Jump to content

Iluminat Bord Golf IV


Alin Todoran
 Share

Postare recomandată

salut,

 

am o problema cu iluminatul in bord si nu-i dau de cap.

 

sigurantele sunt bune, le-am verificat.

potentiometrul l-am verificat pe alta masina, e in regula.

 

stiti cumva schema conectorului pentru potentiometru(1j0941333a)? adica unde se duc firele in masina.

pe el scrie asa :   58d             si : G

                            58                     56b

                            31

 

am facut comparatie cu conectorul de la masina buna, si am testat cu multimetrul intre 58 si restul cu pozitia aprinsa:

  am avut 12 V la toate in afara de G  - masina ok

  12V la toate inclusiv G - masina cu buba  - cand conectez potentiometrul se incinge pe lateral.

 

ma gandesc ca e un scurt pe undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 312
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    54

  • hremus

    27

  • Al Bundy

    19

  • doyyaru

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

marius-matole

ma ajuta si pe mine cineva sa-mi spuna ce culoare are firul de 12v de la blocul de lumini si ce culoare are nulul sper sa fi scris bine,vrau sa pun doua leduri (lumina ambientala sa vad consila noaptea) si asi vrea sa le leg in momentul cind aprind pozitia-farurile sa se aprinda si astea (am vazut la cineva) va multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albastru-gri, pin 16 sau 17.

Minus iei direct din plafoniera (daca acolo pui ledurile) sau de la fir maro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin-ul 17 in blocul de lumini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am si eu o problema. Luminile din bord, si cele ale cd-playerului palpaie in continuu, ca un pom de iarna. Apoi se opresc de tot, apoi merg normal, apoi iar palpaie. Ce sa fie ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regulatorul de intensitate sau vre-un scurt pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna scuze daca postez gresi sunt nou ... Am o problema cu lumina indicatorului de

Km si cel ce indica ceasul la golf 4 in sensul ca merg ce merg luminile in ele dupa putin timp incep sa palpaie se stinge putin lumina se aprinde iar ... Daca opresc motorul dupa 10 minute luminile merg dar reapare problema incep sa palpaie . Va rog ajutor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie desfacute ceasurile si verificate - ori ai led buclucas sau alte probleme, pe placa de baza a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,am si eu aceeasi problema cu iluminatul dar pe langa nu mi se mai aprinde nici BC deloc,este mort

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BC-ul la tine.... maxidot sau in afisajul ceasului ? daca vorbim de masina din semnatura, aceasta este fara can... deci ori ai maxidot - destul de rar - sau ai in afisajul ceasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un Golf 4 1.9 TDI din '99 si am o problema cu iluminatul la bord, (nu este iluminat destul de puternic bordul), am verificat si din rotita din stanga si este dat la maxim. Din ce cauza ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotita este functionala? Se modifica in vreun fel intensitatea luminoasa a bordului cand rotesti de ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca o dau la minim. se intuneca bordul ( scade intensitatea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce model de bord ai? Sunt borduri la care intensitatea la lumina este mica. Se da jos bordul si se schimba ledurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Golf 4 1.9 TDI din '99 si am o problema cu iluminatul la bord, (nu este iluminat destul de puternic bordul), am verificat si din rotita din stanga si este dat la maxim. Din ce cauza ar putea fi?

 incearca sa inlocuiesti potentiometru cu altul si compara intensitatea.

am vazut caz in care era stricat si pe maxim lumina mai slab ca la alta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cele mai multe cazuri, ceasurile sunt cu probleme... ledurile, etc.

 

oricum, cel mai corect este sa incerce intai cu alt variator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu luminile din bord golf 4 ajm .mai exact ecranele alea micute de pe turometru si de pe vitezometru la rece lumina se apride frunos albastru cum se incalzesc unpic scade intensitatea sau palpaie sau se sting de tot iar isi revin si tot asa . Nu ambele deodata ci cate unu pe rand .cum as putea rezolva problema

Asta fara schimbatu de ceasuri in zona mea e mai complicata operatiunea asta si sunt costuri foarte mari.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos ceasurile, desfacute pana la placa de baza si verificat ledurile. Daca sunt ok, refa lipiturile de la ele si vezi daca tot asa face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca nu ma pricep la asa ceva si la mine in zona e un singur tip care face asa ceva si ca sa ajungi la el iti trebuie sute de mi de pile si fara 300 de ron bagatu in seama nu ai ce cauta pe acolo :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe mine ma intrebi iti zic ca romania sighetu marmatiei jud maramures:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Saltut baieti an si eu problema cu ceasurile acelea mici de pe turometru si vitezometru la golf 4 am dus ceasurile la electronist le-a verificat ledurile sunt ok masurat contacte tot ce e acolo totu e ok verificat pini mufe ok dar problema tot acolo e dispare lumina din cele 2 indicatoare se aprind iar palpaie uneori .... Nu mai stiu ce as putea sa fac cu ele innafra sa le dau foc .... Partea care am observato acua butonand pe acolo e ca daca reglez intensitatea luninilor cu contactu pus si iau contactu si il pun iarasi nu mai pot ds reglez nimic . Trebuie deconectate mufele de la ceasuri si reconectate si apoi din nou merge sa reglez lumina dar de fiecare daca cand opresc masina si ii dau drumul nu ramane insensitatea setata se trece automat pe intensitate maxima si nu mai pot regla . Nu mai stiu ce sa fac cum sa procedez .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce marca sunt ceasurile, ce cod au ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moto metters 1j0920822c s:0911069222 asta scrie pe ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi puteti spune si mie ce fel de ceasuri am? 1j0920   826B  vdd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!