Jump to content

Montaj presulete / aparatori noroi


horgarban
 Share

Postare recomandată

Acum 2 zile mi-am luat aparatori de noroi pt Fabia mea.

Pret total: 120 RON.

Montajul este cat se poate de simplu.

Cap surubelnita Torx 2.5 mm, cheie tubulara 6 mm (sau una care sa se portiveasca cu bitul Torx). La mine a mers de 6 mm.

Montaj spate: Se desfac cele 3 suruburi ce fixeaza aparatoarea de noroi din "oala" rotii si cel de sub bara.

Se curata bine de noroi si praf bara, se fizeaza aparatoarea si se insurubeaza la loc cele 4 suruburi.

Montaj fata : Se desfac cele 3 suruburi din partea inferioara, se monteaza presuletul, iar pentru partea superioara, mi-au fost livrate 2 cleme (cate 1 clema pentru fiecare presulet).

Asta e tot.

Daca vrea cineva il ajut cu placere, dar nu e mare branza. Toata distractia a durat ca 30 min la mine.

Pozele sunt asa: Spate, fata, clema fata, look spate, look fata

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Util.

De unde ai luat aparatorile/presuletele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2 zile de ploaie si strazi ....apoase si jegoase de Bucuresti, vreau sa va spun ca sunt chiar multumit de presuletze, iar masina mea nu mai e asa de murdara pe laterale (in special usile din fata si bara spate). Chiar isi fac "treaba" pentru care au fost proiectate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se impaca cu parcarea cu spatele la bordura? Mie imi fac probleme, in sensul ca fiind rigide se desprind. Pe de alta parte, la hayon tot ajunge murdaria ... :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot e topicu cu apratori de noroi, cu luneta spate stie ceva ce e de facut, ca de cate ori ploua, in 10 secunde dupa ce-am sters-o , e iara plina de stropi de noroi, arunca masina si cumva din cauza curentului tot jegul vine drept pe luneta. Ajuta la ceva ? sau poate ar trebui un eleron pe haion la baza lunetei sa deflecte curentul de aer? Any ideas? Greucene, si la polo e aceeasi problerma cu aerodinamica jegului?

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fics aceeasi problema :Driver: .

Am dat banii pe aparatorile de noroi fara a spera la minuni ci doar la o imbunatatire a situatiei, insa aceasta ori nu s-a produs, ori e foarte greu sesizabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Nu cred ca exista nici o metoda pentru evitarea murdaririi geamului spate la nici o masina. Ganditi-va la faptul ca, atunci cand masina inainteaza, dizloca un volum de aer care "revine" la locul lui prin invaluire asa ca in partea din spate a oricarei masini se aduna curentii de aer impreuna cu praful ridicat de anvelope sau chiar de la masinile din fata. N-ai ce sa faci!

Cristi_S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Presuletele sunt foarte bune ca sa nu murdaresti masina din spatele tau. (mai exact parbrizul ei) D-aia sunt obligatorii in Ungaria de exemplu. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu nu pot iesi din tara cu masina fara a avea presulete?

Modificat de JaMaL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ca ai pus pe fata aparatori de noroi sa ne spui si cat te vor tine. Pe spate e ok dar pe fata am mari dubii. Cand cobori o bordura si fata e in jos si spatele sus atunci iti iei adio de la ele... :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godoroja, vecine,

Le poti vedea pe ale mele. Le am de patru ani pe cel din fata si nu au nici o problema, nu le-am atins niciodata. Avntajul este ca nu se mai stropeste/zgarie aripa su usile din fata de la praf, nisip, apa murdara, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa fie extrem de atent sa nu le atingi. Am sa ma uit la ale tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e adevarat, nu le-am acordat nici o atentie deosebita.

Poate si pentrui ca eu am pack drumuri grele si masina este mai inaltata decat normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

As vrea sa-i intreb pe cei care au mai facut asta daca procedura de montare e aceeasi (sau apropiata) pentru Octavia II.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam aceeasi poveste si la Octi 2. Sunt usor de montat.

Godo .. pana acum le-am atins de cateva ori, dar ele sunt moi, de cauciuc. Nu le-am pierdut si nici nu s-au desprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neaparat tre sa-mi pun si eu pe fata la ambele masini. Nasol e la octavia ca e fff joasa si n-am pack de drumuri grele....Aia va atinge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca sunt usor de montat, o sa incerc eu. Mi se pare deplasat din partea dealerului sa ceara un pret egal cu cel al aparatorilor pentru montaj, si nu inteleg de ce fac asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le am montate de un an si ceva pe fata si inca nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea totusi sa-mi spuna cineva avantajul real al aparatorilor de noroi fata/spate care sa compenseze aspectul nu tocmai fizionomic rezultat ? Am prieteni care au montate , dar nu prea vad sa faca fata aparatorile ... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod sigur ai mers in saptele a doua masini, acceasi marca, acelasi model, pe ploaie, din care una sa aiba presuri si una nu. Nu ai observat nici o diferenta pe parbrizul tau? Iti garantez ca exista. Avantaj pentru colegul de trafic din spatele tau.

Uitat-te cu atentie la doua masini identice, una cu presuri si una fara. Iti garantez ca la cea cu presuri nu vei regasi zgarieturile in diagonala pe usa fata sau aripa spate datorate firelor de nisip aruncate de catre roata sau sa zicem de picaturile de smoala de dupa un drum pe un asfalt proaspat turnat.

Este drept ca masina se murdareste la fel de la apa de pe drum, dar particulele grele de genul celor enumerate mai sus nu mai ajung pe aripa sau usa.

In plus, eu avand si pachetul de drumuri grele din fabrica, aceste presuri ii mai "taie' din enzatia de masina inalta. Precizez ca eu am avut presurile din spate din fabrica si le-am adaugat doar pe cele fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-ti pasa de cel din spatele tau,atunci e bine sa-le montezi,daca nu....nu este nici o problema.

Eu am avut montate din fabrica pentru ca le-am vrut optional,si ulterior le-am dat jos si le-am vandut pentru ca nu dadeau bine la anvelope cu profil mai lat.Pana la urma este chestie de gust....Daca mergi la spalatorie frecvent,masina ta nu va avea de suferit chiar daca nu are presuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tine de respectul fata de ceilalti participanti la trafic. Ar trebui obligatoriu sa fie toate echipate cu asa ceva. Dar la noi cum suntem o tara .........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita presurilr de noroi montate pe fata nu mai am portierele stropite cu bitum, smoala de pe asfalt, in special vara. Inainte dupa un drum mai lung pe caldura aveam punctisoare mici megre pe portiere. Acum nu mai sunt. Presurile sunt foarte moi, chiar daca se vor lovi de bordura cand parchezi nu se intampla nimic cu ele nici macar iarna deoarece nu devin casante la frig. Procedura de montare este aprox aceeasi ca pe Fabia, doar ca mai trebuie date 2 gauri de 6 mm in plasticul de sub aripa, locul ptr gauri este marcat pe plastic, in ele se introduc 2 nituri tot din plastic care vin livrate in setul de presulete.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!