Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

Pe drepta la grila nu baga tot rece? Daca da, calorifer partial infundat sau servomotor defect.

Senzor calitate are - nu are legatura cu problema care o ai la caldura.... se afla sub grila de sub stergatoare,  langa gura de admisie a aerului in habitaclu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da tor rece bagă. Deci nu are treaba senzorul ăla. Sa încerc sa curăț caloriferul?

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se curata cu unul nou.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Corado03 said:

Sa încerc sa curăț caloriferul?

Nu. Inlocuit. Cumpara Denso si o sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc. Asa o sa fac. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreitraian46

Am cumparat astazi un vcds sa putem sa "povestim" problema la mine este ca nu prea este temperatura mare la caldura,un lucru pe care l-am observat este ca in vcds temperatura era la 70-80 iar in bord la 90 .

Este prima data cand pun mana pe vcds dar cred ca m-am descurcat sa fac un log, clapetele le-am verificat (m-am uitat la valoare si am resetat din climatronic),o singura eroare aveam pe HVAC si anume 00819 -Pressure sensor G65

 

 

Log-Log.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreitraian46

Astăzi fiind puțin mai cald afară , cam 3-4 grade , la un drum de 60 de km aproape am înghețat de frig , a băgat mult mai rece , aproape caliu , nu știu ce să mai verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica calorifer + inspectează vizual servomotoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreitraian46

Am inspectat astăzi ,motorasele au cursă completă și cursivă, țevile de la calorifer sunt la fel de calde ambele(calde la modul ca frig) , am mai spălat astăzi instalația cu aprox 50 de litri de apă , începe să bage cald și după bagă rece peste tot și tot așa, există o procedură de aerisire sistem după ce a fost golit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caloriferul l-ai inlocuit? Daca nu, schimba-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreitraian46

Am pus denso nou acum aproximativ 2 luni , am probat ieri și cu un alt modul climatronic și tot așa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca s-a infundat iar caloriferul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, întâlnesc și eu o problemă la un Passat B6 CBAB 2010, de care nu mai pot să scap, am avut și eu clasica problema cu căldura, nu bagă, am schimbat cele 2 motorașe de lângă volan (nu le mai știu nr) pentru ca pe alea aveam eroare pe tester, caloriferul de căldură, am si curățat instalația, și termostatul l-am schimbat, în continuare nu bagă căldură, chiar deloc , știe cineva ce problemă ar mai putea avea ca nu dau de o rezolvare deloc! Vă mulțumesc frumos! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand comuti de la LO la HI, se simte aerul rece de afara pe toata plaja? sau  se simte incalzindu-se usor, semna ca lucreaza clapetele ?

tot caloriferul este vinovat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cand mașina e la ralanti baga caldura, când încep sa merg cu ea începe și bagă rece, caloriferul a fost schimbat de 2 ori și sitemul de răcire curățat tot de 2 ori 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreitraian46

Nici eu nu am scăpat , am mai spălat totul, din nou , temperaturile sunt la fel stânga dreapta doar ca atunci când plec cu ea cu motorul rece aud cum trece apa prin calorifer și bagă căliu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Mi-a venit si mie randul sa am probleme pe partea de climatizare.

este vorba despre un Passat B6 2008 cu clima.

 

O buna perioada de timp, din bord se auzeau sunete, ca niste pocnituri/tacanituri, in timp ce clima era fie pe rece, ori cald, dar totul functiona perfect.

 

De cateva saptamani, patesc sa nu bage deloc aer pe fata-mijloc. Asta am patit-o dupa ce a venit caldura afara si de la aer cald, am trecut la aer rece pe AC. Dupa ce ii dadeam cateva reset-uri din butoane, isi revenea si baga aer rece peste tot. Apoi dupa cateva zile, daca aveam nevoie sa bage aer cald, baga fara probleme, dar cand voiam din nou rece, pe gurile fata-mijloc, nu mai baga. Pe restul, nu sunt probleme.

 

Banuiesc ca este vreun motoras? 
Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diagnoza + verificare im blocurile de masura, o sa ajute la identificarea problemei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!