Jump to content

Nu baga caldura in masina


albert
 Share

Postare recomandată

Fa cum zice Muale si e ok. Dar nu cu presiune mica. Nu crapa ca are pe unde iesi apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut cum ati spus mai sus și acum baga căldură mult mai bine.Din calorifer a ieșit numai bucăți negre de mizerie.

Va mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut.am si eu o problema la vw passat al meu.am caloriferu nou(apr 6 luni)si toata vara mia mers clima la rece perfect.acum ca este frig nu imi baga caldura deloc.furtunele care intra in masina sunt fierbinti aman2.nu stiu care este problema ai ce ar trebui sa fac.nu am nici o siguranta arsa.va rog ajutatima ca inghet iarna asta.

P.s:am schimbat si termostatu si nimic tot rece da

Modificat de C o s m i n
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Antigelul e curat?

Scoate furtunele din calorifer si baga un furtun de la robinet sa vezi daca trece apa.

Daca da, ai o problema cu clapeta principala din bord.

Ai climatronic sau clima simpla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut cu respect! Am un Passat variant 2001 131 cp AWX , si am urmatoarea problema. Am constatat ca in momentele cand accelerez masina baga aer rece.Mentionez ca acul care indica temperatura nu ramane constant la 90, de multe ori scade foarte mult spre minim sau se situeaza intre minim si 90 de cele mai multe ori, decat in turatii mari ramane in 90.Precizez ca masina e dotata cu Ac.

M-ar ajuta cateva sugestii care m-ar ajuta sa lamuresc problema.Va multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut știe cineva dacă golesc toată instalația toată de antigel cam cât ar trebui sa completez înapoi .asta o fac pentru ca nu am caldura si am pus un curățător de radiator care sper sa fac ceva ,ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie si in topicul asta, si in altele. 6 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut băieți va mai amintiți ca am zis ca numi merge caldura am încercat sa fac flush la radiator nimic mi-am luat inima in dinti si am început sa dau bordul jos știe cineva trebuie dat si volanul de tot ca am scos airbagul din el si mai rămâne să-l desfac trebuie sa fac vreun semn ceva ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Atentie la senzor, sa il pui inapoi in pozitia in care a fost.

Si da, trebuie si volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut o întrebare ca sa iese bordu trebuie desfăcute si țevile de la aer condiționat ? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca nu citesti? 

Pozele s-au cam pierdut, dar textul exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

image.jpeg

 

image.jpeg

Deocamdată atâtea pot sa pun revin cu mai multe guys scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am ajuns azi la radiator si l-am schimbat era plin de rugina si pământ mai avea doar 2spirale neinfundate in rest era praf m-am apucat sa pun la loc totul revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! 

Acum is convins ca o sa ai grija de antigelul din instalatie la orice masina vei avea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am terminat de asamblat bordul la loc si succes am caldura de nu poți sa stai  ,oricum sincer sa fiu nu am avut un gram de experiența dar cu nervi de oțel m-am descurcat va mulțumesc mult pentru sfaturile date :)

Si dacă pot sa va ajut cu ceva nu ezitați sa m-a întrebați 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut....am o problema cu caldura in masina,un passat b6,climatic ,nu climatronic,dupa ce am citit pe forum,am observat ca butonul de schimbat temperatura, la trecerea prin dreptul fiecarei cifre se aude un pasait,la 18 si 20 de grade iar cand ajunge in dreptul ultimei cifre 26 ,nu se mai aude nimic ,este normal sau am probleme la schimbatorul de temperatura iar asta sa fie cauza de baga aer caldut si nu baga caldura suficienta in masina?....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o diagnoza, vezi cum lucreaza motorasele. daca totul este in regula atunci trebuie sa vezi caloriferul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.Am si eu o problema cu caldura la un VW Passat Variant 1.9tdi AJM.am verificat furtunele care intra in calorifer si am vazut ca nu ajunge antigel la nici unul din ele.exista cumva pe traseul de la antigel o clapeta care da drumul la antigel spre calorifer? caloriferul l-am verificat si nu este infundat.lipsa de antigel la intrare in calorifer poate fi cauzata si de pompa de apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact!

O vad cam singura posibilitate. Clapete/valve nu exista. E circuit simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara ,am si eu o problema cu caldura la un vw passat model 2003,climatronic.Am verificat tot ce s-a putut,sau mai bine zis ce am stiut,temperatura apa 90 grade,am verificat servomotorul de la clapeta de temperatura functioneaza(am dat jos cutia de acte si motorasul functioneaza stg,dr  maxim,clapeta se aude cand inchide daca miscam tija dupa ce am demontat motorasul),am spalat radiatorul chiar daca turul si returul erau la aceeasi temperatura si apa a fost lacrima ,folosesc numai antigel pur fara apa,climatronicul fara erori,sau daca apar nu sant permanente .Toate acestea fara nici un rezultat caldura setata pe HI se simte doar o umbra de caldura.In meniul de diagnoza al climatronicului la pozitia 25 sau 26 nu mai stiu exact dar care arata setarea clapeta caldura este 40  si rece 210 si am inteles din topic-uri ca ar trebui sa fie 0 si 255.Orice sfat care ma poate ajuta inainte de*defrisarea* bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca pompa de apa e sanatoasa?

Daca ea e ok si apa trece prin calorifer, doar clapeta din bord poate fi. Daca bine retin, ajungi la actuator prin stanga, dupa demontarea plasticului de la picioare. Muti clapeta cu mana si vezi ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi ,o sa verific si asta dupa rev si revin cu o postare.Da,apa trece turul si returul de la calorifer sant fierbinti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!