Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

Nu imi trece aiurea pe recirculare. Pot spune ca imi merg normal functiile de la climatronic.

Ca sa verific legaturile de la unitatea de climatronic, trebuie sa dau jos panoul de comanda. La legaturile de acolo te referi cand zici ca sa verific legaturile de climatronic, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar trebuie sa dai si torpedoul jos si sa ajungi la senzor. E cam dificil. Parerea mea e sa-l lasi asa, daca n-ai efecte negative nu merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi eroare o am si eu. Am preferat s-o las asa, si sa nu inlocuiesc senzorul ala. Nu neaparat c-ar fi scump (chiar este), ci pentru ca defectiunile lui pot duce la blocarea clapetei de recirculare in pozitia "inchis". Numai de-asta n-am nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat pe masina din dotare panoul de clima si am pus unul de Golf 6 care are optiunea de recirculare automata. Acuma urmeaza sa montez senzorul ca am gasit kitul la un pret bun raportat la pretul reprezentantelor.

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, la ce suma este acest senzor?  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit la 280 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vinde pe forum tot kitul: senzor, suport, cabluri....la 200 lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In etka numai senzorul apare cu un pret de 480 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire , poate ma poate ajuta cineva care a mai incercat . am pe masina AC ( modelul nou ) si as vrea sa pun un modul  climatronic . am gasit pe net si respectivul spune ca ar merge . am mai vorbit cu cineva care a pus si mi-a zis ca nu merge cine stie ce ( nu stiu ce sa inteleg ) dar sincer nu vorbea bine romaneste - ca sa ma intelegeti . Am inteles de la alta persona ca ar merge dar trebui codata pe masina ( cu VAS-ul ) sa se spuna daca masina este sedan sau combi ca a mea . A mai incercat cineva de pe forum - ca sa ma lamuresc si eu intr-un final .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mai complicat decat pare deoarece climatronicul are motorase (destul de multe) care actioneaza diverse clapete pe sub bord. Cu alte cuvinte: nu doar unitatea din fata difera si in spate se intampla diverse lucruri.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ce sa inteleg merge sau nu ?adica ma bucur de butonul AUTO ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge daca vrei sa iei doar panoul frontal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire , poate ma poate ajuta cineva care a mai incercat . am pe masina AC ( modelul nou ) si as vrea sa pun un modul  climatronic . am gasit pe net si respectivul spune ca ar merge . am mai vorbit cu cineva care a pus si mi-a zis ca nu merge cine stie ce ( nu stiu ce sa inteleg ) dar sincer nu vorbea bine romaneste - ca sa ma intelegeti . Am inteles de la alta persona ca ar merge dar trebui codata pe masina ( cu VAS-ul ) sa se spuna daca masina este sedan sau combi ca a mea . A mai incercat cineva de pe forum - ca sa ma lamuresc si eu intr-un final .

 

Nu stiu cu cine ai mai vb tu.... dar parca ti-am zis si eu, acum ceva timp - si in romaneste - ca nu merge direct.... e vb de cablare, senzori suplimentari, servomotor, etc... deci, trebuie ceva modificari, nu ai aceleasi mufe, aceelasi cablaj, etc.

 

se poate face.... dar nu asa cum ti-a zis tie..... ti-am zis si atunci ca te minte, cine ti-a zis asa.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles dar vad ca nimeni nu stie mare lucru decat isi da cu parerea . AM INTREBAT DACA A MAI FACUT CINEVA SI CUM ??DECI NU MAI VREAU PARERI ASA ....SA PIERDEM VREMEA ...



CONCRET CUM SE FACE ATAT.....



mi se pare normal ca cine raspunde la o intrebare sa stie exact pasii care trebuie urmati si daca se poate si SN ( numai cei

care au facut operatiunea ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca "tipi" degeaba.

Si daca a facut cineva operatia nu te ajuta din doua motive:

1. Nu exista doua nasini identice

2. Daca am facut modificarea, nu-mi notez fiecare sn montat pe masina si fiecare surub strans si desfacut.

E doar o idee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma refeream  prietene la suruburi . mi se pare normal sa aflu daca a mai facut cineva si ce a cumparat ( suruburi gasesc si la bricostore )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat si pe net? Uite aici, ca sa-ti faci o idee (e vorba de Jetta, dar principiul e acelasi): http://furmanka.blogspot.ro/2008/12/mk5-klimatronik-climatronic.html

 

Nici conversia la stilul nou de comenzi Climatic nu e chiar usoara: http://translate.google.com/translate?hl=en&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=en&twu=1&u=http://www.penningmedia.de/489/climatic-2010/

 

LE: Climatic 2009 -. Climatic 2010 pe B6: http://translate.google.ro/translate?sl=de&tl=en&js=n&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fbronken.de%2Fclimatic%2F&act=url

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit cineva care da ceva  care ma poate ajuta. multumesc mult .



multumesc si pentru cel de Passat . cel schimbat la acel videoclip este cea ce am eu acum . Ca si grila sau  masca cred ca este identic de la modulul de Ac si clima  . ma intereseaza ce elemente in plus se monteaza . oricum multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca ai rezolvat, "prietene" cu toate ca nu ne cunoastem, nici nu am facut armata impreuna.

