Jump to content

Printul Negru v2


msclemike

Postare recomandată

După ce m.am despărțit de CL cu MARE părere de rău...a venit o perioada de calm și liniste...si plictiseala, ne-am pus pe cautat  și am rămas la asta: Porsche Cayenne Turbo 2013 Chrono Package ...dotări lipsa care le.as fi vrut sunt TV ul și trapa panoramica... Dar ce am găsit cu trapa panoramica nu avea ventilație în scaun care e un "must" și asa a rămas asta... Printul Negru...urmează un detailing interior exterior, folii faruri (acuma se montează), schimbat ulei transmisie/motor, filtre etc după care dacă mai rămân cu ceva după toate astea  schimbat volan cu cel sport 2016... Vedem... Poze doar de la dealer deocamdată... 

 

https://imgur.com/gallery/AYg0S

 

 

 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Prima intervenție majora: schimbat ambele "camshaft adjuster" pt ca deși aveam acele șuruburi notorii din aluminiu care aveau șanse mari sa se rupă și deși s.a făcut un recall pe aceasta baza cei de la PBN au spus ca mașina nu e inclusa in acest recall.  Am hotărât sa le schimb preventiv,  dacă tot am desfăcut motorul am schimbat garniturile de la capac, bujiile,toate  filtrele, ulei motor (bine-nteles Redline 5w50), filtru/ulei cutie viteza Amsoil și schimbat ulei la cutia de transfer...și folie protecție pe faruri... urmează mâine  un drum de Olanda și la întoarcere detailing interior /exterior  

IMG_20170926_152646.jpg

Link către comentariu

frumoasa masina si potenta, sa te bucuri de ea. Problema cu acele suruburi a fost, daca imi mai aduc aminte, si la generatia anterioara, si tot nu s-a rezolvat. De unde iei Redline?

Link către comentariu

Hey mik...Multumesc...si asta e deja fara catalizatoare si stage 1 :)) , zburda cu miros de Dacie :) In ceea ce priveste suruburile...da...e o problema urata tare...iti face multe stricaciuni prin motor si nu merita riscul si stresul de a merge cu o "bomba" in masina... De la un baiat din Alba iau uleiul...de la el iau de ani buni...

 

Modificat de msclemike
Link către comentariu

Poze de pe drum... 

 

IMG_20171001_153050.jpg

IMG_20171001_152715-800x600.jpg

IMG_20171001_152956-800x468.jpg

 

IMG_20171001_153050-992x517.jpg

IMG_20171001_153200-800x600.jpg

Și o poza cu consumul... 

IMG_20170930_102747.jpg

Modificat de msclemike
Link către comentariu

ai COD la ea? e chiar mic consumul ala :). Afumate bine evacuarile alea, vede cox des porcul asta. E oricum super masina, SUV meu preferat. Vad ca esti si foarte matinal, cred ca de aia si consumul asta modic, aerul rece de la ora aia te ajuta :)

Link către comentariu

COD -  soft? Da...am fost matinali, posibil sa fi ajutat temperatura care constant a fost sub 16-17grade prin Olanda cam toată ziua...dar foarte mult ajuta și transmisia...o sa fac mâine un filmuleț cu consumuri la 80-100-130-160kmh...dar la 115-120km/h îmi consuma vreo 9l/100 la X6 la 120kmh îmi consuma 11-11,5... Inca odată eu zic ca transmisia în 8 rapoarte face mult... Sa nu zic tot... 

La întoarcere o sa bag cei 6 litri de ulei rămas în transmisie sa o "spal" cum trebuie... 

Link către comentariu

Conform regulamentului dupa care se modereaza aceasta arie indepartarea elementelor care tin de esapamentul autovehiculului nu reprezinta un punct blocant.

Nu intra in responsabilitatea Moderatorilor sau a VwForum depistarea si/sau sanctionarea posesorilor de autovehicule care altereaza sistemul de esapament. 

Exista institutii publice insarcinate cu aspectele mentionate mai sus asa ca nu isi au rostul comentarii de genul:

1 hour ago, Nordstrom said:

Vad ca  moderatorii p-aici, incurajeaza activitati ilegale,

Multumim pentru intelegere!

Link către comentariu

COD - cylinder on demand care iti permite sa mergi in 4 cil la o viteza constanta de pana pe la 140kmh. Un prieten cu un S8 D4 scotea cca 9l/100 mergand cu 130kmh constant pe autobahn dar in 4 cilindri cu COD activ...

Modificat de mik15
Link către comentariu

Da... E f tare cod-ul...din păcate eu am modelul mai vechi...fara opțiunea asta...dar am reușit sa "scot" un consum mai  bun...desi nu m-am chinuit sau mers la consum...am mers și cu 90 și cu 130 dar în mare parte cu 110-120, ah da... Nu am folosit deloc ACC-ul...la prima poza cu consumul am folosit ACC 90% din timp.... 

IMG-20171003-WA0001.jpg

Link către comentariu

Nu umblu cu ea în oraș...dar în cei 32km făcuți prin Amsterdam mi-a arătat 16.3l/100km...posibil in creștere... 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!