Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

 

Am facut retrofit la panoul de clima de cc 2014. Toate bune si frumoase pana cand nu mi-a mai bagat aer pe grilele centrale. Aveam niste erori la v158 si v159 dar le-am schimbat. Momentan, nu imi da nicio eroare la motorase(afara de eroarea aia de comunicare evidenta si de senzorul de calitate aer pe care nu il am instalat). Aveti vreo idee cum se poate activa sa imi bage aer si pe grilele centrale? (am facut si recalibrare clapete si par ok din vcds). 

Problema numarul 2: nu imi baga nici un fel de aer la picioare la pasagerul din fata. Nici cald, nici rece. Am vazut pe tubul de plastic care directioneaza aerul un fel de senzor. E posibil sa fie defect? Repet, nu am nicio eroare pe vcds de genul asta la clima pe vcds.

 

Problema numarul 3: functioneaza clima cat de cat vreo ora, la drumuri lungi pe exterior, dupa care efectiv numai baga aer rece. Trebuie sa inchid aerul vreo 25 minute, dupa care baga din nou. Aveti vreo idee de ce? Nici nu prea ma impresioneaza cand merge cat de cat bine, s-ar putea sa am probleme la compresor? Va rog sa ma directionati ce pot sa verific cu vcds sa imi dau seama ce parametrii nu sunt in regula.

 

Va multumesc mult!

 

PS: masina e desfacuta, asteapta interventii. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pasul 1 - ai modificat cablajul ?

pasul 2 - daca nu, modifica-l

pasul 3 - foloseste functia de cautare si documenteaza-te un pic, inainte sa te apuci de reparatii/modificari.... te ajuta si pe tine, si pe noi.

pasul 4 - spor la treaba !

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca am modificat cablajul, altfel nu imi functiona. nu am erori pe vcds, asta e enervant. m-am documentat, ca altfel  nu reuseam sa instalez fara erori. mersi, dar spor nu prea am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba functiona... dar nu cum trebuie.

am vazut ca si la z35 te-ai documentat.....hihihi .... vezi ca ti-am scris acolo ce ai de facut.

posteaza exact ce ai modificat la climatronic - pin cu pin, mufa, etc - sa vad unde ai gresit.

tot asa, verifica cuplu si voltajul, sa vedem cum lucreaza electrovalva

P.s. - ca idee, pe climatronic chiar daca faci modificarile cum trebuie, la anul masinii tale...si clima care ai montat-o, trebuia sa ai o eroare de care nu poti scapa, orice ai face..... sunt foarte curios cum tu nu o ai ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, big_marian said:

Salutare tuturor!

 

Am facut retrofit la panoul de clima de cc 2014. Toate bune si frumoase pana cand nu mi-a mai bagat aer pe grilele centrale. Aveam niste erori la v158 si v159 dar le-am schimbat. Momentan, nu imi da nicio eroare la motorase(afara de eroarea aia de comunicare evidenta si de senzorul de calitate aer pe care nu il am instalat). Aveti vreo idee cum se poate activa sa imi bage aer si pe grilele centrale? (am facut si recalibrare clapete si par ok din vcds). 

 

Pe mine ma interesa de ce nu imi merg motorasele astea doua(responsabile de distribuirea aerului la grilele centrale, din cate stiu eu). Am scris ca imi da eroare de comunicare, pt ca nu se poate altfel si eroare la senzorul de calitate aer, care nu e instalat inca.  O sa caut eu sa vad cuplu si voltajul, insa trebuie sa mai cercetez pe aici, sau pe google. Pinii modificati si mufele aferente le-am facut dupa o schema de la cineva si aparent a fost ok. Sa iti dau detalii acum e greu, pt ca a trecut ceva timp. Avand ceva timp liber, m-am gandit eu acum sa umblu pe acolo. Mare greseala, vad.

Sa mergi la cineva care a mai lucrat face toti banii, asa bâjbâi si te enervezi.

Ms de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ai in blocurile de masura, valoarea cuplului si votajul - posteaza ce ai gasit acolo

no, cam greu sa vedem unde ai gresit, daca nu postezi exact modificarile facute....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma lasa sa intru in measuring block...am dat la advanced acolo si am incercat sa masor ceva...nu stiu daca e ce trebuie...

WP_20180809_16_12_21_Pro.jpg

sau e codata necorespunzator?

codare.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vineri am schimbat si eu motorasul V71,iar dupa inlocuirea lui a aparut eroare si la v113.Am schimbat motorasele intre ele si eroarea sa mutat pe v71.Am zis ca sa stricat si v113 si am comandat alt motoras si acuma am eroare si pe v71 si pe v113.Motorasele merg,am facut si setarile de baza.La output test desi se aude ca inchide si deschide clapeta,raman aceleasi valori.Motorasele noi nu sunt originale.Stiti care ar fi solutia?

Address 08: Auto HVAC       Labels: 3C0-907-044.LBL
Control Module Part Number: 3C0 907 044 Q    HW: 3C0 907 044 Q
  Component and/or Version: ClimatronicPQ46 042 0202
           Software Coding:
            Work Shop Code: WSC 00000 000 00000
                      VCID: 2F6D7599BECCDF3940-807A
2 Faults Found:

00716 - Air recirculation Flap Positioning Motor (V113)
            000 -  -
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 21
                    Mileage: 318648 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2018.08.21
                    Time: 11:20:09

01274 - Air Flow Flap Positioning Motor (V71)
            000 -  -
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 21
                    Mileage: 318648 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2018.08.21
                    Time: 11:20:09

V113.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

In weekend m-am ales cu "aer cald" in loc de clima.

