Jump to content

Skoda Octavia 2 fl - 1.2 TSI


davides

Postare recomandată

Salut colegi, dupa 8 ani in care golfie m-a slujit cu incredere si destoinicie(nu m-a lasat niciodata in drum), dar am simtit din plin lipsa spatiului(mai ales dupa ce a venit fetita), lipsa dotarilor, etc ... am trecut la altceva! ... 

Noua achizitie se prezinta astfel:

Octavia 2 FL - 1.2 TSI echipare business ... an 2010,90200 KM,  luata de noua din Ro. 

 M-a uimit motorul cat de bine trage! Are absolut toate reviziile si interventiile doar la dealer Skoda. 

M-a uimit spatiul din interior si portabgajul! 

Ca si dotari e echipare ELEGANCE cu ceva extra ... 

Sunt foarte incantat de ea si se aseaza foarte bine pe drum ... 

 

Multumesc lui @Emilut pt. sfaturi si pt. ca a fost persoana de legatura ...

Multumesc lui @Aerofan pt. "microbul" dat :) .....

 

 Deocamdata 2 foto la repezeala dupa un dus si o ceruire ...voi revenii cu fotografii de interior.

IMG_20170907_191532.jpg

IMG_20170907_191541.jpg

Link către comentariu

Multumesc mult pt. urari! Chiar eram curios cine va  scrie pe topic. Colegi vechi de forum si care intr-adevar as putea sa spun ca formam o comunitate... Multumesc!

O foto asa de seara cu interiorul... e diferenta mare de la golf la octavia ... IMG_20170908_205409.thumb.jpg.a9a56bb0d52245f0caa5cb126bf1a68b.jpg 

Link către comentariu

Felicitări și de la un user mai nou ! Culoarea o prinde deosebit, e foarte frumoasă. Așteptăm poze de la interior. ?

Link către comentariu

Felicitari pentru noua masina, fara probleme si multi km si plimbari.

ti-am urmarit  topicul cu fosta masina si sigur va avea o intretinere excelenta:)

Link către comentariu

No bun, and let the upgrades beggin :D.
As zice asa de inceput sa-i pui piele pe volan, sa pui schimbator de Superb, ceva leduri la interior sa si vezi ceva in masina, poate plafoniere W8 ca se potrivesc, LED in portbagaj ca, cu alea din fabrica nu vezi nimic, rest foot si pedale sport, tips fain ai (esti cam zgarcit cu pozele aici asa ca te rog arata si tu ce ai)
Senzor nivel apa parbriz, ala e usor de pus si ieftin, se potriveste si de Golf 4 si daca vrei ceva si mai si, tot usor de facut (numai gaurile sunt mai complicat de facut) iluminare in scoicile de deschidere a usilor din interior.

Link către comentariu

@sebip ... cu dormitul in masina .. sa nu zici de 2 ori :)) 

@laduncaag ... Multumesc de aprecieri, intr-adevar culoarea intoarce capuri pe strada ... :)

@bibi1411 ... Multumesc .. va avea o intretinere normala zic eu ... dar pt. altii va fi poate exigenta ... 

@Aerofan ... o sa urmeze si ceva mici upgrade-uri ... clar piele pe volan ... si niste leduri pe interior .. eventual sa imi dai in privat ce ti-ai pus tu, te rog frumos :) ...

Dupa prima spalare ce am observat .... vopseaua in zona pragurilor si pe usi jos e contaminata cu puncte mici de bitum ... voi incerca sa le scot cu solutii dedicate ... 

Zona motorului imi va ocupa foarte mult timp  cu privire la curatarea lui! :) .... 

Momentan inca o foto de cu seara 

Maine e programata sa se faca hunedoreanca :) ... 

 

IMG_20170908_205222.jpg

Link către comentariu

Felicitări pt noua achiziție! Ai prins.o bine, cumparata din ro si cu putini km. Cum ti se pare motorul in comparatie cu cel de pe golf? (parca tot benzina ai avut, 1.6 fsi,nu?)

Link către comentariu

@mihai.onu94 ... Multumesc de urari , da tot benzina am avut 1.6 fsi/115 cp... acesta de la skoda este muullttt mai fasnet, cuplu mai mare ... la turatii mici nu ai treaba cu el ... Are toate reviziile la reprez. Skoda, si inclusiv cele 2 recall-uri: saiba si lantul ... Motorul nu este pretentios deloc ca si cel de la FSI . Eu n-am avut treaba nici cu golful, dar am auzit colegi ca se mai plangeau de el ... 

