Jump to content

Problema stergator luneta


Valentin
 Share

Postare recomandată

De cateva zile am o problema cu stergatorul spate. Jet-ul a inceput sa se miste in tandem cu stergatorul. Adica atunci cand actionez pt. mai mult timp maneta stergatorului, jetul de apa are aceeasi miscare cu stergatorul.

Am dat jos motorasul stergatorului dar n-am rezolvat mare lucru. Se pare ca trebuie desfacut motorasul in interior si nu am vrut sa risc azi deoarece nu prea am avut timp.

A mai patit cineva asa ceva? Cum ati rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:emthdown: Ca sa vezi...si la mine asa face, dar de cind am luat masina...adica de aproape 5 ani! Nu cred totusi ca trebuie desfacut motorasul, ci doar verificat acel mic stut prin care vine apa...duza aceea, am observat ca se misca liber cu mina, dar agata intr-un punct si atunci se antreneaza cu tot cu stergatorul. Habar n-am, dar la un moment dat m-am intrebat si eu daca asa trebuie, sa se miste si jetul. Am abandonat ideea insa...oricum daca tot ai deschis subiectul, poate ne lamureste cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie daca demontati mecanismul! Capacul din spate este nituit (cel care acopera angrenajul).Eu am ras niturile si apoi am filetat in corp cu M4.Stutul care stropeste geamul este cuplat, prin presare, cu o teava care iese in spate.Probabil ca la voi nu mai sta stutul presat in teava.Trebuie cautata o metoda de a rigidiza cele 2 piese, in timp va intra apa in ineriorul mecanismului...Daca doriti mai multe amanunte va stau la dispozitie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca dorim mai multe amanunte. :)

Am vazut ca are ceva nituri pe acolo dar mai are si niste suruburi hexagonale foarte mici. Oricum, mi-a fost frica sa desfac motorul inaintea unui drum mai lung.

Intr-adevar, stutul se continua in spate cu furtunul de alimentare cu apa. La mine stutul se misca foarte greu, il pot deplasa numai cu un patent, in schimb teava din spate se misca mult mai usor. Si, la fel, are o pozitite unde parca agata stutul dar scapa imediat.

Daca desfac motorasul sa gasesc partile rupte este vreun pericol sa ma trezesc cu niste arculete care sar de acolo? Ideea este: cat de greu este sa le montezi la loc?

Ce inseamna "am filetat in corp cu M4" - scuza-mi ignoranta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi amintesc motorasul stergatorului nu are legatura cu stutul. L-am desfacut si eu si am constatat ca nu rezolv nimic. Am facut treaba asta acum un an, asa ca s-ar putea sa gresesc insa imi aduc aminte sigur ca duza(pe unde stropeste) se smulge pur si simplu, dupa care prin interior trebuie sa iasa teava de plastic cu stutul unde vine furtunul. Acestea 2 costa aprox 30 Ron la PoRo(1H6 955 985)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai dreptate. Am sa incerc sa-l smulg cand ma intorc.

Multumesc pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valentin

Stutul si teava intra unul in celalalt prin presare.Poti sa le scoti afara tragind pur si simplu, fara sa demontezi capacul mecanismului. Eu am demontat capacul pentru ca era gripat mecanismul (a intrat apa inauntru). Capacul este fixat pe corpul macanismului prin nituire (niturile nu sunt piese separate, sunt chiar din materialul corpului). Dupa ce am ras niturile am facut gauri in pozitiile respective cu burghiu de 3,2mm si apoi am filetat cu M4. Forma corpului nu-ti permite sa pui suruburi cu piulite, deci am folosit suruburi M4 insurubate direct in corp. Daca stutul si teava nu mai stau presate unul in celalalt, poti pune o picatura de SuperGlue intre ele. Eu recomand sa le ungi cu putina vaselina pe exterior (pentru a nu patrunde apa pe linga stut). Daca mai ai nelamuriri iti stau la dispozitie. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim, prieteni! Imi reprosez ca am fost cam ignorant cu problema asta, dar cum s-or opri ploile astea bestiale am sa-mi fac timp sa ma ocup de micutul mecanism. Adevaru-i ca la Passat jetul e fix, trebuia sa-mi dau seama. Dar totusi imi face impresia ca la multe VW stergatorul lunetei nu merge bine, si cred ca e unul din punctele lor slabe. However...

Modificat de adig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!