Jump to content

Apa in masina


jmf
 Share

Postare recomandată

Azi am observat ca sub presurile din fata si spate dreapta este apa destul de multa. Pe partea soferului nimic. Scaunele si bancheta perfect uscate, pe la trapa nu pare sa curga (testul sticlei), asa ca habar n-am pe unde ar putea veni. Aveti voi vreo idee?

E posibil sa intre apa pe la ventilatorul de aerisire? M-am uitat sub capota si am vazut ca partea cu ventilatorul e acoperita cu un fel de masca de plastic, dar foarte subtire, care merge transversal pana pe partea soferului, dar acolo se opreste. Ei bine, la mine masca e rupta, cam in zona ventilatorului, si, uitandu-ma sub ea, parea cam umeda zona. Dar totusi, ma gandesc ca daca ar intra apa pe acolo s-ar fi ars motorul ventilatorului sau ceva. Sau nu? E posibil?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul era sa patesc asa ceva din cauza chederelor mari (acelea de pe capota). ele au spre partea de interior a usilor chedere care etanseaza inchiderea acestora. la mine portiuni din acel cheder sunt mancate, si pe acolo ar putea, zic eu, sa intre apa, desi nu am vazut in masina. dupa vopsit voi inlocui si acele chedere mari, doar sa gasesc unele noi la pret acceptabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai trapa mai mult ca sigur pe acolo iti intra apa. vezi ca sunt niste scocuri (gauri) in rama trapei, pui compresorul(pompa) pe gaurile alea si sufli pana le desfunzi. si in fata la capota ai astfel de scurgeri, sufla-le s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg cum e cu trapa. Daca pun cu sticla apa nu vad sa curga. Curge pe undeva "prin" caroserie si ajunge direct pe podea? Fiindca scaunele nu-s ude...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-ai prins;) deschide trapa si uite-te atent in interiorul ei, vei observa niste gauri in partea din fata a ramei care la tine sunt infundate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa zic, ca in urma ploilor abundente din caras-severin, azi cand m-am dus la masinutza sa vad cum au reparat-o baietii (ca saraca a fost busita), am ramas masca, cand am vazut ca in portbagaj era balta de apa... pe presuri in fatza la fel, in ambele parti ... :emthdown: , au mai fost ploi dar nu s-a intamplat nimic ... probabil ca folia de sub fatza de la usi e batrana si ar trebui schimbata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa... eu n-am folia respectiva :emthdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i neaparat de la folia din usi.

daca ai trapa din fabrica, verifica furtunele prin care circula apa, cum s-a spus mai devreme - ar putea fi infundate. ele mi se pare ca ajung fiecare pe stalpii din fata, respectiv spate. sper sa te ajute la ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti infundate scurgerile de sub capota. Jmf vezi ca la capetele acelei masti de plastic de sub capota sint 2 gauri care asigura scurgerea apei sub aripi. Avind plasticul rupt si scurgerile infundate apa se aduna sub acel plastic si se scurge in masina fara sa ude nimic altceva decit presurile.

Am avut si eu exact aceeasi problema si pina am gasit scurgerile astea infundate (si eu am plasticul ala de sub capota rupt) m-am plictisit scotind apa din masina. De atunci curat scurgerile in mod curent si nu mai am probleme.

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreim: m-am uitat la scurgeri si chiar sub capota nu sunt infundate. Ma gandesc ca ar putea fi infundate pe parcurs, dar nu stiu cum as putea sa-mi dau seama. Voi incerca azi sa bag ceva sarma prin ele sa vad...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat la trapa, dar n-am gasit gaurile de scurgere? Posibil sa fie o neintelegere, fiindca eu am trapa care se deschide vertical, nu orizontal si, din cate stiu, e izolata jur imprejur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit acelasi lucru la golful pe care l-am avut: masca de plastic ce acopera motorasul de stergator si filtrul de polen era crapata. Nivelul la care este capacul filtrului de polen este destul de mic peste caroserie(este in dreapta cum stai la volan) si apa in loc sa fie dirijata de plasticul-masca se duce direct pe filtru; mai contribuie un pic (sau chiar mai mult) frunzele si noroiul acumulate pe acolo, scurgerile laterale eventual infundate si apa trece peste filtru sau chiar prin garnitura lui daca e imbatranita si apoi prin ventilatorul aerotermei. Verifica toate astea poate te ajuta.

