Jump to content

Interior scaune și bancheta Audi A4 B6/B7


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

acuma vad ca ai modelul de dupa 2001, noroc ca ti-ai completat CP-ii :lol:. Mai ai ornamentul de pe usa cel de deasupra manerului de deschis usa, care e pe toata portiera - plastic, imitatie aluminiu, sau lemn, depinde de echipare - ala trebuie dat jos, e in cleme, si acolo mai ai inca vreo 4 surube. Apoi tragi de el, cu simt, sa nu-l rupi. Vezi aici.

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult MAXU, o sa incerc sambata sa vad daca reusesc sa fac cum miai explicat tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

la masina din semnatura as dori sa schimb becul de la scrumiera. Lumina rosie din fabrica e prea slaba si nu prea vad sa scrumez. E dificil de schimbat, ce fel de bec i-mi trebuie?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! pt scrumiera cel mai puternic bec este de 1.8 W parca. si standard ar fi de 1.2W. incearca sa dai jos scrumiera si sa cureti putin plasticul ala pe unde vine lumina (si pe dinauntru) ca de la praf si scrum nu se stie niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind vorba de un audi din 2004(daca este cea din semnatura),lumina de la scrumiera nu este pe bec,este pe led si ca sa poti schimba led-ul ar trebui sa demontezi suportul scrumerei care nu este dificil dar trebuie sa muncesti un pic si o data demontat tot, in teorie(si practica)ar trebui sa schimbi numai rezistenta de pe acel led ca sa lumineze mai tare(atentie sa nu scazi prea mult rezistenta ca ai sa arzi led-ul si atunci ai sa ramii fara lumina).Ai putea incerca sa iti cumperi un gadget cu led pe care sa il montezi intr-un loc ca sa iti lumineze scrumiera.BAFTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiam eu ca e pe led, am gasit o solutie mai simpla, aprind o lampa de la pasager, lumina e orientata in jos si nu ma deranjeaza la condus. Totusi ma asteptam ca lumina din scrumiera sa fie mai puternica. Dar poate e vreo politica antifumat de la Audi, :scratch: .

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceeasi problema si se poate rezolva mai "elegant" in doua moduri. Ori ai pachetul "Lumini Interioare" (sau iti montezi unele din acele LED-uri) ori, varianta doi, este sa iti montezi doua LED-uri din alea gen spot care se gasesc de vanzare in Cora, Carrefour, etc. Din pacate, la acele spot-uri, se vinde doar varianta cu lumina albastra. Oricat am cautat nu am gasit cu LED-uri rosii. Eu am luat pana la urma albastre si le-am lipt (au banda dublu adeziva pe acel soclu unde stau LED-urile) pe consola de clima orientate in jos. Astfel lumineaza exact compartimentul de manusi si scrumiera. Firele le-am mascat frumos prin compartimentul de manusi si pe sub capacul de la schimbatorul de viteze si le-am legat direct la niste fire din spatele bordului. Am avut noroc si am gasit exact firele de la iluminatul de bord, pt ca am vazut ca pot scadea/creste intensitatea luminii acelor LED-uri cand o schimb si pe cea a ceasurilor sau butoanelor. Din pacate, in urma unui montaj, s-a ars ceva la acele LED-uri si acum nu mai merg. Intre timp am gasit si LED-uri rosii. Cand o sa am timp o sa le montez din nou.

Mai jos am pus una din pozele de la bord. In partea de jos a pozei, la cele doua extremitati ale consolei de clima se vad cele doua "tubulete" argintii cu spoturile respective.

dsc03426large2sw.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rapier ti-a iesit frumos, da, am pachetul de lumini interioare, chiar ma descurc cu lampa de la pasager, asa ca renunt la modificari, se vede excelent chiar daca e lumina galbena, de multe ori chiar uit ca e aprinsa, deci nu ma deranjeaza la condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier,ai scris mai sus ca se poate scadea sau creste intensitatea luminii butoanelor si a ceasurilor ....cum se face acest lucru?

