau ca bradul de craciun.

Am scos ceasurile, am curatat mufele, le-am desfacut ( dar nu am avut ce sa-i fac ca nu ma pricep deloc la electronica ).

Aveti vreo idee ce sa mai verific?

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual icearca o curatare/inlocuire(daca e cazul) dimmerului(cel care regleaza intensitatea luminilor interioare).Spirt si betisor de ureche.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E integrat in cluster, nu e separat ca la golf :( ! Nu stiu cum sa-l curat.

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

La mine face doar iluminatul de la afisarea ceasului ,se aprinde se stinge si rare ori ramane aprins la intensitatea maxima.O rezolvare stie cineva? In cazul meu am verificate daca am scurt la bricheta si am schimbat si reostatu !multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva cum se schimba ?Ma ajuta cineva cu niste sfaturi chiar o reparatie?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!