Bafta!

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat la trapa, dar n-am gasit gaurile de scurgere? Posibil sa fie o neintelegere, fiindca eu am trapa care se deschide vertical, nu orizontal si, din cate stiu, e izolata jur imprejur.

ok, am inteles. tu ai trapa aplicata, nu de fabrica. daca era trapa din fabrica, atunci se aplica ce am spus noi cu furtunele de scurgere etc. daca este aplicata, si nu originala, din fabrica, e alta treaba si n-ar trebui sa fie probleme care nu s-ar observa imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am observat ca sub presurile din fata si spate dreapta este apa destul de multa. Pe partea soferului nimic. Scaunele si bancheta perfect uscate, pe la trapa nu pare sa curga (testul sticlei), asa ca habar n-am pe unde ar putea veni. Aveti voi vreo idee?

E posibil sa intre apa pe la ventilatorul de aerisire? M-am uitat sub capota si am vazut ca partea cu ventilatorul e acoperita cu un fel de masca de plastic, dar foarte subtire, care merge transversal pana pe partea soferului, dar acolo se opreste. Ei bine, la mine masca e rupta, cam in zona ventilatorului, si, uitandu-ma sub ea, parea cam umeda zona. Dar totusi, ma gandesc ca daca ar intra apa pe acolo s-ar fi ars motorul ventilatorului sau ceva. Sau nu? E posibil?

Mersi

NU ! Nu intra pe acolo ! Intra pe la usi si anume pe la geamuri, dupa care se scurge pe interiorul usii in interior. Trebuie sa punem niste folie pe interior si scapi !

Mihaigtd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreim: m-am uitat la scurgeri si chiar sub capota nu sunt infundate. Ma gandesc ca ar putea fi infundate pe parcurs, dar nu stiu cum as putea sa-mi dau seama. Voi incerca azi sa bag ceva sarma prin ele sa vad...

Eu am verificat cu furtun cu apa pus acolo si am vazut ca nu se scurge. Pune apa multa si cu sirma si vezi ce se intimpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai fost discutia asta. Apa intra pe la chederele de la geamuri si se prelinge pe tabla interioara a usilor direct in masina. Trebuie instalate foliile protectoare ale usilor....ar trebui doua la fiecare usa.

Una care sa dea apa inauntru, si una peste...care tine loc de bariera de vapori.

Un exemplu:

Folie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi cand ploua, sau baga tu apa pe la geamuri, si vezi daca se uda partea inferioara a tapitatiei de pe usi.... daca curge pe la usi trebuie sa se ude si tapitaria pe acolo pe jos....am patit si eu, aveam folia aia de pe usi crapata intr-un loc, si intra pe acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .Si eu ma patit-o.DAca nu am incercat toate variantele posibile sa vad pe unde intra.La un moment dat mi-am dat seama ca si dupa ce statuse ploaia (dar inca erau balti)si eu stransesem apa din masina iar mi se umplea masina cu apa.Aveam o mica gaura in podea exact sub prag si toata apa de la roata mi-o arunca inuntru.Verifica si varianta asta ca e posibil de la cric sa ai si tu vreo gaura avand in vedere ca masinile noastre nu sunt chiar tinere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au am usile fata cu triunghiuri

am mers o vreme fara fetzele interioare de la usi, si in timp de ploaie si am observat ca apa intra pe la cheder in dreptul oglinzilor unde e inrterupt aprox 1 cm.

