Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

De ce nu mergi la cineva de pe forum? @Al Bundy cel mai probabil te poate ajuta. In service "normal" iti vor spune ca trebuie dat bordul jos pentru a te putea taxa mai mult, chiar daca ei fizic nu il vor demonta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu as merge, doar ca uitandu-ma in aria de servicii, nu am gasit decat 2-3 anunturi de service, iar referitor la @Al Bundy, nu m-am gandit sa apelez la el, gandindu-ma ca e mai mult pe parte de electronica si activari de tot felul, cei drept nu am vazut nici un topic de-al lui pe parte de mecanica. Cu siguranta se pricepe dar na, eu de unde sa stiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, dr_dumi said:

Luni seara am lasat masina la o cunostinta in service, urmand ca, caloriferul sa fie schimbat. Azi ma suna si-mi spune ca mai dureaza ca vezi doamne trebuie dat bordu jos :banghead: Apelez la cunostintele voastre sa-mi recomandati si mie un service sau o persoana care sa stie ce are de facut, din pozele atasate de voi si ceea ce am mai discutat pana acum, reiese clar ca nu este nevoie de dat bordul jos pt inlocuirea caloriferului. Am mai sunat si la alte service-uri si culmea ca cu toate ca le spun ca nu este neoie sa dea bordul jos, toti insista si chiar se iau la cearta cu mine ca ei stiu mai bine si ca bordu trebuie dat jos.. A innebunit lumea domne'

nu trebuie dat jos bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema asemanatoare o am si eu si mi s-a recomandat sa schimb caloriferul, tu l-ai schimbat pe al tau vreodata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l-am schimbat, daca era sa fie asta problema, de ce nu imi baga aer rece si pe partea stanga ? Si problema asta am mai avut-o, s-a rezolvat prin schimbarea motorasului v159.

 

Am dat torpedoul jos si motorasul v159 pare sa fie foarte ok.

Modificat de Daser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se da bordul jos, pot sa schimb caloriferul dar nu am cum si unde sa spal

instalatia de incalzire, as face o mare baltoaca in atelier, iar de spalat in strada cu furtune trase pe acolo nu se pune problema. Daca spala in alta parte instalatia si vine sa schimb calorifrerul, il ajut cu cea mai mare placere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca problema este de la calorifer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, Daser a scris:

Nu l-am schimbat, daca era sa fie asta problema, de ce nu imi baga aer rece si pe partea stanga ? Si problema asta am mai avut-o, s-a rezolvat prin schimbarea motorasului v159.

 

Am dat torpedoul jos si motorasul v159 pare sa fie foarte ok.

La mine nu baga caldura pe dreapta la fel ca la tine si a fost partea de jos a caloriferului infundata si l-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Daser said:

Nu l-am schimbat, daca era sa fie asta problema, de ce nu imi baga aer rece si pe partea stanga ? Si problema asta am mai avut-o, s-a rezolvat prin schimbarea motorasului v159.

 

Am dat torpedoul jos si motorasul v159 pare sa fie foarte ok.

Exact - se pare ca este caloriferul partial infundat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi interesat da codurile pentru servomotorase.Daca se pot posta cele de la Valeo.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @Al Bundy si multumesc pt reply. Am luat ieri masina de la service-ul respectiv fiindca trebuia sa plec urgent la Brasov. Azi dimineata am luat-o de la capat, m-am dus la un service numit Labell, probabil cei din Bv il stiu. Aici s-a constatat problema si a ramas sa ma sune sa-mi spuna devizul si cand pot interveni. La fel si ei, precum altii, totusi nu la fel de incapatanati, ca vezi domne trebuie dat bordul jos. Le-am aratat pozele si pe unde se intervine pe langa pedalier si au fost foarte sceptici, ba ca nu este suficient loc, ba ca tevile alea merg spre motor si ca, caloriferul in sine sta in ceva care nu poate fi accesat fara a da bordul jos. Totodata mi-au spus oamenii ca nu e interesul lor sa dea bordu jos ca dureaza si ca au multe masini de reparat si nu vor musai sa tina masina foarte mult timp, acum sa vedem. Astept sa ma sune si sa-mi spuna daca pot merge la ei azi sa incep operatiunea. D-zeu cu mila :D 

@Al Bundy multam inca o data pt ajutorul oferit, problema e ca eu nu prea le am cu mesteritul la masini, si habar nu am cum as spala circuitul, chiar stateam aseara si ma gandeam, cum as fi putut face asta si apoi sa vin la tine cu el facut, din pacate nu ma pricep si nu vreau sa fac vreo boacana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valeo 515064 si 515065 sunt motorasele pentru caldura (V158, stanga si V159, dreapta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cod valeo pt v71?......multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat problema prin schimbarea caloriferului. 

