Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

Am o problema la climatronicul meu: 

Butonul ECON nu mai functioneaza, nu se mai apasa si nici ledul nu se mai aprinde.

Pot remedia cumva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa unitatea si verifica / curata placa de baza, butonul - partea de cauciuc - care calca pe placa, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara am si eu o problema si cred ca este din cauza climatronicului aseara cand mergeam cu masina in si fiind foarte cald in masina am apasat pe butonul de off al climatronicului si intr-o fractiune de secunda mi sa stins luminile din bord cu tot cu ceasuri si farurile si apoi si au revenit la loc climatrinicul era dat pe temperatura cea mai mare si directia aerului era dat la picioare si spre parbriz.deci pur si simplu sa luat tot curentul de pe masina timp de o fractiune de secunda dar radioul a continuat sa merga.Ce as putea sa verific si care vati lovit de asemena problema ca a mea.Sper ca am post cum unde trebuie dar asta sa intamplat la apasarea butonului off de pe climatronic este model ala 2011 care afiseaza si pe rns!!!Va multumesc si astept un raspuns cat mai rapid!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va pun si un link pentru a fi mult mai explicit in problema pe care o am va rog sa va uitati la momentul apasari butonului off de pe climatronic la ceasurile de bord video este facut acum de dimineata in timp ce ma intorceam de la servici!!Va multumes si sper la un raspuns cat mai rapid din partea dumneavoastra!!!Din pacate nu am VCDS pentru a face o scanere sa imi dau seama ce eraore memoreaza si bine inteles daca memoreaza!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai de unde face rost de un alt panou de comanda climatronic, probeaza cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am constatat ca nu prea baga caldura si m-am gindit ca s-a intimplat ceva si la diagnoza am dat de doua erori:

01809 si 01810 ref. la motorasele stinga dreapta V158 si V159.

nu stiu ce sa zic, dar pe dreapta e rece, iar pe stinga ceva mai cald, posibil diferente de pozitie la clapete?

unde sint pozitionate si cum ajung la ele? :D

am dat output test, basic settings dar degeaba.

Ceva sugestii? Mersi!

 

 

 

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


Posibil sa trebuiasca inlocuit caloriferul

v158 v159.jpg

Da jos v159 ,misca tija care regleaza aerul cu mana in timp ce urmaresti in vcds temperatura pe partea dreapta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ai incurajat :)))

ma gindeam ca fac repede un transplant de motorase de pe o englezoaica, dar vad ca si astea sint cu dichis.

eu zic ca totusi las caloriferul acolo, daca pe grilele din stinga imi da aer cald iar prin dreapta rece, nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci schimba motorasul depe partea dreapta (merge de uk) si daca nu ai nici eroare si nici caldura ,trebuie inlocuit caloriferul .

Daca merge Z35 o sa dea caldura si pe dreapta pana se in incalzeste motorul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost invers, pe dreapta cald si stanga rece. Am rezolvat cu inlocuirea motorasului v158. De schimbat un baiat priceput il schimba in juma de ora. Vezi k motorasele merg si de la un donator cu aer manual, ii schimbi decat bratul de culisare. pe cel vechi l-am desfacut si am constat ca se duc de fapt periile motorasului care sunt foarte fine si din bronz si nu mai face contact ok cu rotorul motorasului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu trebuie sa le schimb pe ambele? sau de la unul se propaga prostia la celalalt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, DragosR said:

m-ai incurajat :)))

ma gindeam ca fac repede un transplant de motorase de pe o englezoaica, dar vad ca si astea sint cu dichis.

eu zic ca totusi las caloriferul acolo, daca pe grilele din stinga imi da aer cald iar prin dreapta rece, nu? :)

corect, caloriferul este bun.

inlocuieste servomotor pe partea dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Al Bundy said:

ia motorasele noi pe valeo.

furnizorul meu nu are valeo, ci doar oem cu 500 lei.

o sa vad daca mai are tulumba tipul de la care am luat eu volan, cd...

Asta pt ca cineva mi-a zis ca a facut oeratia asta cu piese de anglia si a mutat motorasul  din carcasa de uk in carcasa lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasele merg. 

cauta la alt furnizor... Valeo se gasesc mai greut, dar le gasesti - pretul unuia in jurul la 250 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valeo se gasesc la toate magazinele, am postat eu codurile, cautati dupa coduri nu dupa cum sunt vandute, spun asta deoarece motorasele v158 si V159 de la valea sunt vandute sub denumirea de reglaj clapeta acceleratie, ceea ce este total gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala din dreapta l-am rezolvat cu chiu cu vai.

Buba era la piesa ce transmite miscarea de la motoras la pirghie.

Putin distrus un dinte si posibil ca se impana acolo.

 

Asta din stinga, nu imi dau seama din schita care este; primul, de jos in sus?

. Oricum e infernal sa umbli la ele ca sint acoperite cu tablele alea in care m-as fi infipt cu flexul.

Nu stiu cu ce torxuri lucreaza baietii priceputi ca ale mele mi-au mincat ficatii. 

 

Cit de @#$%&")(#$$ sa fie proiectantii aia ca sa nu fi lasat goluri tehnologice pentru rahaturile astea de surubele?!?!?

Asta era potentialul donator (european)

received_1133457793403849.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de jos. Si am mai spus, nu pune SH, pune unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul de sus nu il pot scoate.

Imi asum riscul la ce preturi au :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este de 200 lei nou.

surubul de sus nu se scoate, se desfileteaza maxim o tura, se trage de motoras, se rupe urechea, iar la motorasul nou se face o crestatura cat sa intre pe surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, mi se pare mare pretul avind in vedere ca s-au dus doua dintr-o lovitura :))

Si cum mi s-a pus pata pe ea sa o dau, chiar nu ma mai intereseaza cit tine reconditionarea motoraselor.

 

Aia a fost si solutia mea dupa ce m-am chinuit atit dar am zis sa astept pina fac rost de un mic torx cotit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu putina acrobatie se poate demonta/monta si acel surub

Unele motorase se pot repara ,la mine e liniste deplina dupa 4 motorase reparate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa acrobatia cu cel din dreapta, am obosit. Apoi am vazut niste tutoriale si cred ca reusesc si eu daca leg tinicheaua aia de pedala de frina, daca ma pun cu picioarele in plafon... :)))

De nervi, am vrut sa il si rup, dar m-am gindit ca nu cedeaza urechea ci pinul in care sta surubul ala. Ma gindeam sa imi fac o mica tubulara tiganeasca de 5,5 dar inca nu am in cap de unde sa procur teava...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!