Masina o am din 2013 si nu am avut probleme pana acum.

la o prima scanare am gasit eroarea 00898 - open circuit short to plus. Am verificat firele si am vazut ca electrovalva a fost modificata, mai exact mufa de pe masina taiata si legate fire direct pe electrovalva. firul de pe electrovalva s-a rupt....

Acum vreau sa schimb lectrovalva dar nu stiu ce electrovalva sa iau. Pe compresor nu am gasit un cod original vw ci doar ce se vede in poza de mai jos.

 

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru electrovalva compatibila cu ce este in imagine.

cdd.thumb.jpg.3563e6b2800212e51b54a2d1fbf481d3.jpgcd.thumb.jpg.0b11d67bc300e01830a1daaf3e41fbb7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COD HELLA 8FK 351 316-141 (Copresor)

Modificat de BogdanLitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In wekend am schimbat valva si am refacut mufa care nu mai exista. Totul a revenit la normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu stie nimeni o solutie la problema mea.Codul pentru motorase V71 si V113 este 715276.Aveti grija sa nu va apara erori.Motorasele functioneaza dar apar acele erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/2/2017 at 7:12 PM, IonutVal17 said:

Salut am un passat b6 iarna trecuta am schimbat caloriferul din bord pentru ca nu baga caldura pe dreapta (partea de jos a caloriferului era infundata) dupa ce l-am schimbat mergea totul ok acum de cand s-a racorit aceeasi problema cald pe stanga rece pe dreapta(dar cateodata baga si pe dreapta cald) nu cred ca ar mai fi caloriferul de vina. Am dat torpedoul jos iar cand opresc clima V159 (acesta cred ca este) se misca aiurea o sa pun si o filmare 

 

Salut ,am avut si eu aceeasi problema si am demontat motorasul,am curatat banda de contact de la potentiometrul verde cu spray si cu grafit si merge ca nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fie aceasta cauza de nu mai baga cald ?

41840654_2137804209571377_5159882767776874496_n.jpg

41893016_2137803929571405_4660476640751517696_n.jpg

Modificat de felix_ro1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ai ambele motorase cu probleme, se inlocuiesc. Bune sunt cele de la VALEO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cureti potentiometrele alea verzi si merg ca noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde pot cumpara piesa din imagine.

20180910_181632.jpg

Asta ii piesa care provoaca erori la motorasele de la clima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu găsești separat, asa ceva. O desfaci, cureți și te rogi sa funcționeze. 

Altfel, recomand înlocuirea servomotor ului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin și eu cu problema mea la motorasul v158, din cauza serviciului nu am avut timp sa ma ocup de el, iar intr o zi M am hotărât sa desfac plasticele de sub volan ca sa văd fizic motorasul: desfac plasticele, localizez motorasul, mișc puțin de mufa, tot aer rece a băgat(temperatura fiind pe high), dau doua-trei capace in carcasa de la motoras și își revine(Baga iar caldura)...ieri când am vrut sa dau temperatura pe high am sesizat iar problema( aer rece pe stanga, aer cald pe dreapta). Sa încerc sa curat motorasul? Țin sa precizez ca nu as vrea sa rup a 3a clema deoarece ma gândesc ca o sa se audă zgomot in mers. Aștept niște sfaturi, mulțumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiași problemă am și eu : căldură pe dreapta și sus pe toate părțile iar la picioare  pe partea stângă rece și în față și în spate. Ce o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil servomotor cald rece defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Radulaurentiu said:

Revin și eu cu problema mea la motorasul v158, din cauza serviciului nu am avut timp sa ma ocup de el, iar intr o zi M am hotărât sa desfac plasticele de sub volan ca sa văd fizic motorasul: desfac plasticele, localizez motorasul, mișc puțin de mufa, tot aer rece a băgat(temperatura fiind pe high), dau doua-trei capace in carcasa de la motoras și își revine(Baga iar caldura)...ieri când am vrut sa dau temperatura pe high am sesizat iar problema( aer rece pe stanga, aer cald pe dreapta). Sa încerc sa curat motorasul? Țin sa precizez ca nu as vrea sa rup a 3a clema deoarece ma gândesc ca o sa se audă zgomot in mers. Aștept niște sfaturi, mulțumesc frumos!

schimba motorasul.

a 3-a clema o rupi de la cel vechi, nu si de la cel nou.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aude nici un zgomot,sunt si ceva poze pe aicea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.09.2018 at 11:28, George Dimoiu a scris:

Aceiași problemă am și eu : căldură pe dreapta și sus pe toate părțile iar la picioare  pe partea stângă rece și în față și în spate. Ce o fi?

Eu am motorasul v158 defect, apare și pe vcds eroarea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rezolvat problema vervomotoraselor prin inlocuirea lor, Al Bundy  a rezolvat problema intrun mod profesionist. multumesc Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • teozuzu20
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!