Jump to content

Miros de motorina in Habitaclu


DB18NCA
 Share

Postare recomandată

Miroase groaznic a motorina in masina cand dau drumul la caldura. Am mai patit asa insa atunci curgea pe la pompa de vaccum, iar alta data aveam pierderi pe la filtru. Acum nu se vad pierderi.

A mai patit cineva asa? De la ce sa fie?

Banuiesc pompa/sistemul care incalzeste combustibilul, cumva intra motorina in apa. Daca opresc caldura nu se mai simte asa tare, dar uneori nici nu pot merge de la miros.

Please help.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, DB18NCA said:

Banuiesc pompa/sistemul care incalzeste combustibilul, cumva intra motorina in apa.

Te gandesti la Webasto (daca ai)? Eu nu cred.

Pompa tandem sigur nu are pierderi? Cumva intra mirosul de motorina de la motor in compartimentul bateriei, de unde isi trage aer aeroterma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am webasto. Dar nu la el ma refeream. Motorul acesta AVB, fiind din 2001 are un sistem care incalzeste motorina. Are cumva circuit cu apa de la motor, cu pompa tandem. Nu stiu sa explic bine. 

Am sa verific filtrul de habitaclu sa vedem.

Alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stii bine. Fiind 2001, posibil sa mai ai inca sistemul de incalzire cu bujii sub pompa tandem, dar alea nu au treaba cu motorina. Primesc doar curent.

Repet: daca simti miros in habitaclu, SIGUR ai o pierdere de motorina in jurul motorului, ar trebui sa vezi urme.

Daca te referi la incalzitorul de motorina de pe filtrul de motorina, din nou... NU ARE LEGATURA. Chiar daca ai avea antigelul contaminat (ceea ce s-ar vedea imediat), tu nu incalzesti in habitaclu cu aburi de antigel, el nu are contact cu exteriorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am sa merg vineri pentru o revizie si rog baietii sa verifice. Mi s-a parut ca e miros de motorina. Cred ca e mai degraba de noxe. E ciudat pentru ca am schimbat acum doi ani racordul flexibil care vine la turbina. Din alta parte de unde ar putea sa vina miros de noxe. Daca dau off la climatronic nu se mai simte nimic.

Alta cauza ce ar putea sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!