Jump to content

Montaj presulete / aparatori noroi


horgarban
 Share

Postare recomandată

Aparatorile de noroi sunt binevenite la orice masina. Eu am mers cu Fabia 2 ani fara aparatori si stratul de protectie de sub praguri a sarit in locul unde arunca cauciucurile apa si mizeria. Am fost la un tinichigiu care lucreaza la Tess in Brasov si a rezolvat problema. Am montat aparatori de noroi (70 RON la Delcar BV) si l-am rugat sa nu faca economie la materiale. Am vazut acelasi lucru la Octavia. Iarna efectul este amplificat de pietrele aruncate de cauciucurile de sezon, acestea avand santuri mai adanci. Verificati pragurile periodic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Acum 2 zile mi-am luat aparatori de noroi pt Fabia mea.

Salut

Azi mi-am luat aparatoare noroi fata si mi le-am montat singur mai putin clemele din partea superioara. Am vazut si pe www.skodafabia.info poze, dar nu reusesc sa prind clemele. Am avut degetele inghetate ca mai intai am spalat locul respectiv si nu am vrut sa fortez prea tare... Vreo sugestie in privita indemanarii... Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit. simplu: se introduce mai intati clema si apoi se infige in ea bucatica de plastic ce o acopera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am cumparat de curand un set de aparatori de noroi de fabia facute de o firma din cehia. Nu sunt originale dar pretul a fost bun: 29 de lei. Instructiunile sunt in ceha. Setul contine si doua cleme si sase suruburi. Are cineva idee la ce folosesc acele suruburi din moment ce se pot folosi cele din oala rotii ale masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benjamin15 de unde le-ai cumparat ? Ca mar interesa si pe mine :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O firma care se respecta, de obicei da si suruburile de prindere (ca si in cazul pivotilor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, le-am montat. Vin foarte bine si imi place ca acopera caroseria si in lateral. Am folosit cele doua suruburi ale masinii si unul din cele livrate care se insurubeaza fortat in plasticul din interiorul oalei rotii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, le-am montat. Vin foarte bine si imi place ca acopera caroseria si in lateral. Am folosit cele doua suruburi ale masinii si unul din cele livrate care se insurubeaza fortat in plasticul din interiorul oalei rotii.

Eventual niste poze ar fi foarte utile. Eu am aparatori originale dar poate mai vrea cineva sa-si monteze si sa vada ce si cum......parepea mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Astazi mi-am montat si eu aparatoare noroi fata/spate pt. ca am pragurile in fata si spoilerul spate numai puncte negre de la smoala de pe soselele noastre. Plus ca pe vreme urata sarea multa mizerie pana pe usile fata. :evil: Sper sa aiba efect montarea lor. Pretul a ajuns pe la aprox. 80 ron + montaj cam 30 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va avea efect, cel putin nu vor mai ramane dare de noroi pe usi si fusta spate, plus urme de criblura etc

insa stropirea portierelor si a hayonul din cauza sprayului fin de jeg ridicat de pe carosabilul ud va ramane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!