Jump to content

Interior scaune și bancheta Audi A4 B6/B7


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

lampile se potrivesc - cablajul nu are legatura - la A4 ai lampi independente pe fiecare compartiment, la VW si Skoda (mai putin Superb 1), sunt toate legate in paralel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci pot sa le cumpar ? Se montează fara tăieri de fire si alte nebunii, precum cele din fabrica ? 

Astea sunt 

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-a spus mai sus, cablajul la tine trebuie modificat astfel sa se aprinda doar acea lampa corespunzator fiecarei usi deschise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, 21Luk said:

Am inteles, deci pot sa le cumpar ? Se montează fara tăieri de fire si alte nebunii, precum cele din fabrica ? 

Astea sunt 

image.jpeg

image.jpeg

 

3 hours ago, F l o r i n said:

lampile se potrivesc - cablajul nu are legatura - la A4 ai lampi independente pe fiecare compartiment, la VW si Skoda (mai putin Superb 1), sunt toate legate in paralel.

Luk... pai eu ce ti-am scris mai sus, ai citit ?... kit-ul care l-ai gasit tu, NU merge. Doar sa modifici cablajul/cablajele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc. Am postat de pe telefon si de-aia :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

daca nu ai reusit intre timp metoda este urmatoarea.incerci sa bagi degetele in partea de sus a capacului si tragi mai tare,sint trei clipsuri metalice in orizontala,odata desprinse trage capacul un pic mai in spate si il ridici in sus in verticala,nu il trage din partea de jos inspre inapoi ca ai sa rupi suporti de jos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Are cineva idee unde deblochez si eu usa de la torpedou in Bucuresti? 

 

A4 B6 1.9 tdi 131cp

Modificat de ancientee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se da urmatoarea problemă. A4 avant. Rupt manerul de la rabatare bancheta din spatele șoferului. Bancheta tzeapana. Cum o deschid fara sa o stric mai rău?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin portbagaj cu o surubelnita lata am ridicat ciocul de blocare la g4.Poate merge si la tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare dragi colegi !

Vreau sa schimb interiorul la un audi A4 b7 avant și vreau să știu, poate unii din voi ați mai făcut research in acest sens, daca se potrivesc scaunele fata de pe versiunile cu volan pe dreapta (anglia) ? 

2. Se potrivește bancheta și spătarul de pe berlina pe Avant (kombi) ?

 

3. Existe diferente intre scaunele și banchetele de B6 și B7 ?

 

4. Exista unele versiuni de scaune fata fara protectia de plastic a spătarului in partea din spate. Se poate monta pe acestea protectia de pe alte scaune ?

Mulțumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme pe care le poti intampina ( la general).

Daca interiorul este full electric cu memorie, trebuie schimbate (in cazul in care se poate) motoarele de pe baza ( sezut). Acestea sunt cu feedback. Desigur, sunt cu magneti permanenti, au coduri diferite , in general va trebui intors motorul cu 180 grade pentru a nu lovi cadrul, mufa, la actionare! Atentie mare la acest aspect! Atentie si la modificarea pinilor la extractie cablaje.

 Dupa schimbare motoare, se schimba spatarele intre ele pentru a nu se muta si aceste motoarele ( spatarele sunt identice , nu simetrice ca sezutul). Dupa aceasta mutare , airbagurile vor fi pe pozitie gresita , deci se muta , acestea (airbag-urile) fiind simetrice si iesirea din scaun facandu-se pe o singura parte prin canal protejat de plastic, va trebui extins cablul airbag cu minim  50 cm. Pot exista unele gauri neprelucrate ( nefiletate) pentru sarme sprijin laterale plastic.

Trebuie butoane noi ( cel de pe partea cu memorie da semnal in calculator , celalalt actioneaza direct).Trebuie plastice laterale "corecte". Trebuie desfacut sezutul pentru ca rezistenta de contact/presiune nu este pe scaunul "corect". Se modifica cablaj suport centuri stg/dr.

Urmeaza scoatere cablaje , mutare calculator, functie de aplicatie se separa incalzirile de actionari!. Trebuie prelungit cablajul la spatarul electric cu memorie, poate si celalalt.

Un cumul minim de probleme intampinate la conversie( uk-eu) in cazul "full electric cu memorie la driver.

