Jump to content

Golf 5 GTI


DaBotta

Postare recomandată

Salutare , 

A venit momentul sa reintru in clubul celor cu GTI. Daca in trecut am avut un Golf 4 GTI , in Februarie anul acesta l-am vandut , acum am reusit sa gasesc o masina pe placul meu.

 

Este vorba de un Golf 5 GTI 2007 DSG

 

Masina am cumparat-o din Germania , cu motorul defect. Dupa ce am desfacut , se pare ca cineva a uitat sa faca distributia si cureaua s-a barberit. Oricum nu prea imi pasa de motor pentru ca aveam pregatit un motor de S3 cod CDL cu 11.000 km pentru masina. Asa ca motorul conta prea putin.

 

Sa va zic cate ceva despre masina.

Culoare: Deep Blue Purple - o culoare super deosebita as zice eu.

Ca dotari:

- Xenon 
- Trapa
- DSG
- Oglinzi rabatabile + puddle lights
- Oglinda sofer electrocromata
- HomeLink - acele 3 butoane de pe parasolar pentru portile de garaj
- Navigatie MFD + Amplificator de fabrica VW Sound System
- In cotiera de fabrica in locul magaziei de CD am USB . Am cartea cum ca ar fi o optiune VW Individual
- Senzori presiune pneuri
- Comenzi volan + padele
- MaxiDot
- Parbriz heliomat - care e spart si scump :)
- Jante 18" BBS Polished

Cam acestea ar fi mai importante si de care imi aduc aminte acum. 

Am terminat de schimbat motorul , masina merge impecabil cu noul motor , cutia schimba perfect. 

Odata cu motorul am schimbat intercoolerul original cu unul de S3 , deja am cumparata finala Miltek + downpipe , admisie aer EvoMS , am injectoarele de S3 , si turbina K04. 

 

Turbina si injectoarele vor fi montate pe masina in viitor , momentan mergand cu turbina ei originala.

Inca e greu sa ma obisnuiesc cu ea stoc si cu consumul ei :) 12 - 13 la un mers relativ decent. Dar urmeaza resoftarea si se va mai normaliza si consumul.

 

Va las cateva poze cu masina sa imi spuneti si voi o parere.

Webp.net-compress-image.thumb.jpg.b8f43307c43e1477164ee6ef9e9f65fa.jpg

Mda , maxim 4 mega total in 2017 :) Mai jos linkuri cu poze.

https://ibb.co/mMCW3w
https://ibb.co/kdppqb
https://ibb.co/gVKpqb

Modificat de DaBotta
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!

Homelink, chiar e o optiune rara. Se gaseste mai ales pe masinile aduse din USA. Are climatronic?

Si dupa soft, stage 3 probabil, consumul tot maricel va fi :)

Link către comentariu

@Bebeee

Da , are climatronic Dual + incalzire in scaune. Uite ca de astea am uitat :)

Masina e de Germania , de acolo a fost luata de noua. Inca nu am descoperit ce ii lipseste :)

Pana la stg3 mai avem putin. Nu ma deranjeaza consumul , doar ca mi se parea mie mare , si eram "speriat" sa nu fie vreo problema care sa ii afecteze acest consum.

Link către comentariu

buna asta cu "aveam pregatit un motor de S3" ,

masina arata super,pune mai multe poze cele din linkuri nu merg :Driver:

Link către comentariu
Eduard Catalin Novgorodschi

Salut , sa o stapanesti sanatos , am si eu acea optiune cu USB in cotiera + carte de USB in manual , cum sa pun foldere si etc.

 

Homelink e chiar tare. Se poate face retrofit si adapta pentru bariera ?

viber image.jpg

Modificat de Eduard Catalin Novgorodschi
Link către comentariu
22 hours ago, DaBotta said:

am injectoarele de S3 , si turbina K04. 

 

Turbina si injectoarele vor fi montate pe masina in viitor , momentan mergand cu turbina ei originala.

Pei ce nu ai avut motorul CDL complet ? in mod normal ai fi avut pe el injectoare si turbina de s3 nu ? ..logic

Link către comentariu
1 hour ago, Eduard Catalin Novgorodschi said:

Salut , sa o stapanesti sanatos , am si eu acea optiune cu USB in cotiera + carte de USB in manual , cum sa pun foldere si etc.

 

Homelink e chiar tare. Se poate face retrofit si adapta pentru bariera ?

viber image.jpg

Foarte tare usb-ul acesta , pacat pe mfd nu se poate pune romania. 

Sigur se poate la homelink seta si bariera , ca doar la fel functioneaza telecomanda.

 

32 minutes ago, Alex.S3 said:

Pei ce nu ai avut motorul CDL complet ? in mod normal ai fi avut pe el injectoare si turbina de s3 nu ? ..logic

Am avut pe motor si injectoarele si turbina. Doar ca turbina e rupt miezul la ea , deoarece la accident a lovit in caroserie , si trebuie sa imi caut un miez pt ea. Iar injectoarele nu le-am pus acum , deoarece merg pe ecu de bwa si turbina k03.

