Jump to content

Interior scaune și bancheta Audi A4 B6/B7


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Am rezolvat scosul canapelelei. Intai se ridica partea din fata care are doua cleme. Trebuie tras cu putere, nu se strica nimic iar apoi iese de la sine. Curaj, nu veti strica nimic :icon_thumright: Eu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

confirm cele spuse de KLAU

Fritzdaca nu ai acele locasuri de bagat cheia (incuietorile blocat/deblocat bancheta) inseamna k nu ai bancheta rabatabila ... eu cel putin asa stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Daca ma poate ajuta cineva, sa-mi spuna cum pot inlocui, repara, acel brat - balama al torpedoului. Am deschis intr-o dimineata fara sa trag tare, sa fortez si am patit necazul.. sa ma zgarii pe ochi nu alta.

Multumesc anticipat.

Am dat search dar nu am gasit nimic sa ma ajute.

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o buba generala. Balamaua nu s-a rupt ca ai scapat tu usa ci pt ca amortizorul de pe dreapta de la torpedou era defect. Acel amortizor se defecteaza ff repede. Din pacate singura solutie din ce stiu este sa iei tot torpedoul. Eu am l-am luat cu totul de la dezmembrari. Usatorpedoului vine ca piesa de schimb insa ea este prinsa de torpedou prin nituri montate la cald. Pret torpedou in jur de 5 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze pt gresaeala din titlu.

Multumesc mult pt. sugestii.

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate da jos materialul ce acopera bancheta pt a putea fi spalat? as vrea sa fac aceasta operatiune mai ales la scaunele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o buba generala. Balamaua nu s-a rupt ca ai scapat tu usa ci pt ca amortizorul de pe dreapta de la torpedou era defect. Acel amortizor se defecteaza ff repede. Din pacate singura solutie din ce stiu este sa iei tot torpedoul. Eu am l-am luat cu totul de la dezmembrari. Usatorpedoului vine ca piesa de schimb insa ea este prinsa de torpedou prin nituri montate la cald. Pret torpedou in jur de 5 milioane.

5 milioane e nou sau la dezmembrari ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate comanda noua de la orice dealer Audi si costa aprox. 400 lei(inclusiv TVA). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
se poate da jos materialul ce acopera bancheta pt a putea fi spalat? as vrea sa fac aceasta operatiune mai ales la scaunele din fata.

sigur ca se poate da jos dar mai bine te duci la service sa-ti faca cei de acolo aceasta lucrare ca ei stiu exact de unde trebuie tras.acum nu stiu in ce masura este indicat acest lucru pt ca stiu ca exista niste sisteme de fixare pe care daca le rupi se gasesc greu de cumparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia pipaiti deasupra buzunarului de pe spatele scaunului...bagati nitel degetele...nu e o muchie?stiu ca asa se scoate la 407..abia am aflat.poate seamana!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai reusit A4UDI ? si pe mine ma intereseaza ...

n-am reusit pt. ca n-am insistat. din mai multe surse am auzit ca nu e prea recomandat sa dai jos tapiseria pt. ca e destul de mare riscul sa nu o mai poti pune la fel de bine. pana la urma cred ca voi apela la o curatatorie(metoda aia cu spalare prin aspirare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am reusit pt. ca n-am insistat. din mai multe surse am auzit ca nu e prea recomandat sa dai jos tapiseria pt. ca e destul de mare riscul sa nu o mai poti pune la fel de bine. pana la urma cred ca voi apela la o curatatorie(metoda aia cu spalare prin aspirare)

la aceasta metoda am apelat si eu si am fopst f multumit de rezultat.si nici nu costa mult(in jur de 70 ron la mine in oras)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

as fi vrut si eu sa mi pun asa cva...cei drept cam scump alea la reprezentanta..yce daca iti lipesti acel autocolant si va iesi bine....poate as merge si eu pe varianta aleasa de tine..pt ca e cea mai ieftina...si vad ca in poza arata bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dar spatarul banchetei spate cum se demonteaza?Mentionez ca nu este rabatabil ci dintr-o bucata,fix.Astept cu interes un raspuns pentru ca vreu sa imi montez niste huse si trebuie sa dau jos spatarul.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La A4 Avant cum de demonteaza de pe spatarul spate suportul cilindric in care intra plasa de protectie bagaje? Se trage axial? In ce sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Se poate comanda noua de la orice dealer Audi si costa aprox. 400 lei(inclusiv TVA). :icon_cry:

ai gasit undeva la 400? Ca la PBN e 508 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mihai_urotiorc

Am si eu o problema la torpedou ... nu mi se aprinde becul .... l-am schimbat pe cel vechi desi era bun dar nu merge ... cam ce ar putea sa fie problema ...multumesc mult!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este urmatoarea

am un Audi A4 B6 din 2005 si am decis ca ar fi timpul pentru un mic upgrade la sistemul de sunet.

am nevoie sa alimentez un amplificator destul de flamand (80-100A consum) aflat in portbagaj

ceea ce am nevoie sa stiu este pe unde pot trage un cablu de alimentare de 20mm patrati pentru bara de + dinspre compartimentul motor spre portbagaj, fara sa-l vad prin masina.

sunt sigur ca sunt si alti forumisti care si-au montat sunet supliemntar si nu stau cu sarmele prin masina pe la picioare. :)

exista ornamente ce pot fi demontate pentru a baga un cablu cu diametru de vreo 15mm pe sub ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma pricep la audi dar de regula cam toate masinile au niste dopuri de cauciuc pe unde intra cablajul. Dopul ala de cauciuc are, nu stiu cum sa zic, niste sfarcuri care trebuie taiate si pe acolo poti sa tragi firu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu , de vina este pistonasul din dreptul balamalei....

eu am lipit balamaua cu poxipol, dupa ce am scos pistonasul, l-am taiat in cap si am scos garnitura din interior , astfel ca merge usor acum, a trebuit sa il las in functiune ca acolo e si intrerupatorul pentru bec ... nu s-a mai rupt si cred ca e au trecut vreo 2 luni de atunci. sper sa nu se mai rupa, oricum il deschid mai cu grija..... 5oo lei nu am sa dau niciodata pe alt torpedou!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum se demonteaza capacul cotierei?

S-a rupt um piciorus al sistemuli de inchidere si vibreaza ingrozitor acea clama in timpul mersului. Eventual poate-mi dati o solutie pentru reparare.

Modificat de SAlex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu caut un astfel de sistem dar se pare ca trebuie sa ne luam capac de cotiera nou si costa in jur de 300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Interior scaune și bancheta Audi A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!