Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

Din cate mi-am adus eu aminte ce mi-a zis un mecanic ca antigelul se poate duce si in ulei scapa pe la vreo garnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat de curiozitate acum la munca in parcare si se vede o pata, cumva pe centrul rotilor din fata a masinii, habar n-am ce e acolo si pe unde s-o scurge. Cert e ca diseara o s-o duc la un mecanic sa verifice mai indeaproape. Asta cu amestecatul cu uleiul din ce am inteles, daca s-ar produce asa ceva, ar trebui sa se reflecte aspectul asta in cadrul vasului de antigel, cica ar capata o culoare atipica, nu ar mai fi roz si ar trebui sa aibe si ceva impuritati pe acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

525 este aferent 1317

dar mai bine posteaza in aria dedicata Passat 

 

01317 - Instrument Cluster (J285): No Communications 

Possible Causes 

CAN-Databus Wiring/Connectors from/to Instrument Cluster (J285) faulty

Fault(s) stored in Instrument Cluster (J285)

Possible Solutions 

Check CAN-Databus Wiring/Connectors from/to Instrument Cluster (J285)

Check Measuring Value Blocks (MVB)

Usually Measuring Value Blocks (MVB) 125+ show the current Communication Status

 

01317 - Instrument Cluster (J285): Check DTC Memory 

Possible Causes 

Fault(s) stored in Instrument Cluster (J285)

Possible Solutions 

Check Instrument Cluster (J285) for Fault Codes

Special Notes 

Instrument Cluster (J285) stored a Code which influences other Control Modules Functionality

 

01317 - Instrument Cluster (J285): Implausible Signal 

Special Notes 

When found in Audi A3/S3 (8P): Heating/Air Conditioning, check Instrument Cluster for Fault Codes.

May be stored in Combination with 00003 - Control Module / 005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation in the Instrument Cluster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.12.2017 at 20:23, Al Bundy a scris:

NU e de la calorifer.

Trebuie schimbat senzorul de temperatura de pe partea dreapta, cel superior, nu cel de la picioare.

Dupa cum se vede, acesta indica valoarea maxima pe care o poate arata, 84 grade, semn ca este defect.'

Revin cu update:

Senzorul este cel din dreapta sus in spatele torpedoului care trebuie demontat pt a avea acces la senzor. La o temperatura ambientala de circa 18 grade in masina, acel senzor avea o rezistenta de 1,3 k ohmi circa. Cel nou (pe original ca cica altfel nu se gaseste...) costat 110 lei are o rezistenta de 14,2 k ohmi circa. Deci cel vechi la gunoi.

Acum vine caldura dar nu la aceeasi intensitate ca pe stanga. Banuiesc calorifer infundat... Verificat in vcds daca apar erori si nu sant. Mai banuiesc 1 flaps pt ca am eu inpresia ca nu iese cantitativ aerul la fel  pe toate gurile de ventilatie. Ce valori ar trebui sa fie ca pozitie fiecare flaps? atasez masuratori blocuri masura actuale dupa inlocuire sus numitul senzor.

Address 08: Auto HVAC  (5K0 907 044 BT)

13:32:43
  IDE00973-ENG100004   Outside air temperature-MUX Temperatur 4.0 °C
  IDE00974-ENG100004   Outside air temperature internally calculated-MUX Temperatur 4.0 °C
  IDE00976   Left front vent temperature 57.0 °C
  IDE00977   Right front vent temperature 46.7 °C
  IDE00979-ENG101755   Left footwell vent temperature-MUX Ausblastemperatur 62.7 °C
  IDE00980   Right footwell vent temperature 46.3 °C
  IDE00982-ENG103939   Temperature after evaporator-MUX Temperatur nach Verdampfer 12.3 °C
  IDE00983   Interior temperature 30.0 °C
  IDE00984-ENG100238   Sun intensity left-MUX Insolation 0 W/m˛
  IDE00985-ENG100238   Sun intensity right-MUX Insolation 0 W/m˛
  IDE00987   Blower voltage: specified value 4.3 V
  IDE01054   Defroster flap: actual value 28 
  IDE01055   Defroster flap: specified value 0.0 %
  IDE01056   Defroster flap: stop open 230 
  IDE01057   Defroster flap: stop closed 28 
  IDE01063   Status of recirculation air Fresh air 
  IDE01064   Air quality sensor status Fresh air 
  IDE01066   Convertible top status closed 
  IDE01084   Flap motor for indirect ventilation: specified value 100.0 %
  IDE01085   Flap motor for indirect ventilation: stop open 213 
  IDE01086   Flap motor for indirect ventilation: stop closed 45 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva,am un passat b6 motor 2000 din 2005 azi am constatat ca imi baga caldura numai cand accelerez in rest la relantiu imi vine rece pe toate caile mentionez ca la o scanare cu vcds nu su t erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu e defect V71, motor actionare clapeta recirculare, fapt constatat azi in urma diagnozei. Sper sa nu coste f mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de magazin, servomotor, intre 250 si 300 lei pe Valeo, plus manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva va rog frumos cu un cod pentru V71.Dupa codul 515062 nu il gaseste.V158 la gasit dupa codul 515064.Multumesc anticipat.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cod apare ca V113 e la fel ca V71?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cat a costat caloriferul si dc l-ai schimbat?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caloriferul costa intre 300-400 lei depinde de model. Majoritatea se infunda pe jumatate si nu mai baga caldura pe o parte. Tu ai vreo problema cu acesta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara

am și eu un zgomot ciudat la Climatronic.

imi puteți recomanda un mecanic/electrician bun in județul Tulcea sau in împrejurimi,care mă poate ajuta sa-i dau de cap?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata

Da,este foarte asemanator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa dai reset la toate clapetele. Poate dupa asta nu se mai aude. Daca tot se aude inseamna ca un motoras se misca ca cel de mai sus. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat procedura de mai sus și nu mă ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inlocuite servomotorasele defecte cu unele noi

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/9/2018 at 7:51 PM, IonutVal17 said:

Caloriferul costa intre 300-400 lei depinde de model. Majoritatea se infunda pe jumatate si nu mai baga caldura pe o parte. Tu ai vreo problema cu acesta? 

pe partea dreapta, daca nu baga rece peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In toamana-iarna 2017 am avut si eu probleme, baga caldura doar pe partea stanga la sofer, pe dreapta baga rece. Dupa sfaturile mai multor colegi de aici de pe forum am schimbat caloriferul si timp de cateva luni pana azi, a mers okish, nu a bagat caldura cine stie ce insa era cat de cat cald. Apoi usor, usor, nu a mai bagat caldura. Initial baga caldura pe masura ce acceleram mai tare, antigel se tot pierdea (nu stiu pe unde ca pe jos si pe sus nu era ud), iar azi odata cu temperaturile de sub -10 grade, baga rece peste tot. Nu stiu ce sa-i mai fac si unde sa adresez problema, m-as duce la reprezentanta pt un diagnostic, habar n-am ce sa-i fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spalat instalatia inainte de a schimba caloriferul? Eu zic sa te duci la cei care ti l-au schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate va rog frumos sa ma ajute cineva cu codul pentru V71,am schimbat V158 si acuma as vrea sa schimb si V71,a fost postat acest cod 1k0907511C mai sus dar dupa cod apare ca V113 e la fel ca V71?Am inteles ca ar trebui sa iau motorasul si sa mut bratul de la cel vechi pe cel nou.As vrea tot valeo.Multumesc anticipat.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt aceelasi, schimbi doar parghia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!