FSI-ul, de la 3.000 de rot\min incepea sa se intinda ... 

Daca ma credeti ca e mai usoara  decat golful :) ... cu vreo 70 kg ... 

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu

da, practica trecerea de la golf la octavia. 

din punct de vedere spatiu sunt incomparabile! 

multi km fara probleme!

Link către comentariu

@davides felicitari ptr achizitie. Este o trecere mare de la golf la octavia. BTW iti urmaream golf-ul ptr achizitie dar sotia a zis ca e prea mare ptr ea -vrea un polo. Cati mai multi km...nu ca la golf ? ...mai ales ca acum ai spatiu de desfasurare. 

Link către comentariu
în urmă cu 2 ore, davides a scris:

@Aerofan ... o sa urmeze si ceva mici upgrade-uri ... clar piele pe volan ... si niste leduri pe interior .. eventual sa imi dai in privat ce ti-ai pus tu, te rog frumos :) ...

done, dar vezi ca nu numai leduri am pus :P . Citeste topicul meu ca ai de unde alege :biggrin:

Link către comentariu

Felicitari pentru masinuta! Esti curajos sa alegi acest motor.

Ma bucur ca mai apar O2 FL pe forum. :Driver:

Ps. Nu asculta tot ce zice @Aerofan ca te invata la prostii :lol:

 

Link către comentariu
On 9/11/2017 at 1:06 AM, loghy said:

Felicitari pentru masinuta! Esti curajos sa alegi acest motor.

Ma bucur ca mai apar O2 FL pe forum. :Driver:

Ps. Nu asculta tot ce zice @Aerofan ca te invata la prostii :lol:

 

Multumesc @loghy ... motorul e ceeace trebuie, cum am spus are amandoua recall-uri in service, pt. saiba si lant+intinzator :) ... cu privire la @Aerofan , cine crezi ca a fost "lupul" in toata povestea asta!? :) ... Deja mi-a facut devizu` la upgrade-uri in privat :) ....

On 9/10/2017 at 0:15 PM, pronet said:

@davides felicitari ptr achizitie. Este o trecere mare de la golf la octavia. BTW iti urmaream golf-ul ptr achizitie dar sotia a zis ca e prea mare ptr ea -vrea un polo. Cati mai multi km...nu ca la golf ? ...mai ales ca acum ai spatiu de desfasurare. 

Multumesc, intr-adevar este altceva ... Spune-i sotiei ca ea a pierdut :) ... apropo de vanzarea golfului ... dupa vreo saptamana dupa ce l-am dat m-a sunat omu sa ne intalnim .. sa ii explic cum am intretinut-o in asa fel :) ... si la un moment dat ... imi zice: "Cristi, mie imi plac femeile dar da-mi voie sa te imbratisez pentru modul in care ai avut grija de masina asta :) " ,imagineaza-ti un om de 2.05 m inaltime si vreo 100 kg (solid, cred ca a facut volei la viata lui :) )sa ma ia in brate :)))))))))))))) ... deci nu-mi venea sa cred!

@florin_gti , @mad_kat... multumesc de urari  

@teologul ... in privat ok!? .. 

De ieri dupa-masa e hunedoreanca cu acte in regula ... 

 

IMG_20170911_140420.jpg

IMG_20170911_165537.jpg

Modificat de davides
Link către comentariu

@davides, te felicit ptr achizitie, insa trebuie sa stii un lucru: motoarele 1.2 TSI montate pana in 28.06.2011 au avut probleme la intinzatorul lantului de distributie. A ta, fiind din 2010 sigur este printre loturile cu probleme. De atunci pana acum distributia si intinzatorul au fost schimbate cel putin o data (pentru ca altfel nu tinea pana azi), dar de unde stii ca nu necesita a doua schimbare?.

stii cand a fost facuta ultima schimbare de distributie? Cati km ai acum si cati a avut masina atunci?

La 1,2 TSI  e necesara masurarea alungirii lantului de distributie. Daca alungirea masurata la rece este de sub 74mm, inseamna ca lantul este in parametri. Daca alungirea e de 74mm sau mai mult, atunci e musai sa faci schimbarea kitului de distributie. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!