Jump to content

VW Golf 5 2.0 TDI Sportline


bgd_b92

Postare recomandată

Ieri am vandut leonul ( din dorinta de a achizitiona o masina mai puternica ) si am cumparat acest golf 5 azi ; initial eram setat pe passat B6, insa cum piata e plina de toroape, speram la o masina cat de cat corecta si cu mai putin de 3-400.000 km. Se pare ca astrele mi s-au aliniat si am gasit aici pe acest golf, de la colegul RUF, pe care l-a vandut pt ca isi achizitionase un golf 7 nou ; se pare ca a avut grija de masina f bine, proprietar de 12 ani, 128.000 km reali ( i-am si verificat ) ; masina merge impecabil..motor ( injectoare in parametrii, turbina noua - schimbata anul trecut cu una noua OEM / nu reconditionata ), frane noi fata + spate, bucsaraie in stare foarte buna ( probabil amortizoarele le voi schimba pe viitor ), interior intretinit ( exceptand unele plastice pe care le voi schimba )..cum si pretul a fost unul f bun, am lasat deoparte gandurile pt passat, avand in vedere ca f rar gasesti un diesel cu asa putini km si intretinut.

Acum dupa poveste, incep prezentarea 

Golf 5 2.0 TDI BKD 140 cp 6trepte ( resoftat la TCM turbo / ~ 165-170 cp ) / 12.2005 / Sportline / 128.000 km
- dublu clima, oglinzi electrice incalzite, 10boxe, airbaguri, ASR ( parca , sau TCS, nu mai retin exact), jante aliaj 16, torpedo + cotiera refrigerate, nimic deosebit pe langa echiparea sportline, exceptand organizatorul de portbagaj care pare foarte util.
Am cauciucuri bune de vara Michelin pilot exalto ps2, si de iarna sunt noi ( au 2000 km ), Continental T860.

Saptamana viitoare sunt in concediu asa ca sper sa rezolv repede ce mi-am propus :
- schimbat kit distributie complet, ulei + filtre, furtun epurator, antigel, lichid frana + aerisit amreiaj, ulei cutie ; cam astea ar fi pe tehnic.

Estetic, as vrea sa ii pun alt RCD cu AUX / usb / bluetooth, sa ii schimb setul complet de butoane ( comutator faruri+ geamuri ), pedalier aluminiu, husa schimbator, montat incalzire in scaune, folii spate, si probabil jantele astea vor ramane set complet pt iarna si iau altele in primavara, tot pe 16.

Ca si impresii, o masina f ok, suspensia este confortabila si ferma fiind echipare sportline, motorul neasteptat de silentios, nu tremura la plecarea de pe loc, nici daca rulez cu 1300-1500 rpm, nu are greierasi sau orice altceva.

Astazi am reusit doar sa o fac curatica ( spalat personal interior + exterior si curatat tapiteria ).

IMAG6539.jpgIMAG6540.jpgIMAG6541.jpgIMAG6542.jpgIMAG6543.jpgIMAG6544.jpg

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie!

Designul atemporal al celor de la VW face ca masina asta sa arate bine si dupa 12 ani. 

Volanul parca ar merita un upgrade cu ceva comenzi pe el.

Cum e masina fata de Leon?

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Mersi !

Fata de leon este mai " urata " din exterior si mai frumoasa in interior :))) ca si suspensie este la fel, poate umpic mai confortabila asta, dar nu sesizabil ; cred ca este mai bine antifonata dar din  nou nu e relevant pt ca leonul era benzinar, deci era f silentios..scaunele sunt o idee mai placute, pozitia la volan putin mai jos sau pe acolo, directia mai greoaie ( am inteles ca se poate seta asta cu vag com ) ; ambele masini sunt f bine inchegate, niciuna nu era troaca asa ca diferentele sunt mici..exceptand motorul, normal ; ambele impart aceeasi platforma, deci as putea spune ca diferenta tine de gusturi si motorizari. 

 

P.s : pe leon aveam pilot automat, caruia ii simt lipsa ( dar ii pun saptamana asta si golfului ) si bixenon. Pe golf am climatronic, asta e cel mai important pt mine, restul le voi pune cat de curand.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

Sa-l stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara evenimente.

Daca montezi pilot, merita si un volan cu comenzi, asa cum a spus si @Iulian M.

Vezi cum stai cu calculatorul de coloana, daca suporta comenzi si pilot.

Spor.

Link către comentariu

Mersi la fel mihai ; hmm, maine tocmai vroiam sa ma duc sa iau o maneta cu pilot, dar nu stiu nimic despre calculatorul de coloana ; ma poti ajuta ci mai multe info te rog?

Link către comentariu

Fa un scan si vezi ce calculator ai. Intra pe rosstech si gasesti un tabel cu ce stie sa faca fiecare calculator.

Spor.

