Jump to content

Comutator ESP


netplay
 Share

Postare recomandată

M-am uitat astazi pe sub masina si am vazut ca este rupt cablul de la senzorul de ulei.Poate acesta sa afecteze ESP-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    7

  • rac24

    7

  • netplay

    5

  • F l o r i n

    5

salutare membrilor! :vwrullz: am o nelamurire : comutatorul la mas. mea nu face nimic .are fire la el deci si mas. are ESP ; becul in bord nu se aprinde la punerea contactului . ce sa fie? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apesi pe el, se aprinde martorul in bord ? daca nu, e masluita....sunt acoperiti martorii. Vezi la scanare, ce iti apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspuns.ASR si ABS functioneaza sa fie de la led din bord sau un senzor ceva? asta pana sa fac o scanare la un mec. Comutatorul parca nu lucreaza...

Modificat de rac24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, cand apesi butonul, le aprinde pe bord - cand sunt deconectate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am facut o diagnoza si mi-a iesit senzor g 200 de sub volan stricat (de aici toate relele).ce pot face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De reparat senzorul G200. Se decapsuleaza si se refac lipiturile integratului pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

merci de raspuns Al Bundy. Am sa-l desfac, dar am niste nelamuriri :- 1- sa-l decupez sau sa-l desfac din masticul ala -2-am citit pe forum cum ca martorul din bord daca nu e aprins s-ar putea sa fie acoperit (manarit). ce zici daca rezolv cu g200 se va aprinde led-ul si in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca nu se aprinde ESP atunci desfa ceasurile si vezi ce e cu ledul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de desfacut senzorul,ce zici? PASTE FERICIT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va spun ceva legat de sistemul ESP . am si eu probleme cu el, cand se dezactiveaza cand merge normal... dupa mai multa documentare am aflat k e din cauza cauciucurilor deoarece eu am cxauciucuri de ploaie pe spate si vara pe fata asta face k senzorul sa faca aceste modificari. sper ca va ajuta cu ceva informatia asta

deci mai exact cauciucurile sa fie la fel de uzate si acelasi model, sa aveti grija si cu echilibratul si directia k la drumurile noastre eu ii verific directia de 2-3 ori pe an, odata vara, apoi iarna si dupa iarna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de desfacut senzorul,ce zici? PASTE FERICIT!

Daca ai ceva experienta, baga-te.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu ESP-ul. Se aprinde martorul in bord daca mers putin subturat, sau in curba sub 1600 ture. Se stinge doar dupa ce opresc motorul. Am facut si un log sa zic asa dar nu stiu cat de bun este ca e prima data cand fac. Unde apare variatie de 7 8 7 8 acolo am virat rotile:D

LOG-03-002-xxx-xxx.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroare stocata pe ABS, ai ? daca da, posteaz-o.... sa nu fie de la senzorii buclucasi.. G200/G202.

Cauciucurile/jantele - sunt toate 4 de aceeasi dimensiune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici o eroare. Toate jantele/cauciucurile sunt la fel. Am reglat si directia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Atunci, daca nu s-a umblat recent la vreun senzor de la roata, verifica sa nu ai mizerie la ei. Fa o curatare a lor si vezi dupa aia. Pozitia la volan e in intervalul acceptat, cu rotile drepte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reglat directia de 2 ori si de fiecare data mi-au reglat si volanul. M-am uitat si la senzorii de la roti si sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o eroare pe abs dar nu o inteleg. Precizez ca mi se aprinde esp-ul in bord numai dupa ce merg putin subturat si se stinge doar dupa oprirea motorului.

1 Fault Found:

01314 - Engine Control Module

013 - Check DTC Memory - Intermittent

Din cate am cautat pe google este ceva din modulul de control al motorului. Sa-mi apara ca am electrovalva n239 defecta?

Modificat de 86 BRB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu - sterge si vezi daca dispare.

Poate sa fie de la firele de CAN, sau o eroare stocata aiurea.

Mai apare si la masinile cu cip tuning facut de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o eroare pe abs dar nu o inteleg. Precizez ca mi se aprinde esp-ul in bord numai dupa ce merg putin subturat si se stinge doar dupa oprirea motorului.

1 Fault Found:

01314 - Engine Control Module

013 - Check DTC Memory - Intermittent

Din cate am cautat pe google este ceva din modulul de control al motorului. Sa-mi apara ca am electrovalva n239 defecta?

Eroarea spune sa verifici ce probleme sunt pe motor. ABS nu are nimic, nu cauta aici problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat aici problema ca am inceput discutia acum cateva zile in legatura cu martorul esp aprins pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu o intrebare. Cand apas butonul de ESP mi se aprinde martorul in bord dar butonul efectiv nu se aprinde. Are vreun led inauntru care se poate schimba sau trebuie schimbat tot butonul?

Modificat de Antrax93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul nu se aprinde la actionare. cand pui pozitile atunci lumineaza ca de altfel toate butoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!