Cand mai am timp de scris trecem la cazul 2 ( full electric fara memorie ) si 3 ( electric lombar +spatar ) cu avans mecanic.

In fine mai e mult pana la banchete spate.....:huh:

 

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru răspunsul complet, apreciez. Mașina pe care vreau sa schimb interiorul este interior simplu fara reglaj electric sau scaune încălzite doar cu airbaguri in scaune .... In acest caz cum a ar putea răspunde la întrebările de mai sus ? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti in cazul 3? Adica , pe UK,  : scaun driver : avans - mecanic, inaltime -mecanic, spatar -electric, lombar -electric si scaun pasager : avans manual, inaltime-manual, lombar - manual, spatar-manual ??

In acest caz , personal pe cadrul de scaun driver de EU as transfera tot de pe scaun pasager UK, astfel obtii 2 scaune cu reglaj spatar electric si lombar.

Este necesar sa alimentezi si lombarul pe dreapta!

Verificare conform ELSA , daca tii neaparat sa rezolvi si senzor prezenta.

 Din combinatie UK + EU , rezulta, 2 scaune fata partial electrice,. Dezavantaj : manopera tapiter: min. 200 lei, cablaj si pini pe dreapta, setul care ramane va avea scaune fata " full manuale"".

In ceea ce priveste bancheta spate , am avut ocazia sa fac aceste lucruri de la A3-8v, A4-8k, A5, dar in general , pot fi diferiti doar umerii, poate diametre axele de jos, si sistemul de  blocare. Dimensional sunt ok. Umerii se rezolva la tapiter.

In general variantele break au split la sezut, se poate monta si pe sedan, pot exista sau nu gauri prelucrate in caroserie cu piulite captive! 

 Spor , toate bune!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gaurile cu piulitele incastrate, exista pe B6-le sedan. Nu am gasit fara, pana in acest moment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

ag16edi -cum se desface usa torpedoului ?? si asta iti da posibilitatea sa umbli in ea? si eu am aceeasi problema, piciorusul din dreapta nu are nici o reactie cand actionez clapeta de deschidere a torpedoului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ag16edi nu a mai intrat de 3 ani pe forumul asta.

O solutie pentru a4 b8 gasiti in filmuletul asta, nu stiu daca la b6 este la fel, dar merita incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cogdao multumesc pentru informatie, nu am observat intr-adevar lucrul asta. Oricum de deschis torpedoul l-am deschis exact cum e descris in filmuletul postat de tine, dar intrebarea era cum umblu in interiorul capacului ca sa repar acea tija sau piciorus care actioneaza tija rupt.Captuseala capacului torpedoului pare lipita de capac,nu stiu cum sa procedez sa ajung la acel piciorus. Ma poti ajuta tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca se poate dezlipi captuseala ca sa ai acces acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutari tuturor!

Am un passat B6 Variant si am gasit scaune cu incalzire de la un B7 de Anglia. Sunt comatibile? Precizez ca scaunele mele sunt doR cu incalzire fara alte optiuni electrice de reglaj. Ce modificari ar trebui facute pentru a le putea monta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se modifica/trag fire conform schemei electrice.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 3/26/2022 at 6:03 PM, Al Bundy said:

 

 

Salutari tuturor,

 

Pe acelasi subiect, bancheta spate B7 combi se potriveste la prindere la passat B6 combi?

Modificat de cogdao
Fara quote mesaj anterior, citeste regulamentul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, F l o r i n said:

 

Multumesc, Florin! Am posibilitatea sa achizitionez interiorul de la un passat CC insa stiu ca nu se potriveste bancheta spate. Ai putea sa-mi spui unde sunt diferentele? Daca nu se potriveste doar la umeri atunci as putea achizitiona umerii separat pt varianta B6 combi?..sau sunt si alte elemente care nu se potrivesc?

Modificat de cogdao
Quote mesaj anterior interzis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera spatarul, prindere, forma, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut băieți am și eu o întrebare dar de data asta mult mai simplă decât a celorlați. Se potrivesc saunele de audi a4 b7 manuale doar cu lombari electiv stânga drepta de pe anglia pe masină cu volan normal. Șinele se potrivesc pot să montez scunele direct nu mă iteresează reglajul lombar neapărat cât să se potrivească scaunele în sine, dar bancheta ma refer de la variantă avant la avant . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Interior scaune și bancheta Audi A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!