Jump to content

Golf MK7 SW 2.0TDI


cristian vl

Postare recomandată

Salutare tuturor

Am intrat in randul posesorilor de golf, de altfel este si prima mea masina de provenienta straina pana acum am avut diverse modele de la Dacia

Masina este adusa din Germania cu 182000 de km si este inmatriculata in decembrie 2013 avand echpare highline cu urmatoarele dotari:

- motor 2.0 tdi de 150 cai cu DSG6

- jante originale pe 17, climatronic, bixenon cu functia AFS, cornering

- line asist, distronic, webasto pe telecomanda

- incalzire in scaune fata, semi piele, masaj scaun sofer, navigatie

- pachet lumini interior

In principiu cam acestea sunt dotarile si o am de aproximativ o luna in care am facut schimbul de ulei si filtre

Momentan asteapta cuminte in garaj sa ii vina numerele rosi si apoi sa fac schimbul de ulei la cutia de viteze

 

 

 

 

20171002_181134.jpg

20171002_181144.jpg

20171002_181200.jpg

20171002_181215.jpg

20171002_181227.jpg

Modificat de cristian vl
Link către comentariu

Sa o stapanesti cu placere, baga si niste poze cu interiorul.

Dotata masina sa stii, are ceva optiuni scumpicele si foarte utile pe ea.

Succes si sa te poarte fara probleme !

Link către comentariu

Frumoasa si dotari bune, cutie si motor super. Cum zice si Bubu, pune si  niste poze cu interiorul ;) sa ne delectam ochii putin.

Si a mea avea 183500 cand am luat-o, e din iulie parca, din 2013. Lumea se uita cu uimire cand vede ca are peste 200.000 de km in bord, inca sunt obisnuiti cu masini cu km dati inapoi :)) 

Pompa de apa si distributia sunt schimbate? Cam acum ar fi timpul sa le faci daca nu.

drumuri bune sa ai si sa te poarte in siguranta!

Link către comentariu

Intr-adevar, masina are dotari bune pentru ca asta am cautat in primul rand. Am alternat intre Octavia si Golf

In primul rand vreau sa rezolv odata cu numerele, apoi intra la revizii cutia apoi ceva cauciucuri de iarna si in ultimul rand dintributia

Sper sa fie cat mai repede

Cateva poze cu interiorul

 

 

20171010_133906.jpg

20171010_133929.jpg

20171010_134057.jpg

20171010_134128.jpg

Link către comentariu

multumesc

crede-ma ca alt loc nu am gasit, este singurul loc unde nu atinge pe plasticul vopsit negru piano.

daca ai vreo recomandare o astept cu nerabdare :)

Link către comentariu

Asa e, si eu il tineam in fata si-mi baga parfumuldirect in nas, era prea mult parfum, plus sa nu se scurga pe acolo. Pune-l la aerisirea din spate ;) 

Link către comentariu

De scurs, nu se scurge, am urmarit cateva zile. 

Buna ideea, o sa il mut in spate sa vad cum e.

Link către comentariu

Bună ideea cu mutatul in spate.

Eu folosesc doar odorizant tip "brăduț"... e o varianta care imi place mult,  si il tin in buzunarul de la ușă. 

Link către comentariu

Din pacate doar conserva nu face "fata" cerintelor mele. Imi place sa simt mirosul ceva mai puternic

O sa profit de experienta in lumea detailing-ului a domnului muale  si sa imi spuna care sunt odorizanti "la bidon" care isi fac simtita prezenta si rezistenta in timp?

Una din dotarile pe care le-am uitat sa mentionez este pachetul keyless care are un comportament ciudatel.

La incuierea masini daca ultima usa care a fost inchisa nu este cea a soferului nu vrea sa se incuie, nici din maner, nici din telecomanda.

Trebuie sa deschid o usa si apoi functioneaza

Daca ultima usa este cea a soferului dar nu o incui imediat, mai stau un minut, si daca deschid o alta usa, nu mai vrea, nici, nici

Este normal sau...

Link către comentariu

Nu este normal. Cat timp usile sunt inchise (indiferent de ordine) trebuie sa se incuie atat de la maner cat si din telecomanda.

 

Link către comentariu

odorizantele afecteaza plasticele, de aia e bine sa fie undeva unde nu exista riscul sa le atinga.

sticlutele cu dop de lemn sau astea de ventilatie gen ambipur prezinta acest risc. la o groapa luata in mers, la diferente de temperatura cat sta parcata, il atinge la spalatorie cand sterge praful, etc.

daca o conserva nu te multumeste, pune doua. sau pune una din gama extreme / gel , miros mai puternic.

oricum, mirosul este acolo dar tu nu il simti dupa o vreme. mie imi spuneau prietenii ca imi miros hainele in primele zile cand desfaceam conserva, desi eu abia simteam in masina.

Link către comentariu

Si mie mi-au spus apropiatii ca imi miros hainele a wunderbaum everfresh desi eu il simteam numai dimineata cand ma urcam in masina.  Cred ca un singur odorizant uscat e arhisuficient. 

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
  • 1 month later...

nu am mai postat de ceva vreme

de atunci am facut schimbul de ulei la cutia automata si am cumparat 4 anvelope continental 860 de iarna

astazi am avut un nefericit eveniment cand din greseala, in timpul mersului cineva mi-a fortat maneta de la cutie si au aparut cele 4 erori

mentionez ca frana electrica si cutia automata functioneaza in continuare, celelalte sisteme nu am mai stat sa vada daca functioneza

cam despre ce poate fi vorba?

20171210_154423111.jpg

Modificat de cristian vl
Link către comentariu

Ti-am aprobat totusi postul, dar iti reamintesc ca in aceasta arie nu cautam solutii la probleme tehnice.

Multumesc.

Link către comentariu

Am fost cu masina la reprezentanta si testarul arata ca maneta ramanea tot in P cu toate ca fizic era in D. 

Partea proasta este ca modelul acesta nu se mai fabrica si noul model trebuie cumparat cu totul, inclusiv cablu, in total vreo 6 piese si o factura consistenta

Anu asta mosu' a bagat o gaura in buzunare

Link către comentariu

Din moment ce masina te trimite la service, e grav. Ai facut programare? Eu zic sa nu aștepți răspunsuri de pe forumuri. 

Link către comentariu

Oaaaauuu urata treaba. Asa de tare s-a fortat maneta schimnbatorului sa produca asa problema? S-a impins cu piciorul? Sincer in viata mea nu am mai citit sau auzit asa ceva. Oricum, cum spune si colegul de forum care a postat inaintea mea, asta este problema de service/reperezentanta, fiind o problema chiar iesita din comun, nu cred ca o sa fie cineva capabil sa iti raspunda corect... bafta

Link către comentariu

Masina este deja in reprezentanta vw, urmeaza sa o ridic joi sau vineri. Nu a forta foarte mare cat a fost ceva de genu' punct ochit, punct lovit.

Faptul ca trecerea din D in S se face cu un simplu click, nu cum e la skoda sa fie inca o treapta in spate. 

Pana sa ajung cu ea la reprezentanta am incercat pe manual iar pe + se simtea acel click dar la - nu se mai simtea. In ambele cazuri cutia raspundea. 

Probabil ca intamplarea mea a fost una neobisnuita de aceea nu s-a mai auzit/intamplat asa ceva

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!