(260 calorifer denso, 50 3L antigel, 350 manopera)

Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic update referitor la problema cu căldura. Mașina a întrat ieri în service și s-a constatat ca țevile mașinii care intrau în caloriferul vechi erau îndoite și cumva comunicarea dintre țevile mașinii cu țevile caloriferului era obturata, ca și cum cei care au intervenit ultima dată acolo au făcut treaba de mântuială. Inițial caloriferul nou care a fost achiziționat ieri a fost imposibil de pus în locul celui vechi, asa ca astăzi s-a luat altul și din nu știu ce motiv cel de azi a mers sa fie montat fără probleme. Culmea a fost ca ambele calorifere au fost luate după codul mașinii. Demn de consemnat pt cei care au probleme similare cu căldura care nu vine pe ambele părți stanga/dreapta, pe tester nu s-a văzut nici o eroare, alegerea de a schimba caloriferul a fost strict bazată pe recomandările venite din cadrul forumului, cumva la ghici ca din ce am mai citit, problema putea fi și de la ceva ce se afla în spatele bordului și deci ar fi trebuit dat jos tot. Bine ca nu a fost așa. În prezent mașina bagă căldură peste tot, e asa de cald de nu poți sta în ea dacă dai ambele comutatoare pe HI. Mulțumesc încă odată comunității pt sfaturile acordate, în special lui @F l o r i n și lui @Al Bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De spalat nu stiu ce sa zic ca am dus masina la un service. Treaba e ca eu cand am ajuns s-o iau, nu avea pic de antigel in ea, fix cand am ajuns eu acolo, i se turna antigelul si mi s-a spus ca nu avea deloc post operatiunii de inlocuire a caloriferului. Acum nu stiu daca pur si simplu a lasat sa se scurga cel vechi sau a si spalat instalatia. In orice caz, in pret au intrat si 3L de antigel. Cost total 600 lei, au  fost si niste tevi schimbate, cele in care intra tevile de la caloriferul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.10.2017 at 8:16, skoda_2 a scris:

Salut

Am scanat cu VCDS si am urmatoarea eroare:

Address 08: Auto HVAC        Labels: 1K0-907-044.lbl
   Part No: 1Z0 907 044 H
   Component: ClimatronicPQ35 084 0305  
   Shop #: WSC 00000 000 00000
   VCID: 3B75D1677A907BC6811-806E

1 Fault Found:
01272 - Positioning Motor for Central Flap (V70) 
            000 - -
 

Poti sa imi zici te rog despre ce servomotor este vorba? 

On 30.10.2017 at 8:16, skoda_2 a scris:

Salut

Am scanat cu VCDS si am urmatoarea eroare:

Address 08: Auto HVAC        Labels: 1K0-907-044.lbl
   Part No: 1Z0 907 044 H
   Component: ClimatronicPQ35 084 0305  
   Shop #: WSC 00000 000 00000
   VCID: 3B75D1677A907BC6811-806E

1 Fault Found:
01272 - Positioning Motor for Central Flap (V70) 
            000 - -
 

Poti sa imi zici te rog despre ce servomotor este vorba? 

Multumesc

 

Salutare,aceiasi problema o am eu ma intereseaza si sunt curios daca întradevar se demonteaza bordul ori cum sa rezolvat ? Daca poti da ceva detalii . Multumesc.

Modificat de sake75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, sake75 a scris:

Salutare,aceiasi problema o am eu ma intereseaza si sunt curios daca întradevar se demonteaza bordul ori cum sa rezolvat ? Daca poti da ceva detalii . Multumesc.

Salut

Inca nu am avut timp sa schimb servomotorul

Daca cineva a schimbat recent, cateva detalii ar fi foarte bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, flavyus1987 a scris:

Spor la treaba.

v70.pdf

Mulțumesc.sper sa am timp week-endul asta sa INCERC 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!