Link către comentariu

Ibiza cupra ai dat-o ca faceai drumuri scurte de 2-3 km...leonu 1.6 l-ai dat ca nu tragea. Ai luat dupa tot tdi. Care e spiru ca nu inteleg? 

Link către comentariu

Mersi Marius!

Mihai, am vorbit deja cu Al bundy si ma duc joi la el sa imi monteze pilot.

Vzl, cupra era si rigida si mica, vroiam ceva mai spatios si confortabil ; nu prea reuseam sa o vand cu un pret corect asa ca am acceptat schimbul cu leonul, care a fost o masina foarte ok, chiar mi-a placut aproape tot la ea ( confort / spatiu / tinuta de drum ), mai putin motorul, cu care nu m-am putut obisnui ; masina nu a avut nici cea mai mica problema cand am vandut-o, a fost verificata de cumparator. 

Am vandut-o cash ; cautam passat B6 sau tot leon, dar TDI pt putere. Avand in vedere ca golful e pe platforma de leon, m-a atras aceasta masina pt ca este una corecta si are tot ce vroiam ( confort, motor decent, resoftata la ~ 160cp, dublu clima, interior sport, restul dotarilor le voi pune eu ).

Pana la ora asta am reusit sa ii schimb playerul cu rcn 210, husa schimbator cu rama cromata, am dat comanda pt setul complet de butoane cromate si bloc lumini ( vin peste 2 sapt), am cumparat un set de covorase tip tavita antiaderente dedicate, iar acum se monteaza pe spate folii Llumar AT15S. Maine sper sa o las la mecanic pt schimb complet de consumabile.

Mersi saibot ! 

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie! E o masina care iti pune un zambet pe buze, daca este intretinuta corect.

Buna alegere cu rcn-ul, il am si eu si la raport calitate/pret nu cred ca gasesti ceva mai bun.

Volan cu comenzi nu mai are rost sa pui daca ai luat rcn, dar poti sa il reimbraci in piele, pentru ca cea veche este cam obosita.

In rest, iti recomand sa ii pui motorina maxxmotion de la omv si un ulei bun 5w30 si have fun! :Driver:

Link către comentariu

Mersi ! Asta voi face pe viitor, il voi imbraca ; da, chiar ca e foarte ok, a fost 260 lei nou, 300 cu montaj ; mi se pare un pret destul de modic ; carburant am folosit si voi folosi mereu de la petrom ; avand in vedere ca sunt PD-uri, nu voi pune cea extra pt ca nu are niciun rost :) ulei bun, clar ! multi km fara probleme si tie !

Link către comentariu

Astazi am programare pt consumabile ( ulei 5w40 liqui moly, filtre mann, ulei cutie OEM vw, kit distributie complet contitech si pompa apa hepu, antigel ; am schimbat si lichidul de frana si am aerisit ambreiajul, la fel si pompa de ambreiaj, dar degeaba ; va trebui sa schimb kitul complet cu volant si sa vopsesc 2 elemnte, dar mai astept oleaca ; apoi la primavara ii voi face si detailing exterior cum am facut leonului si voi reconditiona jantele la SRZ. 

toata dimineata mi-am petrecut-o curatand tapiteria..care era putin horror, dar dupa multa munca a iesit cum trebuie ; la fel si exteriorul, l-am spalat cu produsele mele si am aplicat quick detailerul. Maine montez si pilot automat la Al Bundy si cam aia a fost cu modificarile majore.

 

Inainte

IMAG6581.jpg IMAG6583.jpg IMAG6584.jpg IMAG6585.jpg IMAG6586.jpg 

 

Dupa

 

IMAG6591.jpg IMAG6598.jpg IMAG6599.jpg IMAG6600.jpg IMAG6601.jpg IMAG6602.jpg IMAG6603.jpg IMAG6605.jpg IMAG6606.jpg IMAG6607.jpg 

Link către comentariu

Gata, am luat masina ; altceva acum, ambreiajul nu mai face nicio figura, cutia schimba mai ok, se comporta impecabil.

Un mic rezumat cu ce am schimbat tehnic la ea saptamana asta.

Ulei 5w40 Liquy moly high tec ( 5l ) + filtre Mann

Lichid frana ( schimbat + aerisit )

Ulei cutie OEM VW

Furtune combusitibil ( erau crapate )

Kit complet distrubutie ( contitech ) + pompa de apa Hepu + antigel Hepu + nu stiu ce surub schimbat care ar fi problematic la 2.0

Kit complet ambreiaj + volant LUK

Pompa ambreiaj

Ca si costuri, au fost destul de rezonabile zic eu : ulei+filtre+lichid frana +kit distributie+pompa apa+ulei cutie= 1300 lei + 550 manopera

Kit ambreiaj+volant=1530 lei + 450 manopera

Pompa ambreiaj= 200 lei + 100 manopera

Si restul acaretelor ( un spray, furunele si surubul  ~ 100 lei ).