Ca sa ti se raspunda (sau sa ti se dea mura-n-gura), trebuie sa pui si intrebarea corect cap-coada, prietene!

Spor la "cum se face"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abordarea de mai sus se santioneaza cu warning. Ce ai intrebat aia ti s-a raspuns!!

Ai intrebat daca se poate doar prin schimbarea panoului si ti s-a spus ca nu, s-a si argumentat.

Acum daca gandim logic se poate efectua orice modificare, poti pune si motor de racheta in locul pasagerului!!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire , poate ma poate ajuta cineva care a mai incercat . am pe masina AC ( modelul nou ) si as vrea sa pun un modul  climatronic . am gasit pe net si respectivul spune ca ar merge . am mai vorbit cu cineva care a pus si mi-a zis ca nu merge cine stie ce ( nu stiu ce sa inteleg ) dar sincer nu vorbea bine romaneste - ca sa ma intelegeti . Am inteles de la alta persona ca ar merge dar trebui codata pe masina ( cu VAS-ul ) sa se spuna daca masina este sedan sau combi ca a mea . A mai incercat cineva de pe forum - ca sa ma lamuresc si eu intr-un final .

 

Nu stiu cu cine ai mai vb tu.... dar parca ti-am zis si eu, acum ceva timp - si in romaneste - ca nu merge direct.... e vb de cablare, senzori suplimentari, servomotor, etc... deci, trebuie ceva modificari, nu ai aceleasi mufe, aceelasi cablaj, etc.

 

se poate face.... dar nu asa cum ti-a zis tie..... ti-am zis si atunci ca te minte, cine ti-a zis asa.

 

 

am inteles dar vad ca nimeni nu stie mare lucru decat isi da cu parerea . AM INTREBAT DACA A MAI FACUT CINEVA SI CUM ??DECI NU MAI VREAU PARERI ASA ....SA PIERDEM VREMEA ...

CONCRET CUM SE FACE ATAT.....

mi se pare normal ca cine raspunde la o intrebare sa stie exact pasii care trebuie urmati si daca se poate si SN ( numai cei

care au facut operatiunea ).

 

Nu ai inteles nimic....  peste tot ai intrebat daca merge doar cu schimbarea unitatii de control.... si ai afirmat ca ti-a zis tie cineva ca merge..... Ti-am raspuns ca nu.

 

Altfel, coduri, etc... te-am ajuta, dar se pare ca nu meriti.... in primul rand invata sa vorbesti, sa intrebi si sa respecti.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,sant Gabi din Ploiesti,eu am un Passat din 2006, BMP ,140cai si am aceeasi problema ca tine.sa-ti spun cum a inceput...Prin luna mai,am hotarat sa schimb compresorul fiindca peste temp de 26-27 de grade nu mai baga aproape deloc aer rece,avand 267.000 km,,,,,doar o abureala,l-am schimbat pe 25 mai,am luat berh hella Germania de la o firma din Buc cu 1250 lei,super pret..... A mers pana pe 20 iunie,cand intr-o dimineata nu mai baga deloc,am fost la un service si mi-au zis ca axul compresorului sta pe loc si fulia se invarte,adica s-a bulit....mi s-au inmuiat picioarele iti dai seama,am dat telefon la firma de unde l-am luat si tipul f ok. mi-a zis ca mi-l schimba in acceasi zi. am fost la Buc l-am schimbat inapoi la Ploiesti , am mers vreo 2 saptamani...si exact ce ai patit tu,asa s-a intamplat la mine,ventilatorul la maxim si aer din parti,am saltat capota...si era ca la  frigider,conductele bogna...M-am duc la service inapoi si baietii mi-au zis sa schimb filtrul care este in radiator,zis si facut ,am cumparat filtru,180 ron,l-am montat si azi aceeasi poveste.....nu stiu ce sa mai fac....poate ai tu vreo alta idee.... daca mai intri da-mi si mie de stire te rog...ti-as fi recunoscator...iti las un mobil  0745367225....da-mi un mesaj...sau te sun eu, merci o sera buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un amic si-a schimbat la CC-ul lui panoul de la clima cu un panou cu buton pentru scaune incalzite. Masina nu are scaune incalzite.

Mentionez ca nu ii merg toate functiile de la butoane

Ma puteti ajuta cu un raspuns/sfat in legatura cu climatronicul ce anume sa-i fac ca sa mearga toate functiile? Am inteles de la cineva ca trebuie codata unitatea cea noua?

Daca da, ce anume trebuie codat si cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca trebuie codata unitatea, doar provine de pe alta masina cu alte functii.....ca sa fie cel mai usor, posteaza o poza cu modelul, iar cineva care are unul identic pe CC, sa posteze codarea respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stoe, postul tau e mult prea vag......

 

fa o scanare, sa vedem despre ce este vorba..... poate e nevoie doar de o adaptare de baza si first run... posteaza erorile.

 

la codare - da, pune 2 la sfarsitul codului, respectiv 0000000002

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!