Jump to content

Problema Claxon


octavia 4ever
 Share

Postare recomandată

octavia 4ever

Buna ziua, mi sa ars unul dintre claxoane, nu stiu daca e cel de inalte sau joase. Are cineva o schema cu amplasarea lor? nu am gasit nicaieri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spatele proiectoarelor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Revin cu problema, este cel de joase din spatele proiectorului dreapta. L-am schimbat cu unul nou (topran) identic cu cel original si nici acum nu merge. 

Mufa e curata nu cred ca de acolo e problema. Unde mai are mufe? direct in volan? cablul din compartimentul motor nu pare sa fie intrerupt. 

Sa o duc la tester? nu vreau sa o las sa mearga doar cu cel de inalte.

IMG_6994.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce eroare ai? Vezi s nu fie spira volan de vina. Verifica claxoanele din self test cu vcds-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ii merge cel de inalte, nu are cum sa fie din parte de comanda. Avand siguranta comuna, excludem si pe asta.

ca fapt divers,. oricum nu se strica daca merge doar intr=un claxon.

verifica atent cu lampa de control daca ai plus si masa pe firele din mufa( alternativ verifici masa si plusul si spre baterie, respectiv masa ). Este posibil sa ai claxonul nou defect, s-au vazut destule cazuri. daca tot nu merge, vezi firele .... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pune claxonul de inalte pe firele celui de joase si vezi daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Sigurantele pot fi separate pentru cel de inalte si cel de joase? Recunosc ca acolo nu m-am uitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. E una singura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, am o Ocatvia 2 din 2006 , am activat functia ca sa dea un claxon scurt cand inchid si deschid usile si nu merge, deasemnea am o alarma Meta HPB6 care la fel, cand se activeaza nu suna ci doar lumineaza avariile,  iar cand claxonez de aude destul de palid,  care ar putea fi problema ? multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. la modelul asta de masina trebuie sa ai alarma de fabrica sa se auda semnalele sonore. NU le face prin claxon

2. alarma Meta trebuie verificata daca are sirena functionala si activata

3. pentru claxon slab, se inlocuieste claxonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in specificatiile alarmei scrie : HPB6 WFS pin-to-pin Sistem de alarmă fără telecomandă şi sirenă  Wire Free Siren , are 2 senzori , de miscare si de inclinare,  nu exista alarme Meta care folosesc telecomanda originala pentru armare\dezarmare si claxonul pentru alarma acustica ?  eu asa am inteles citind manualul de la Meta,  dar poate nu am inteles eu bine.  ce pot sa comfirm e ca firele de Can ale alarmei sunt conectate la masina exact unde am conectat si firele de cand de la carligul de remorcare 

Iar legat de faptul ca nu imi face beep cand inchid si deschid masina , desi am activat functia din vag com ?

Modificat de emilmusat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ai goarna OEM care sa faca beep ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu, nu am verificat , deci sa inteleg ca imi trebuie goarna originala, prin goarna te referi la claxon ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ca sa iti faca beep atunci cand inchizi si deschizi masina defapt trebuie sa ai sirena de alarma originala ,  nu se face din claxonul normal , am inteles bine ? la fel si la alarma meta ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa. La alarme MEta trebuie sirena lor proprie, la alarma originala trebuie sirena originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asa am cumparat masina cu modulul de alarma ,  am si un abtibil la geamul de la sofer cu Skoda Alarm,  mi-am dat seama ca am alarma cand am ramas incuiat in masina si m-am miscat s-a activat avariile , dupa care cand am desfacut sub volan am vazut acolo modulul de alarma , am montat o sirena meta M03 la modulul de alarma conform schemei electrice si nimic,  iar in alta documentatie ce am gasit specifica ca e alarma care lucreaza cu CAN-ul masinii si care nu necesita telecomanda si sirena (Wire Free Siren) , infine , poate sa o ma duc cu ea la un electrician mai bun in zona , desi pana acuma nu am gasit unul care sa se stie ,  ideea e daca tot am alarma sa si functioneze, mai mult sa nu imi sparga astia masina pentru  RCD-ul din ea , nu de alta , ca masina in sine nu are valoare :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu nu intelegi ce inseamna WFS.

Inseamna ca nu trebuie sa tragi fire intre modulul de alarma si sirena, dar ambele trebuie sa faca parte din aceeasi magistrala CAN. 

DEci trebuie si sirena, si modul de alarma. Si trebuie sa fie legate pe CAN, iar CAN gasesti print toata masina aproximativ. Chiar si in compartimentul motor. 

Pricepi acum? 

cauta pe la motor sau pe sub bord si sirena

asta este

http://www.alarmservice.ro/meta-wfs

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am inteles, mersi de explicatii, modulul e deja legat la can, urmeaza sa caut sirena . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!