Am comandat tot azi setul de butoane + comutator lumini cromate, maneta pilot automat, protectii metalice pt inchizatorile usilor din interior, set pedale de aluminiu + footrest si o nuca schimbator completa din piele de Audi A3 S-line ( sper sa se potriveasca perfecr ) ; din pacate timpul de livrare o sa fie putin cam mare.

Am cumparat si un vcds cu un prieten si am activat usa style, am pus si becuri portocalii pe pozitii ca sa fie in ton cu semnalele si voi incerca sa activez si cornering pe proiectoare daca suporta centrala. Cam asa a decurs saptamana mea de concediu :))) ma bucur insa ca am rezolvat si ca masina va fi asa cum as dori.

IMAG6620.jpg

Link către comentariu

Salut,

Pentru RCN 210 a trebuit update de CAN sau e plug and play ? Sau cabluri catre unitatea de climatronic, chestii de genul ?

Intreb ca si am un golf similar (an, motor, echipare)

Nu merge cornering din pacate.

PS: Ai schimbat cateva masini in ultimii ani :)

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu

@Adriannnnn iti raspund eu pentru ca si eu mi-am pus rcn 210.. este plug & play. nu trebuie nici un update.

Sunt foarte multumit de el. (iti recomand varianta cu bluetooth)

Link către comentariu

La mine baiatul care l-a montat a facut ceva legaturi la climatronic, dar nu stiu exact ce si cum. Da, asta e a 10-a :)) o sa fie cu noroc ca a schimbat prefixul. Eu unul nu stiu sa iti spun cat de tare o recomand..adica, e f ok pt banii care i-am dat ( 260 lei )..asta pt ca doream aux + usb si sa se integreze frumos in consola ( oem look ) ; gasesti pe aliexpress navigaii cu dvd player si touchscreen la 600  lei..acesta nu exceleaza deloc la calitatea sunetului ( comparativ cu un player de la alpine sau alte branduri de renume ) ; este la fel ca rcd 300, doar ca are functii in plus si look mai atractiv.

Link către comentariu

referitor la intrebarea cu softul eu zic ca e softata 100%

uite o filmare cu a mea, nu am numarat secundele dar clar nu accelereaza asa rapid ca a ta.

nu m am uitat la tine pe log dar din ce imi amintesc a mea face 2.2~ 2.3 bar maxim ( repet, nu mai stiu exact)

 

 

cred ca ai ramas obisnuit cu ibiza cupra :)

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu

Mersi Adrian ! Am discutat cu voinea, a fost resoftata in 2008 la ei cum mi-a spus si fostul proprietar, insa s-ar putea si mai bine. Cat despre cupra..aia era cu totul altceva..tragea pe a 6a cum trage asta pe 3 :)) facea 80-120 in 3,6 secunde cu a 3a..

 

P.s : nu cred ca stiu turbinele astea asa ceva ; din cate imi aduc aminte, cred ca ele mert la ~ 1.5 bar stock ; aveam la cupra 2.3 bar cu turbo de 2,7, si stia maxim 2,5.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

Eu ma refeream la ce afiseaza VCDS, adica presiunea in turbina + 1 bar atmosferic. De acolo 2 si ceva :P

Ma gandeam si eu la o resoftare, dar .. inca am retineri legate de cost vs satisfactie.

image.png.50572a07ab076224278d740d2916c9f6.png

 

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu

Mersi de info Adrian. o sa revin si eu cu niste loguri in mers si poate un filmulet 0-1xx km/h . Din experienta mea cu masinile resoftate, pot sa iti spun sigur ca banutii ( <1000 lei ) pe care ii dai la Tcm turbo cu reducerea de membru vwforum merita. ce nu stiu sa iti spun sigur, este cum merge un BKD stock vs unul resfoftat ; din filmuletul tau se vede clar ca tu faci un ~ 6,2 secunde pe 80-120 in treapta 4 si eu 5-5.1 ; ceea ce este sesizabil ; daca ai drum prin Bucuresti intr-un weekend te astept sa dam o tura impreuna sa te convingi daca merita pentru tine sau nu ; eu unul nu concep ca masina mea personala sa aiba turbo si sa nu aiba stage 1  :))

Link către comentariu

Am cumparat astazi un set de jante de Audi s-line pe 17, cu anvelope aproape noi hankook 225 45 17 pt la primavara ; jantele si anvelopele sunt in stare foarte buna ; nu vroiam sa trec la 17 din motive de confort, dar avand in vedere ca le-am luat de la o cunostinta la un pret foarte bun nu m-am putut abtine :))

IMG-20171017-_WA0007.jpg IMG-20171017-_WA0008.jpg 

A mai ramas sa vopsesc luna viitoare 3 elemente, si la primavara poate iau o bara fata de GTI ; in cazul asta nu o sa o mai fac candy red.

 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!