Modificat de miezu11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier,ai scris mai sus ca se poate scadea sau creste intensitatea luminii butoanelor si a ceasurilor ....cum se face acest lucru?

in parte stinga abordului deasupra manetei de activare (faza lunga) gasesti butoanele // MODE, + si - // trebui sa tii mai mult apasat pe + sau - in functie de cum doresti sa scazi sau sa maresti intensitatea luminii. succes: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in parte stinga abordului deasupra manetei de activare (faza lunga) gasesti butoanele // MODE, + si - // trebui sa tii mai mult apasat pe + sau - in functie de cum doresti sa scazi sau sa maresti intensitatea luminii. succes: :icon_cheesygrin:

Merci! functioneaza!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te intereeaza, am eu una de vanzare, NOUA la 250 EURO. NU este necesara inlocuirea consolei centrale, iti dau si un baiat care te ajuta sa o montezi. Eu o am luat-o pt mine dar o vand pt ca nu o sa mai tin mult masina si in plus, am interiorul albastru, nu cred ca o sa dea prea bine cu negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

Stie cineva care ar fi codul pieselor ptr un trim interior de s-line? Momentan am plastic negru si ma gandeam sa fac un upgrade. A facut cineva d p forum miscarea asta? Ca parca e putin aiurea sa desfaca bordu k daca incepe la gropi sa scartaie innebunesc.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mare smecherie sa le schimbi, nu tre' sa desfaci nimic... problema e ca toate piesele (4 usi, bord, scrumiera, platforma schimbator) sunt ~1500 RON, varianta de aluminiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai calmat :). Ma gandeam ceva gen 800 ron toate. E totusi putin cam mult. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandesc tare de tot sa iau asa ceva... poate luam impreuna daca te intereseaza, mai scutim din transport. Eu nu stiu ce-o sa fac cu logo-ul "quattro" de pe ornamentul de pe bord, ca e iesit in afara si nu stiu cum sa trag folia pe-acolo.... trebuie sa gasesc o modalitate de a-l scoate de-acolo si sa pun folia pe sub el dupa care sa-l lipesc la loc... pffff....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi o idee, dar nus cat de bine se comporta. Ma gandeam, nu gasim la dezmembrari trimu? Ca noi mai bine imi deschid fabrica de aluminiu si le fac eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, eu am vrut initial sa iau de pe ebay... dar toate erau zgariate si nu dau aproape 300E pe niste chestii care dup-aia imi vor sta pe creieri ca sunt zgariate. In plus nu-mi plac cele de pe B6, vreau ceva in stilul celor de pe B7 (look mult mai metalic, la B6 e un fel de argintiu pistruiat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poate e o chestie stupida dar am incercat pe toate partile si nu iese. Nu e vorba de partea de spate, cea fractionata ci de cea de sezut. Am multa mizerie acolo si nu o pot lua. ma streseaza foarte rau acest lucru. Am reusit sa o trag din spate dar nu iese, se ridica ~ 20cm dupa care se impotriveste. Am incercat sa o imping si sa o ridic din partea din fata dar la fel, nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cine ne spune si noua cum se ridica bancheta spate(sezut) la A4 (B6) fara sa rupem ceva pe acolo?

Am incercat si eu dar nu am insistat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am incercat sa fac aceasta operatiune dar nu am reusit :)) si nu am vrut sa trag mai tare a nu rup ceva...la mine este alta problema...nu am acel locas sa bag cheia sa rabatez spatarul...stiti cumva cum se face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avant dar cred ca se aplica aceeasi metoda, in drept cu mijlocul la fiecare spatar (al scaunelor din fata binenteles) exista doua prinderi. trageti cu incredere, pe rand la fiecare prindere si ar trebui sa iasa.

eu asa am scos bancheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate gasim o poza, desen.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

bancspatesejuta4by9.jpgbanchetaa4ue7.jpg

E buna? :rolleyes:

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din partea din fata se trage in sus cu forta ca iese din prinderile alea, eu asa stiu...

@last: sezutul nu spatarul :D

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Interior scaune și bancheta Audi A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!