Jump to content

Skoda Octavia 2 fl - 1.2 TSI


davides

Postare recomandată

@Muale ... da fac mai multi km, sunt nevoit :) ... dar atentia acordata sper sa fie macar cat si la golf ... 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

new updates ... schimbat discuri+placute spate, reconditionat etrieri (le-am dat un pic de stralucirea de odinioara :) ) ...

 

cu ocazia asta am observat si un pic de vopsea sarita pe aripa fata, ce as putea face in acest sens sa nu se extinda! pt moment!? 

 

trw.jpg

IMG_20180614_172215.jpg

IMG_20180614_183643.jpg

IMG_20180614_184004.jpg

vopsea sarita.jpg

Link către comentariu

Rugina pe caroseria asta? parca are 12 ani garantie?

Pai cauta un pasivizant gen loctite, kevlos, etc. Curati cu un smirghel fin pana iei cat mai multa rugina, dai cu pasivizant, dupa 24 ore cu ceva vopsea la spray sau din trusa de aceea de retus.

se va vedea ceva, dar nu ai ce face altceva decat o vopsire completa.

Discurile fata le-ai inlocuit? Bucse, rulmenti, ceva?

Modificat de skodamen
Link către comentariu

@skodamen garantia acopera rugina aparuta din interior, nu rugina aparuta in urma exfolierii lacului/vopselei din cauza unor factori externi (acolo probabil a sarit vopseaua de la vreo piatra mai mare, ceva...apoi in timp a inceput sa apara urme de rugina). E logic, daca tragi o zgarietura in tabla in prima zi dupa ce cumperi masina, pana face 2 ani de la fabricatie deja are rugina in ea...asta nu inseamna ca a fost prost facuta.

Arata asa bine franele pe spate acum. Aveai probleme la vreun etrier? Era vreunul blocat, sau frana aiurea? Anul asta cred ca ar trebui sa schimb si eu discurile pe spate la Octi.

Link către comentariu

Stiu ce spui cu gaurirea din interior catre exterior,  Dar, daca are 12 ani garantie anticoroziune, ma gandeam ca si tabla e tratata cumva altfel, incat daca sare vopseaua sa nu rugineasca instantaneu. De exemplu, la prima generatie de megane, vopseaua sarita nu insemna si ruginirea tablei. La alta generatie era altfel, adica ruginea foarte repede. Probabil tratament diferit al tablei.

Ma rog, o fi normal, trecem peste.

Link către comentariu

@skodamen , curatata zona si apoi cu un creion retus in culoarea caroseriei, sau sa fac un spray in culoarea caroseriei ... 

@Rzzv ... placutele erau uzate, iar discurile se exfoliau de rugina pe cant + uzura 50 % ... ce vezi acolo rosiatic, am aplicat cupru tocmai pt. a prevenii rugina, in prealabil am curatat si zona de sub disc apoi am aplicat si pe disc in zona de "impact" cu janta sa nu se mai formeze nici pe janta si nici pe disc rugina ... 

Pe fata placutele au fost inlocuite in 2016, mai au "carne", dar la anul le voi schimba si pe ele ... Nu s-a schimbat nici o bucsa, rulmenti sau altceva ... ieri am observat ca pe stanga spate acel tampon amortizor(fabricat din ceva spuma) este rupt. As vrea sa le inlocuiesc ... nu cred ca sunt o avere, mai mult e procedura. Cred ca trebuie dat jos telescopul, nu!? ... 

Link către comentariu

Da, telescopul jos.

Spray ar fi mai ok, daca ai mana, implica izolarea zonei si poate ceva polish dupa. Cu acesl set de retus daca nu iti tremura mana iese ok, culoarea e la fix si salvezi aripa pana la o eventuala vopsire. Nu uita de pasivizare, transforma rugina ramasa, pe care ochiometric o crezi inlaturata, intr=un metal inert.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

mama China si-a facut datoria :) ... foarte ok dupa parerea mea ... vedem in timp acum ... 

am recondintionat si etrierii fata ... parca acum arata a mai masina ingrjita :D ... 

 

IMG_20180626_201126.jpg

IMG_20180625_170320.jpg

IMG_20180624_161331.jpg

Link către comentariu

@Tzepi ... clasic ... curatati temeinic , apoi 2 straturi de vopsea la spray pe baza de zinc cu uscare rapida + discurile curatate si aplicata acea pasta de cupru pt. a nu mai rugini ... 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

98.xxx and counting... În rest ne bucur de zilele frumoase cu soare care mai vin! 

Și o mica ședința foto... Skodi făcea parte din peisaj... 

IMG-20180914-WA0001.jpg

Modificat de davides
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Nu am fost pe faza sa prind cifra rotundă! Dar e bine și asa.. 

Ne pregătim de adunat piese pentru revizie.,am în cap o lista cam ce vreau sa fac primăvara aceasta, dar sa cautam și buget pentru aceasta. 

În rest, ne bucurăm unul de altul 

 

 

 

IMG_20190207_230744.jpg

Link către comentariu
  • 2 months later...

Jurnal de bord 101201 km ... am mai bifat o rezivie . Voi mai schimba protectiile de amortizoare pe spate ... in rest drumuri bune

IMG_20190502_200051.jpg

IMG_20190503_121817.jpg

Link către comentariu

Apoi 2km pana la serviciu  ?... 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!