Jump to content

Skoda Octavia 3 2.0TDI 150 DSG


Sylvester

Postare recomandată

Salutare!

Fiind primul meu post pe acest forum, m-am decis sa-mi fac intrarea pe acest forum, cu toate ca-l citesc de ceva timp si sa scriu si eu cateva randuri despre, deja, "vechea" achizitie. Deh, deja are un an masina, si cca. 26.000 km. 

Dupa 5 Renault-uri, toate luate de noi, am decis ca e timpul sa mai deschid portiera si la alt soi de masina. Si cum de data asta doream ceva un pic mai mare, am ajuns la grupul VAG, unde m-am capatat cu aceasta Skoda.

Pe scurt, dupa motoarele Reno de 1,4 tce, 1,5 dci, 1,6 16V, 1,4 8v, am ajuns la acest 2.0 TDI combinat cu DSG. Pana aici imi dau seama ca nu stiu cum am trait pana acum crezand ca manuala este cea mai tare, insa, decand cu DSG, viata pare pur si simplu mai frumoasa. 

Masina este fabricata in 2016, configurata si condusa de mine pe firma si in 2017 am achizitionat-o de la firma (a fost leasing 1 an) pe PF. 

Revenind: Octavia Style 2.0TDI DSG6 150CP - albastru race cu dotari optionale - jante 17, interior sport (RS) , Smartlink, Xenon, senzori lumina si ploaie, oglinzi exterioare si interioara electrocrom, scaune incalzite, parbriz incalzit, senzori fata/spate si probabil mai sunt, dar se pare ca doar pe-astea le folosesc. 

In toti acesti km nu am avut probleme tehnice cu ea.

Plusuri pentru acest model: 

Spatiu cat o zi de post (tot nu reusim sa umplem portbagajul la drumuri lung)

cutia DSG - extraordinara

consum decent

150 cp sunt arhi-suficienti (mai mult decat poti folosi in RO) - masina este folosita doar in week-enduri/concedii, in Bucuresti avand masina de la birou.

 

Ca minursuri, pot spune ca nu o consider o evolutie fata de Renault, materiiale fiind putiiiin mai bune, insa tot incep greierasii in ea dupa cca. 10.000 km.

Fiind o masina destul de usora pentru cat de mare e, am avut surpriza sa vad cum "ma bate vantul pe autostrazi" si trebuie sa o corectez din volan

Franele sunt bune, dar parca mai bune erau la Renault :)

Suspensia este galagioasa, iesind din tiparul VAG din generatiile mai vechi. 

 

Cam atat momentan.

Probabil, in cursul zilei de astazi, revin si cu cateva poze. 

 

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare,

M-am batut cu pumnu' piept ca incarc niste poze, asa ca revin cu promisiunea. (dupa mai bine de 2 luni ^_^ )

Din pacate nu sunt la cea mai inalta calitate.

Masina a ajuns la 31.000 km, si continua sa ruleze fin :)

SO1.jpg

So3.jpeg

So4.jpeg

SO2.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!