Jump to content

Inlocuire motor Golf 4 cu un motor generatie urmatoare


Deadly
 Share

Postare recomandată

@soila, nu stiu de unde ai scos tu consum de 14+ la 2.0 poate la g5, care e si turbo. cel de pe g4 de 116 cai mananca la acelasi stil de mers ca 1.6 in jur de 10-11.

am o colega la servici care are un bettle 2.0, si prin oras ii papa 14l la 100km

iar motorul e puturos rau, aceiasi forta o scoate si micul meu 1.4 16v :)

daca nu ma insel 2.0 este 8v, si am impresia ca a fost abandonat de vag prin 2001, au ramas la 1.6 16v si 1.8t 20v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvan, Un 1.8T ia gandeste'te daca ii cade turbina. cat te costa sa o faci la loc? Te costa mai mult decat face motorul, eu zic ca un 1.6 este perfect(2.0 este cel mai nereusit motor de la vw). Si sa stii ca este diferenta de la 1.4 la 1.6 chiar se simte ( bine eu iam mai facut si un upgrade la motor)Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adikje - eu nu am vb de motoare turbo. intradevar, costuri sunt mult mai mari, dar si satisfactia pe masura.

@soila - si eu am 2 prieteni cu 2.0 pe g4 si pe ultimii 200-300 km au consum 10,4. merg amandoi numai in oras cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca au ei 10.4 prin oras... atata papa un AZD sau AUS si e 1.6 16v, in timp ce 2.0 e 8v

catre initiatorul topicului, vreau sa observi ce cuplu are 1.4 16v, 128Nm la 3300 ture, in timp ce 1.6 16v trebuie turat pana la 4500 sa ajunga la 148Nm :huh:

1.6 16v e bun daca incarci masina cu pasageri si bagaje, te ajuta mai mult decat un 1.4, dar nu cu foarte mult.

1.8T la nici 2000 ture are cuplu mare, deh e cu turbina, la fel au si tdi-urile :)

uite lista motoarelor puse pe golf4:

dscf7524w.jpg

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai convins @soila. :icon_cool: Daca voi face schimbarea, cu siguranta ma voi orienta catre un 1.8T. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catre initiatorul topicului, vreau sa observi ce cuplu are 1.4 16v, 128Nm la 3300 ture, in timp ce 1.6 16v trebuie turat pana la 4500 sa ajunga la 148Nm :icon_cool:

1.6 16v e bun daca incarci masina cu pasageri si bagaje, te ajuta mai mult decat un 1.4, dar nu cu foarte mult.

desi d-abia la 4500 are 148NM dar daca te vei uita pe o diagrama de cuplu/putere o sa observi ca la 3300 cel de 1.6 are mai mult decat 128Nm cat are cel de 1.4. asadar chiar si la ture mici diferenta dintre 1.4 si 1.6 exista atat ca putere (logic) cat si cuplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e perfect logic sa aiba (doar e cilindree mai mare), dar ca sa ajunga la cuplul maxim trebuie turata nebuneste, asta am vrut sa subliniez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvan, Un 1.8T ia gandeste'te daca ii cade turbina. cat te costa sa o faci la loc? Te costa mai mult decat face motorul, eu zic ca un 1.6 este perfect(2.0 este cel mai nereusit motor de la vw). Si sa stii ca este diferenta de la 1.4 la 1.6 chiar se simte ( bine eu iam mai facut si un upgrade la motor)Stima

Sunt aproape sigur ca nu ai condus un 1.8t in mintile lui, ma crezi ca a 2-a zi te uiti pe net sa vezi cat costa? Daca tot bagi un ban, ia-ti ceva turbo !

Eu nu mi-as mai lua motor aspirat decat daca as stii ca pe viitor il voi face turbo , si aici ma refer la motoare peste 2000 si peste 4 cilindrii. In rest, mai bine diesel :)

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costyserbanescu

sfatul meu este sa iti iei un 1.8T deoarece este diferenta mare intre 1.4 ,1.6 si 1.8T . 1.8T-ul are 150 cp un cuplu net superior celor doua motoare si consumul este aproape identic cu cel de la 1.6 16v dat la mers mai tenperat nu sportiv , in plus daca vrei sa ai putere intro depasire sau ceva de genul asta o sa ai cu siguranta chiar daca ai masina plina cu pasageri si gabaje . daca tot dai un ban macar faci ceva calumea . costurile ar fi p undeva pana in 1500 E sigur . bafta si asteptam sa ne spui ce ai hotarat . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

am un g4 1.4 16v AHW si imi consuma ceva ulei si vreau sal schimb, ce cod de motor as putea sa imi pot pune sa pot si sal omologhez!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a vorbit nimeni aici de motorul de 1.8 20v aspirat. Asta cam pe unde se pozitioneaza la cuplu/ consum fata de restul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici tu nu ai vazut tabelul de mai sus cu date tehnice?am avut 1.6 16v BCB,1.8 20v AGN si acum am 2.0 8v AQY.diferentele de consum sunt insesizabile,insa cel mai elastic este 2.0.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Se poate inlocui la un golf 4 (2002) un motor de 1.4 16V/AXP/75cp cu un motor de 1.6 FSI / 85 kW/ 116 cp?
Dar cu un 1.4 TFSI/125cp? Stiu, nici unul din cele doua motoare nu exista pe golf4.
1.6 FSI/116cp se gaseste pe Golf5,Audi A3, Passat,iar 1.4 TFSI pe Audi A3. Dar am un golf 4 foarte bine intretinut si vreau sa-i fac un upgrade.Multumesc!

Modificat de taz21
Foloseste Search inainte de a deschide un topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 fsi este si pe golf 4, nu mai retin puterea.

E o investitie mai buna sa schimbi masina cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 fsi  BAD 110 cp este  pe golf 4

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!