Jump to content

Skoda Octavia 2 fl - 1.2 TSI


davides

Postare recomandată

@Catalin87 ... pozitie Philips white vision si faza scurta niste becuri de la lidl ULTIMATE SPEED H7 xenon effect ... dar in ro nu cred ca le gasesti la lidl ... sunt din jermania... calitativ peste bosch xenon effect ... 

Link către comentariu

Banuiam eu ca nu sunt cele standard, sunt mult mai albe . Arata foarte bine cu ele.

Link către comentariu

gasesti la lidl doar cand au oferta. de obicei baga vreo 3 variante de becuri (xenon look, super power si long life)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

update-uri mici : full led la plafoniere ... e altceva ... + capace pt. tablele de iarna ... 

IMG_20171202_093549.jpg

IMG_20171202_093617.jpg

IMG_20171130_164034.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
On 9/19/2017 at 8:22, davides a scris:

 

momentan lista e cam asa:

- freon

- lampi numar pe led

- covosare cauciuc(vreau sa le schimb pt. ca sunt mai uzate)

- interior full led

- volan imbracat in piele

- schimbator

 

 

ma gandesc sa pun sigla TSI pe haion ... 

IMG_20180328_203659.jpg

Link către comentariu

Ledurile de la numar sunt prea puternice, invarte de LED inspre interiorul portbagajului sa mai "dimmuiesti" lumina. Cine-i in spatele tau parca are o nava spatiala in fata :D
Uite asa ceva:
20160301_202356.jpg.9617f05c7ebfc11c8ff9e137bb213f9e.thumb.jpg.47dbc8b1e6fc77e8ed0e6adb2e9d24c3.jpg
Parca e mai finuta lumina decat asa luminoasa :D 
 

Link către comentariu

pai sa stii ca in realitate nu e chiar asa ... ma refer ca literele se vad chiar placut ... in foto si pozitiile par mai intense ... si nu sunt asa ! tu ai facut din alt unghi foto.

Link către comentariu

Aerofan are dreptate, lumina e puternica..aproape ca nu se vede numarul de inmatriculare. 

Link către comentariu

@davides ma bucur sa vad ca mai apar O2 FL pe forum :) multi km cu ea

din poza de mai sus @Aerofan si @vizitator cred ca au dreptate, se lasa cu putina radiografie pentru cei din spate, tinand  seama ca, din poza, intensitatea LEDurilor e mai mare decat a cireselor :)

PS Cehoaica mea face 8 ani anu asta (5 de cand e la mine); sa-i fac topic? :)

Link către comentariu

@vizitator ... @Aerofan nu are dreptate , o sa iti demonstrez cu o alta foto din alt unghi, da e mai intes decat la el dar nu sa nu sa nu vada nr. 

 

@beidaud ... lampile le-am luat de la aliexpress cu 10 $\ 18 leduri pe lampa ... iar la interior din dedeman 4 seturi (plafoniere+portabagaj)

 

@zidanne ... ar cam trebuii :D ... multumesc la fel de urari .

Link către comentariu

Intensitatea ledurilor de pe spate  a ajuns motiv de siguranta la masinile moderne...daca ledurile de la stopuri, lumini de zi sau placuta de inmatriculare ale masinii aflate in fata ta  la semafor sunt prea puternice, atunci ele iti pot afecta vederea pentru cateva secunde. Daca chiar atunci traverseaza un pieton,  si tu pleci de pe loc, risti sa nu il vezi si dai peste el.

Eu evit sa stau prea aproape de fundul SUV-urilor cu led, exact din acest motiv: am probat pe pielea mea, si asa este, lumina prea puternica ma orbeste pentru cateva secunde.

Bine, e greu de crezut ca ledurile de la placuta de inmatriculare ale celui din fata ta iti pot face vreun rau...dar combinate cu cele de la stopuri si lumini de zi te cam afecteaza.

Link către comentariu

@davides   trebuie sa ma apuc sa caut pozele :))

Ca sa fiu rau, ai verificat daca a fost schimbat compresorul de clima? Astea de prin 2010 (si nu numai) au prostul obicei de a ramane fara electrovava.

 

Link către comentariu

nu neaparat. A mea e din 2011 si functioneaza bine instalatia de AC. Doar pierd usor-usor freon, dar nu cred ca e de la electrovalva.

Link către comentariu

@zidanne ... pe lista aia ai taiat freonul ... deci merge si radiatorul ... are toate service-urile la autobest(dealer Skoda) ... nu s-a schimbat ... 

... azi am trecut pe jantele+cauciucuri vara - echilibrat si montat -40 lei ... am lasat o janta de tabla la indreptat ... era un pic stramba! ...

cele de iarna vor intra la un RESTORE complet ... 

Link către comentariu
On 3/30/2018 at 11:19 AM, vizitator said:

Intensitatea ledurilor de pe spate  a ajuns motiv de siguranta la masinile moderne...daca ledurile de la stopuri, lumini de zi sau placuta de inmatriculare ale masinii aflate in fata ta  la semafor sunt prea puternice, atunci ele iti pot afecta vederea pentru cateva secunde. Daca chiar atunci traverseaza un pieton,  si tu pleci de pe loc, risti sa nu il vezi si dai peste el.

Eu evit sa stau prea aproape de fundul SUV-urilor cu led, exact din acest motiv: am probat pe pielea mea, si asa este, lumina prea puternica ma orbeste pentru cateva secunde.

Bine, e greu de crezut ca ledurile de la placuta de inmatriculare ale celui din fata ta iti pot face vreun rau...dar combinate cu cele de la stopuri si lumini de zi te cam afecteaza.

Ai mare dreptate. Eram intr-o zi in spatele unei Octavia 3 cu stopuri LED si efectiv ma orbeau.

Ma gandesc, nu exista un standard, ceva? Inteleg ca arata bine si e wow, insa nu mai suntem copii de 10 ani cu masinute cu LED-uri, insa vad ca producatorii nu prea se gandesc la asta.

Nu mai vorbesc de modificarile personale, pe care eu sincer le-as amenda grav.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!