apa care intra in usa, ajungea pe fundul usii dupa care se scurgea afara din usa, pe prag afara din masina

dar, cu fata de usa montata, apa nu mai ajunge pe fundul usii cu se prelinge pe interiorul fetei de usa in dreptul buzunarului (care e bagat inauntru un pic).

efect: apa mi-a deteriorat partea de jos a fetelor usilor din fata. cu alte cuvinte cartonul impregnat este acum umflat ca si paginile unei carti. Nu se mai potrivesc clemele de plastic de jos

pana sa le schimb am aplicat o folie de musama pe interiorul fetei de usa, in dreptul oglinzii la nivelul buzunarului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sugestii.

Deocamdata am lipit cu prenandez (vreo cateva straturi) tavita de plastic de sub capota, apa merge acum spre scurgere.

Urmeaza sa pun foliile in usi (momentan n-am). Am verificat tapiteria panourilor usilor si nu e uda jos, dar cine stie, poate s-a uscat...

Astazi ma uit si sub masina.

Revin daca gasesc vinovatul. Inca o data multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am gasit problema. Asa cum ati sugerat mai multi dintre voi, curgea pe la usa, din cauza ca nu aveam folia protectoare. M-am prins destul de greu fiindca panoul de la usa nu era prins in partea de jos in cleme si deci nu se umezea :D. Am lipit folie, sper sa tina. Ca idee, ce fel de folie trebuie lipita acolo si cu ce? Eu am pus ceva sac si am lipit cu prenandez, dar s-a "strans" putin sacul de plastic cred ca din cauza prenandezului, mi-e un pic frica sa nu mai curga.

Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus doua randuri de folie. Prima folie am decupat-o dupa forma usii, am lipit-o cu Bizon (Silicon adeziv pentru orice tip de material care nu corodeaza folia si asigura o protectie foarte buna)...si partea de jos am bagat-o in usa (usa este decupata si jos are ca un buzunar in care am bagat folia, ca apa sa se scurga acolo).

Dupa ce a trecut o zi pentru uscarea adezivului, am aplicat a doua folie, decupata si ea dupa forma usii...peste prima....dar etansata pe toata suprafata usii. A doua folie este "bariera de vapori", adik nu lasa umezeala sa intre in masina si protejeaza tapiteria usilor de mucegai si alte alea. Plus ca etanseaza si fonic.

De cand am facut operatiunea asta nu mai am nici o problema si sunetul de afara este atenuat.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu chestia cu sunetul :unsure:

N-am prea inteles cum ai bagat-o in partea de jos inauntru, fiindca la mine pe la mijlocul usii, vertical, vine tabla :blink:, deci ar fi trebuit cumva sa pun doua folii, in loc de una, daca as fi vrut s-o prind pe dinauntru jos. Din cate am vazut eu, ideea e sa fie prinsa folia jos pe partea dinspre interiorul masinii (adica exteriorul usii), chiar sub niste gauri care ar trebui sa lase sa treaca apa condusa de folie spre interiorul usii, pentru a ajunge la gaurile de scurgere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi intra apa in mashina in spate. si eu m-am gandit ca de la rotzi se agita apa pe sub mashina si intra prin podea pe undeva. nu e asta. am spalat mashina cu furtunul si a intrat apa. cred ca am gasit pe unde dar pana nu dau jos din ea nu pot fi sigur. am gasit la portierele din spate, partea din interior a chederului uda undeva prin dreptul incuietoriilor si apoi apa care se scurgea pe interior la praguri exact prin marginea banchetei... pana in adanciturile din podea. daca nu se cupleaza bine chederul cu portiera ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tedybear: si eu am patit asa, intra mai pe jos un pic, da tot din cauza chederului...eu am tras cu un patent de cantul pe care sta chederul spre exteriorul masini. chiar numai un pic, cam pe toata portiunea de jos. si n-a mai intreat apa... :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!