Urmeaza si turbina + injectoarele.

Link către comentariu

Cool proiect, cool masina, mult spor si "mecanici/mesteri" de calitate ! :D

Sa te bucuri de ea !

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Intre timp am reusit sa mai schimb urmatoarele

Pe spate am inlocuit prelungirea de GTI cu una de ED30 care urmeaza a fi montata.

A ajuns si admisia EvoMS

Si am schimbat centrala electrica cu una pe 30bytes pentru a putea activa corneringul pe proiectoare. Singura mea dilema este de ce nu pot activa lumina ambientala la picioare. Degeaba din codari e activat fotweel ambient light , ca nu stau aprinse. Are careva idee de ce ? 

Link către comentariu

Se aprind noaptea cand deschizi usa ? E alta codare pentru a sta tot timpul aprinse(noaptea) daca asta cauti.

Link către comentariu

Da , cand deschid usa se aprind. Aia nu e problema , doar ca si ambient nu functioneaza.

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
9 hours ago, catalinmiti said:

Ai montat admisia Evoms ? Ai putea da un feedback?

Ce anume ai vrea sa știi? Îți dai seama ca am montat-o instant :)

Răspunde mașina mult mai bine, are un sunet foarte frumos la felul cum trage aerul. 

Link către comentariu

Eu am admisia stock care este imbatranita si filtru kn panel. As trece la o admisie CAI, insa ma tem de zgomot. Adica la viteza de croaziera nu as vrea mai mult zgomot. Deci pe la 3000rpm, cu admisia evoms, zgomotul produs, este mai mare decat cu admisia stock? Sau diferenta este insesizabila?

Link către comentariu

Nu ai de ce sa iti faci griji de zgomot.

 

Mai repede mi-as face griji de pret :) . In mod normal iti ajunge acasa undeva la 2.500 lei EvoMs-ul

Link către comentariu

F misto culoarea! S-o stapanesti sanatos! :) 

8 hours ago, catalinmiti said:

Eu am admisia stock care este imbatranita si filtru kn panel. As trece la o admisie CAI, insa ma tem de zgomot. Adica la viteza de croaziera nu as vrea mai mult zgomot. Deci pe la 3000rpm, cu admisia evoms, zgomotul produs, este mai mare decat cu admisia stock? Sau diferenta este insesizabila?

Doar pe accelerare vei avea zgomote in plus fata de stock. La mers constant nici nu iti dai seama ca ai alta admisie :)

Modificat de Edy E
Link către comentariu
8 hours ago, catalinmiti said:

Eu am admisia stock care este imbatranita si filtru kn panel. As trece la o admisie CAI, insa ma tem de zgomot. Adica la viteza de croaziera nu as vrea mai mult zgomot. Deci pe la 3000rpm, cu admisia evoms, zgomotul produs, este mai mare decat cu admisia stock? Sau diferenta este insesizabila?

Eu nu inteleg cum ai suportat admisia OEM atat timp :)) 

Admisia de GTI 5 este cel mai mare fail ingineresc de la inventarea cazanului cu abur 

Link către comentariu

Atâta timp cât ai mașina stock, nu te prea încurcă cu mare lucru admisia. Dar în clipa în care vrei ceva mai mult de la mașină clar trebuie sa plece. 

Link către comentariu

Va multumesc foarte mult pentru ajutor si scuze pentru poluarea topicului :) .Sa stapanesti sanatos masina si sa pui cat mai multe poze!

Link către comentariu

Intre timp masina a primit centrala electrica care trebuie , de Passat CC , 3C8 , acum ma pot bucura si de luminile ambientale.

Prelungirea spate de ED30 , care inca este alba , urmeaza a fi vopsita.

Daca sunt alti proprietari de TFSI care urmaresc acest topic , ma ajuta cu un consum de a lor ? Mie imi pare ca momentan masina consuma relativ multicel , daca putin ma dau la ea discutam de un consum de 13 - 14.

 

Si mai am o problema , am momente cand pe loc imi sacadeaza gen volanul la viraje. Este pe duca motorasul de la caseta ? 

Un mic video

 

Mai las cateva poze 

20171019_104105_res.thumb.jpg.125b56a1290c8827b99df422a3196643.jpg20171020_125542_res.thumb.jpg.4f6e0c62123f5bc13b26315f4974a2e0.jpg20171020_125553_res.thumb.jpg.60757839f6953ad22a173895eb81f704.jpg20171020_125602_res.thumb.jpg.350aabeae36ab7d92e50f75cce990435.jpg20171020_125624_res.thumb.jpg.98c4a9e862a8abc5a0fa7c1f461d4c19.jpg

Modificat de DaBotta
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!